رنگ اپوکسی

تاریخ انتشار:اسفند ۱۴, ۱۳۹۶

رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی یکی از رنگ های بسیار پر کاربرد در صنایع بوده که به دلیل ویژگی های خاص در مواردی که رنگ های معمولی جوابگو نخواهد بود مورد استفاده قرار خواهد گرفت. رنگ اپوکسی  قابلیت محافظتی بسیار بالایی را داشته و به دلیل چسبندگی بسیار زیاد قابلیت استفاده و رنگ آمیزی انواع سطوح مانند فولاد،بتن ،کچ،آسفالت،موزاییک ،سرامیک،چوب و….را درا می باشد. رنگ اپوکسی  از خانواده اپوکسی های پلی آمیدی بوده که در فیلم های بسیار کم ضخامت عملکرد کاملی داشته و معمولا ضخامت رنگ اپوکسی اعمال شده کمتر از پانصد میکرون نیز کاملا جوابگوی پروژه خواهد بود. از رنگ اپوکسی علاوه بر رنگ آمیزی سطوح مختلف به دلیل محافظت در برابر سایش ، رطوبت ،زنگ زدگی و… به عنوان نوعی از کفپوش های اپوکسی نیز مورد استفاده قرار می گیرند . مقاومت بسیار بالای رنگ اپوکسی  در برابر سایش باعث شده است که در بسیاری از موارد از این رنگ به تنهایی به عنوان کاور برای کف های بتنی جهت جلو گیری از سایش بتن و ایجاد گرد و غبار استفاده گردد. همچنین می توان رنگ اپوکسی  را به عنوان یک رنگ ترافیکی جهت خط کشی و ایجاد علائم راهنما و خطوط هشدار دهنده در کف پارکینگ ها، خیابان ها ، مترو، کارخانه ها ، مراکز بهداشتی درمانی و… مورد استفاده قرار داد و به عبارت دقیق تر می توان گفت رنگ اپوکسی به عنوان یک رنگ ترافیکی ،یکی از بهترین و بی رقیب ترین رنگها در این خانواده می باشد.

رنگ اپوکسی

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی بنا بر شرایط و نیاز پروژه متفاوت خواهد بود. اما در مورد نحوه اجرای رنگ اپوکسی مساله از پیچیدگی خاصی برخوردار نبوده و اغلب  از وسایل معمول رنگ آمیزی ماننده پیستوله یا غلطک استفاده خواهد شد. همان طور که قبلا گفته شد، رنگ های اپوکسی از خانواده ی اپوکسی رزین بوده و از دو جز اصلی هاردنر و رزین به علاوه ی دیگر افزودنی ها تشکیل می گردند.لذا در زمان اجرای رنگ اپوکسی باید به درصد ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر بسیار دقت نموده و دستور عمل کارخانه ی سازنده که معمولا به صورت برچسب روی قوطی ها رزین درج می گردد را اجرا نمود.برای ساخت اپوکسی رزین ها هرگز برای سرعت بخشیدن به فرایند خشک شدن و یا برای افزایش زمان سخت شدن اپوکسی ، نباید درصد هارد نر مورد استفاده را نسبت به میزان مصرف اعلام شده از طرف سازنده ، افزایش یا کاهش داد ،چرا که این کار باعث تاثیرات بسیار مخرب در ماده تشکیل شده ی نهایی خواهد شد.

 

نکته ی دیگری که باید در زمان سفارش و خرید رنگ اپوکسی به آن توجه نمود محل اجرا و شرایط جوی محل پروژه می باشد. برای مثال مواد مورد استفاده در کفپوش اپوکسی در تهران ممکن است در شهر های شمالی کشور به دلیل رطوبت هوا مناسب نبوده و برای مجری کفپوش اپوکسی یا رنگ اپوکسی مشکل آفرین گردد. لذا در زمان خرید و یا سفارش محصول محلی که مواد در آن مورد استفاده خواهد گرفت را باید به سازنده اعلام نموده تا از بروز مشکلات ثانویه جلوگیری به عمل آید.

 

پست های مرتبط