سوالات متداول

خانه » سوالات متداول

( در این بخش صرفا تعدادی از سوالات پر تکرار در مورد کف پوش اپوکسی پاسخ داده شده و پاسخ به سوالات مربوط به بخش های دیگر در بخش مقالات ارائه گردیده است،در صورت عدم رسیدن به جواب مورد نظر می توانید از طریق بخش ثبت نظر و یا از طریق شماره ی مشاور ۰۹۱۲۶۵۲۷۷۴۵ سوالات مورد نظر را مطرح فرمایید.)

سوال:

 قیمت هر متر کفپوش اپوکسی چقدر است؟

پاسخ :

قیمت تمام شده شامل قیمت مصالح به علاوه ی قیمت اجرای اپوکسی می باشد. فاکتور اصلی در تعیین قیمت، میزان مصرف و نوع مواد مصرفی برای هر متر مربع از کار می باشد. در کار های معمول میزان مصرف مواد بین ۲ الی ۴ کیلو گرم است و در صورتی که هر کیلو اپوکسی را پنجاه هزار تومان در نظر بگیریم(با توجه به قیمت امروز در بازار) و هزینه ی اجرا را بین ۳۰ الی ۶۰ هزار تومان براورد کنیم می توان به این نتیجه رسید که قیمت تمام شده ی یک کفپوش اپوکسی استاندارد در بازار امروز به طور معمول عددی بین ۱۳۰ الی ۲۶۰ هزار تومان خواهد بود.

سوال:

فاکتور های مهم در تعیین قیمت تمام شده ی اپوکسی چیست؟

پاسخ:

بستر (کف موجود)، کاربری و توقع بهره بردار از کفپوش اپوکسی سه عامل اساسی و اولیه ، همچنین متراژو محل پروژه فاکتور های ثانویه می باشند.

سه فاکتور اول باعث تعیین میزان ونوع مواد مصرفی و متراژ و محل پروژه باعث کاهش یا افزایش هزینه های ثابت همچون هزینه ی حمل مصالح و ایاب ، ذهاب عوامل اجرایی می باشند.

سوال:

کدام برند اپوکسی بهتر است؟

پاسخ:

در سال های اخیر به واسطه ی قیمت بالای دلار استفاده از رزین های وارداتی در پروژه ها توجیه اقتصادی نداشته(۳ الی۴ برابر گران تر از رزین داخلی) و علاوه بر این، موضوع تحریم های اقتصادی نیز مزید بر علت گردیده تا واردات این نوع مواد به کشور صورت نگیرد.(این نکته به طور خاص مربوط به رزین ها بوده و در مورد هاردنر ها و مواد افزودنی صدق نمی کند).

رزین مصرفی در ایران به طور عمده مربوط به پتروشیمی خوزستان بوده که البته کیفیت بالا و قابل قبولی را داراست. تمام برند های موجود در بازار کارگاه هایی هستند که این رزین را خریداری و با اضافه نمودن پیگمنت های رنگی و فیلر ها، تحت نام های تجاری مختلف به فروش می رسانند و می توان گفت کیفیت محصول نهایی در تمام برند ها اختلاف فاحشی با یکدیگر ندارند.

لازم به ذکر می باشد که با توجه به قیمت بالای رزین مرغوب، کارگاه های زیادی نیز هستند که اقدام به فروش مواد تاریخ مصرف گذشته یا با درجه ی خلوص بسیار پایین و موارد اینچنینی نموده و طبیعتا اینگونه مواد به هیچ عنوان مورد بحث نیستند.

سوال:

ضخامت کفپوش اپوکسی چقدر است؟

پاسخ:

میانگین ضخامت کف پوش اپوکسی اغلب در روش های استاندارد بین ۱٫۵ الی ۴ میلی متر می باشد.

(در سال های اخیر اصطلاح کفپوش اپوکسی ۳ میل در بین افراد غیر متخصص رواج پیدا کرده است که کاملا اشتباه می باشد و باید دقت گردد که افزایش ضخامت کفپوش اپوکسی همیشه عامل تعیین کننده در کیفیت این کفپوش نخواهد بود ودر اغلب موارد استفاده از این اصطلاح صرفا جهت فریب و سردرگم نمودن مشتری توسط افراد سودجو می باشد.)

سوال:

عمر کفپوش اپوکسی و ماندگاری آن چقدر است؟

پاسخ:

این موضوع رابطه ی مستقیم با چگونگی استفاده از کفپوش را دارد.برای مثال استفاده های خشن مانند انجام کار هایی که باعث ایجاد خش های عمیق در کفپوش می شوند ممکن است زیبایی این محصول را کاهش دهد ، عدم استحکام و صلبیت در بستر عامل ایجاد ترک در کف پوش اپوکسی میگردد و مواردی مانند نشت رطوبت در زیر کفپوش بر اثر عواملی چون ترکیدگی لوله باعث تبله در کفپوش اپوکسی می گردد.

اما به طور کلی می توان گفت که در صورت اجرای تخصصی و کاهش موارد آسیب زننده ، یک کف پوش اپوکسی استاندارد تا ۲۰ سال قادر به حفظ باربری خواهد بود اما از نظر زیبایی دچار کاهش در جلوه ی اولیه شده و در صورت اهمیت زیبایی ، نیازمند به ریکاوری های دوره ای می باشد.

سوال :

کف پوش اپوکسی برای چه نوع کاربری هایی مناسب است؟

پاسخ:

با توجه به ظاهر زیبا و امکان ایجاد هر نوع طرح و رنگ در کفپوش اپوکسی و همچنین مقاومت بالای فشاری ، شیمیایی، حرارتی و خواصی همچون آنتی باکتریالی ، مقاومت در برابر اسید و… این نوع کف پوش در تمام کاربری ها اعم از دکوراتیو و صنعتی قابل اجرا بوده که البته در هر مورد ، انواع و روش های اجرای خاص خود و مناسب برای همان کاربری و همچنین نوع مواد مصرفی مختص به خود را می طلبد.

سوال:

کفپوش اپوکسی را روی چه بستر هایی می توان اجرا نمود؟

پاسخ:

از نظر فنی بهترین بستر برای کفپوش های رزینی از جمله کفپوش اپوکسی ، بتن و سطوح سیمانی می باشند ، موزاییک ،سرامیک و سنگ نیز می توانند به عنوان بستر مورد قبول باشند . اما اجرای اپوکسی روی سطوح چوبی، پلاستیکی ،قیر و موارد مشابه به هیچ عنوان توصیه نمی شود.