کفپوش اپوکسی دکوراتیو

تاریخ انتشار:اسفند ۱۲, ۱۳۹۶

کفپوش اپوکسی دکوراتیو

در ابتدا  اپوکسی تنها به عنوان کفپوش صنعتی و بهداشتی شناخته می شد و تنها در صنایع و بیمارستان ها و مراکز عمومی مورد استفاده قرار می گرفت.اما با گذشت زمان کفپوش اپوکسی به دلیل ویژگی های ظاهری و قابلیت هایی که داشت کم کم به عنوان یک کف پوش دکوراتیو مطرح گردید. ظاهر خاص ، تنوع نامحدود در رنگ و طرح ،یکپارچگی و دیگر ویژگی های این متریال و صد البته تبلیغات مختلف و گسترده در این زمینه موجب شد که ظرف مدت کوتاهی بین عموم مردم به عنوان یک کفپوش اپوکسی دکوراتیو  شناخته شده و طرفداران خود را پیدا نماید.اما به راستی کفپوش اپوکسی دکوراتیو  چیست و آیا تمام ویژگی هایی که در تبلیغات گسترده به آن اشاره شده است را دارا می باشد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به طور خلاصه انواع این نوع کفپوش ها رو مورد بررسی قرار دهیم.

 

کفپوش اپوکسی دکوراتیو  را به طور کلی به چهار بخش مجزا می توان تقسیم نمود.

یک – کفپوش اپوکسی سه بعدی یا d3

دو – کف پوش اپوکسی استیکردار

سه – کفپوش اپوکسی ای که ما اسم آن را ابر و باد گذاشته ایم

چهار- کف پوش اپوکسی تک رنگ

حال به بررسی هر یک از نمونه های فوق می پردازیم.

کفپوش اپوکسی سه بعدی در واقع یک لایه پوستر عکس با رزولیشن بالاست که روی زمین چسبانده شده و روی آن یک لایه لاک بی رنگ اپوکسی ریخته می شود،به دلیل شفافیت بالای این لاک پوستر زیر لاک به خوبی رویت شده و ظاهر نسبتا زیبایی را به سطح می بخشد.این کفپوش برای متراژهای کوچک مناسب می باشد اما دقت داشته باشید که لاک ها هرگز ضد خش نبوده و در هیچ کجای جهان تا به امروز لاک ضدخش اپوکسی کشف نشده است. پس به مرور زمان و ایجاد خط و خش این کفپوش ها ظاهر زیبای خود را از دست خواهند داد. در طول این مدت اگر به هر دلیلی رطوبت به زیر این لاک نفوذ کرده و یا پوستر چسبندگی خود را از دست دهد،لاک تبله کرده و دیگر این کفپوش قابل ترمیم نخواهد بود.البته معمولا در تبلیغات سخن از آب بندی دور تا دور کار و رفع این مشکل به میان می آید که در واقعیت امکان پذیر نخواهد بود و در صورت آب بندی کامل نیز، این آب بندی از رو بوده و کوچکترین رطوبتی از زیر کفپوش اپوکسی سه بعدی باعث نابودی آن خواهد بود.و مسله ی قابل توجه دیگر اینکه تقریبا اغلب تصاویر معرفی شده توسط پیمانکاران به عنوان نمونه غیر واقعی بوده و کار تمام شده معمولا هرگز به زیبایی تصویر اولیه نمی باشد. این نوع کفپوش برای متراژ های کوچک و برای کاربری های موقت مناسب بوده اما نباید انتظار یک پوشش زیبا با عمری طولانی را از آن داشته باشیم.کف پوش اپوکسی سه بعدی به دلیل اجرا در متراژ های پایین و وجود پوستر و لاک  دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به هم خانواده های خود بوده و حداقل قیمت آن معمولا از متری صد و پنجاه هزارتومان و حداکثر قیمت آن حتی از متری پانصدهزارتومان هم ممکن است تجاوز نماید.

 

کفپوش اپوکسی دکوراتیو

 

کفپوش اپوکسی  استیکر دار در واقع کفپوش اپوکسی تک رنگی است که روی آن استیکر های مختلفی نصب شده و در نهایت با لاک اپوکسی پوشانده می شوند.کفپوش اپوکسی استیکر دار در صورت استفاده از استیکر های مرقوب دارای عمر بیشتری نسبت به کفپوش اپوکسی سه بعدی می باشد و در صورت بروز مشکل مانند کنده شدن استیکر یا طبله کردن لاک رویه فقط سطح روی کار تخریب شده و اپوکسی زیر قابل استفاده و ترمیم مجدد خواهد بود. البته در بعضی از مواقع بجای استفاده از استیکر ، طرح ها با خود مواد اپوکسی ایجاد می گردند که در این صورت کفپوش حاصل در صورت بدست آوردن ظاهر مورد نظر از مقاومت بسیار مناسب و عمر طولانی برخوردار خواهد بود.قیمت کفپوش اپوکسی استیکر دار با توجه به نوع و تعداد استیکر ، ظرافت کار و همچنین متراژ پروژه مشخص خواهد شد اما در مجموع از کف پوش اپوکسی سه بعدی به مراتب قیمت کمتری را خواهد داشت.

کفپوش اپوکسی ابر و باد یا ترکیبی به کفپوش اپوکسی ای گفته می شود که در آن رنگ های رویه به شکل خاصی ترکیب گشته و حالت سایه دار و ابر و باد در کف ایجاد نمایند. کفپوش اپوکسی ابر و باد در صورت اجرای درست و رسیدن به طرح مورد قبول دارای مقاومت و ماندگاری مناسب و قابل قبولی بوده و تا سالها توانایی حفظ زیبایی خود را خواهد داشت. بزرگترین ضعف در کف پوش های اپوکسی ابر و باد تصادفی بودن و غیر قابل حدس بودن طرح نهایی بوده و هرگز نمیتوان دو طرح را دقیقا مشابه یکدیگر انجام داد. کف پوش اپوکسی ابر و باد  به دلیل مصرف بالای مواد اپوکسی دارای قیمت بالاتری نسبت به کف پوش های تکرنگ می باشد.کف پوش اپوکسی ابر و باد قیمتی بسیار کمتر از کفپوش اپوکسی سه بعدی دارد .فاکتور اصلی در قیمت گذاری این نوع کف پوش ها معمولا متراژ پروژه خواهد بود.

کفپوش اپوکسی دکوراتیو

کفپوش اپوکسی تک رنگ ، این کفپوش در واقع پایه و بیس تمام انواع کفپوش اپوکسی بوده که در صنایع مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی این کفپوش اپوکسی تنوع بسیار بالای رنگ و ایجاد سطحی شیشه ای یا مات با رنگ دلخواه و سطحی یک پارچه است که از نظر بصری طرفداران خاص خود را دارد. کفپوش اپوکسی  تکرنگ علاوه بر ویژگی های ظاهری کاملا عایق رطوبتی بوده تا جایی که می توان از آن برای آب بندی استخر ها نیز استفاده نمود.قیمت تمام شده ی کفپوش اپوکسی تک رنگ نسبت به دیگر کفپوش ها اپوکسی دکوراتیو بسیار کمتر و منا سب تر خواهد بود .البته باید توجه داشت که در کل کفپوش اپوکسی نسبت به کفپوش های غیر رزینی مانند لمینیت های متوسط ، کفپوش گران قیمت تری محسوب می گردد.مهمترین فاکتور در تعیین قیمت این نوع کفپوش متراژ پروژه و همچنین چگونگی  اجرا و میزان مواد مصرفی خواهد بود که فاکتور متراژ اهمیت بیشتری خواهد داشت.

پست های مرتبط