بتن سخت (صنعتی ضد سایش)

خانه » اجرای کفپوش اپوکسی » بتن سخت (صنعتی ضد سایش)

بتن سخت (صنعتی ضد سایش)
بتن سخت (ضد سایش) نام بسیار رایجی است که برای طیف وسیعی از انواع بتن به ویژه کفپوش های بتنی استفاده می‌شود. کفپوش های بتنی یا سیمانی کف های سیمانی هستند که جزء اصلی تشکیل دهنده آن سیمان فولادی وسرباره یا به عبارتی بتن می‌باشند.
بتن ضد سایش محصولی است که با استفاده از ژل سیلیکا تولید می‌شود. همانطور که از نام آن مشخص است، بتن سخت در برابر سایش، در برابر آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی محیطی بسیار مقاوم است و البته در برابر عوامل آسیب خورنده داخلی نیز مقاوم است.
به این ترتیب استفاده از بتن ضد سایش باعث افزایش طول عمر و دوام سازه شده و خطر و هرگونه خسارت را به حداقل می‌رساند.
پودرسخت کننده چیست؟
پودرسخت کننده بتن یا پودر ضد سایش بتن محصولی است که مقاومت مکانیکی بالایی را برای سطوح صاف بتن برای مقاومت در برابر سایش و ضربه ایجاد می‌کند. پودر سخت کننده بتن یا پودر بتن ضد سایش با پاشیدن پودر خشک سطحی مقاوم در برابر سایش بالا برای بتن اسفنجی تازه ایجاد می‌کند.
این سیستم قوام سطحی سطح بتن را به صورت بدون درز تقویت می‌کند. این روش را می‌توان برای تمامی سایت‌های صنعتی که در معرض ترافیک سنگین قرار دارند اعمال کرد.
موارد مصرف بتن سخت؟
بتن سخت یکی از مهم‌ترین مصالح مصرفی سازه در جهان است که به دلیل قابلیت اطمینان و قیمت مناسب دراکثر سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در برخی موارد به دلیل طراحی نامناسب، عملکرد ضعیف، کیفیت نامناسب مصالح و شرایط محیطی که در طراحی لحاظ نشده است یا ترکیبی از این عوامل، سازه بتن آرمه در طول عمر مفید خود به عملکرد و دوام مطلوب نخواهد رسید.
سرباره چیست؟
سرباره محصول فرعی تولید فولاد است و از نظر خصوصیات شبیه سنگ‌های آتشفشانی مانند بازالت و گرانیت است. سرباره عمدتاً در صنایع سیمان و ساختمان سازی و عمدتاً در راه سازی استفاده می‌شود.
امروزه، پایداری و بهره وری منابع در صنعت ساخت و ساز به مسائل مهمی تبدیل شده است و تغییر نگرش نسبت به مواد ثانویه تحقیقات را برای استفاده از پوزولان ها مانند سرباره کارخانه‌های فلزی به عنوان سنگدانه های بتنی تقویت می‌کند. سنگدانه ها در کنار سیمان و آب، حدود ۵۵ تا ۸۰ درصد حجم بتن را تشکیل می‌دهند که یکی از مهمترین اجزای بتن هستند.
افزایش سریع مصرف سنگدانه های طبیعی هر ساله به دلیل صنعت ساختمان سازی در سراسر جهان به این معنی است که مخازن سنگدانه ها به ویژه در مناطق کویری به سرعت در حال کاهش است.
درگزارشی که تهیه شده است بدون استفاده از سنگدانه های دائمی مناسب در آینده نزدیک، صنعت بتن به طور کلی سالانه ۸ تا ۱۲ میلیون تن سنگدانه مصرف خواهد کرد. چنین مصرف زیاد مصالح طبیعی منجر به تخریب محیط زیست می‌شود. بنابراین لازم است از مواد پایدار برای ساخت سنگدانه های طبیعی در ساخت بتن با استفاده از مواد زائد و کمک‌های صنعتی استفاده می‌شود.
در بتن سرباره، سنگدانه های سرباره با سنگدانه های معمولی جایگزین می‌شوند و چون سنگدانه ها جزء اصلی بتن هستند، هر چه سنگدانه دوام بیشتری داشته باشد، مقاومت بتن نیز بیشتر می‌شود. درصد سیلیس در سنگدانه های سرباره در کوره‌های قوس الکتریکی در مقایسه با سنگدانه های سرباره بلند بسیار کم و غیر فعال است و بنابراین نگرانی برای واکنش‌های سیلیس قلیایی در این نوع بتن وجود ندارد.
کاربرد کفپوش بتن سخت شده چیست؟
کفپوش های صنعتی و کفپوش های بتن سخت در صنایع خودروسازی، صنایع چاپ و بسته بندی، مراکز نظامی، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو و راه آهن و اسکله‌ها. کفپوش های صنعتی به طور کلی بر روی سطوح بتنی و کف برای اهداف مختلفی اعمال می‌شوند. بیشتر خواص آن‌ها محافظت از سطح در برابر سایش، فرسایش و همچنین زیبایی، تمیزی، یکپارچگی را ایجاد می‌کند.
درست است که بگوییم بتن به معنای واقعی کلمه پایه را برای اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌های صنعتی در سراسر جهان فراهم می‌کند. یک کف بتنی به خوبی طراحی و ساخته شده از طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها مانند مقاومت در برابر سایش بالا، عمر طولانی و توانایی حمل بارهای بسیار سنگین را ارائه می‌دهد.
متأسفانه در مرحله برنامه ریزی و ساخت، کف ها آن طور که شایسته است مورد توجه سرمایه گذاران، طراحان و پیمانکاران قرار نمی‌گیرد. معمولاً تنها زمانی که یک طبقه به استانداردهای لازم عمل نمی‌کند، در کانون توجه قرار می‌گیرد که در آن زمان برای جلوگیری از تعمیرات یا تعویض‌های ضروری بسیار دیر شده است.
همه ما کفپوش های صنعتی را دیده‌ایم که به دلیل ترک خوردن، شکستن و ناهموار شدن غیرقابل استفاده می‌شوند و مقدار زیادی گرد و غبار ایجاد می‌کنند، همه این مشکلات منجر به از دست رفتن زمان تولید و هزینه تعمیرات می‌شود.
کفپوش بتنی کاملاً سخت شده باید به اندازه کافی قوی باشد تا در برابر بارهای ساختاری و خدماتی که به آن وارد می‌شود مقاومت کند و باید به اندازه کافی بادوام باشد تا در برابرقرار گرفتن در معرض محیطی که برای آن طراحی شده است مقاومت کند.
اگر بتن با مصالح مرغوب ساخته شود و به درستی تناسب، مخلوط، جابجایی، جاگذاری و تکمیل شود، از قوی‌ترین و بادوام‌ترین مصالح ساختمانی خواهد بود. بتن یک ماده ناهمگن بسیار پیچیده است که پاسخ آن به تنش نه تنها به واکنش تک تک اجزا بلکه به تعامل بین آن اجزا نیز بستگی دارد.
روش اجرا نتن سخت
بتن سخت بیشتر در شهرک‌های صنعتی اجرا می‌شود و اجرای کفپوش های صنعتی با ماله پروانه‌ای انجام می‌شود. بتن ریزی با ماله پروانه‌ای زمینه را برای پروژه‌های بزرگ باز کرده است که امروزه حتی در مخازن تصفیه آب نیز از کفپوش های صنعتی استفاده می‌شود.
دلایل استفاده از ماله پروانه‌ای در اجرای کفپوش صنعتی این است که هم کیفیت کار و هم میزان متراژ اجرا افزایش می‌یابد. اجرای بتن با ماله پروانه‌ای در نواحی مرطوب زمان بر بوده و زمان بیشتری نسبت به نواحی گرم و خشک طول می‌کشد تا بتن صیقل داده شود.

خواصی که کیفیت بتن سخت شده را تعیین می‌کند به طور کلی به سه گروه زیر تقسیم می‌شود:

 1. مقاومت
 2. ثبات ابعادی
 3. دوام

 1. مقاومت کفپوش بتنی سخت شده
  مقاومت فشاری بتن سخت، رایج‌ترین معیار برای قضاوت نه تنها در مورد توانایی بتن در تحمل باراست، بلکه کیفیت کفپوش بتن سخت شده است.
  نتایج آزمایش به‌دست‌آمده از آزمایش‌های مقاومت فشاری به تغییر مواد مخلوط و نسبت‌های مخلوط و همچنین به تفاوت‌ها در پخت و تراکم نمونه‌های آزمایش حساس است. مهم‌ترین عامل مؤثر بر مقاومت فشاری، میزان سیمان موجود در مخلوط است که به نسبت آب: سیمان (W/C) مربوط می‌شود.
 2. پایداری ابعادی (خزش و انقباض(
  پایداری ابعادی مصالح ساختمانی به تغییر ابعاد آن در یک دوره زمانی طولانی اشاره دارد. اگر تغییر آنقدر کم باشد که هیچ مشکل ساختاری ایجاد نکند، ماده از نظر ابعادی پایدار است.
  برای بتن، خشک شدن انقباض و خزش دو پدیده‌ای هستند که پایداری ابعادی آن را به خطر می‌اندازند.
 3. دوام بتن
  • دوام توانایی بتن برای تحمل شرایطی است که برای آن طراحی شده است بدون فرسودگی برای مدت طولانی.
  • دوام بتن ممکن است به عنوان توانایی بتن برای مقاومت در برابر هوا، حمله شیمیایی و سایش در حالی که خواص مهندسی مورد نظر خود را حفظ کند، تعریف شود.
  کلام آخر
  بتن‌های سخت مختلف بسته به محیط قرار گرفتن در معرض و خواص مورد نظر به درجات دوام متفاوتی نیاز دارند. به عنوان مثال، بتن در معرض آب جزر و مد دریا نسبت به بتن داخلی نیازهای متفاوتی دارد.
  برای اجرای کفپوش صنعتی ابتدا باید کاربرد کفپوش را بدانیم تا نحوه اجرا مشخص شود. در اجرای کفپوش صنعتی بهتر است کف کار مقاوم باشد.
  قیمت بتن سخت در مناطق سردسیر با قیمت بتن سخت در مناطق گرم متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.