کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

خانه » اجرای کفپوش اپوکسی » کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک  و به طور کلی کفپوش آنتی استاتیک به پوشش هایی گفته می شود که قادر به عبور جریان الکتریسیته ی ساکن از خود هستند.

آذین پوشش مانا یک مجموعه ی تخصصی در زمینه ی اجرای کفپوش های آنتی استاتیک رزینی

مشاوره رایگان همه روزه ۹ الی۲۳

همان طور که می دانیم اصطحکاک ناشی از عبور و مرور باعث ایجاد الکتریسیته ی ساکن میگردد. در صورت ذخیره و افزایش الکتریسیته ساکن درکف جرقه های ریزی رخ می دهد.

کفپوش آنتی استاتیک به واسطه ی خواص و ساختار ویژه ی خود که در ادامه به آن می پردازیم باعث جلوگیری از این اتفاق میشوند. به همین دلیل به آنها الکترو استاتیک و یا ضد جرقه نیز گفته می شود. به کفپوش اپوکسی الکترواستاتیک ، کانداکتیو نیز می گویند.

البته به لحاظ فنی و سیستم عملکرد کفپوش های الکترواستاتیک و کانداکتیو تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اما در بازار هر دو این این عناوین به صورت یکسان استفاده می گردد.

conductiv به معنی رسانا می باشد. یک کفپوش کانداکتیو در واقع یک پوشش رسانا می باشد که الکتریسیته ی ساکن در آن تولید و ذخیره نمی شود. پس به تمام پوشش هایی که بتوانند جریان الکتریسیته را از خود عبور دهند کانداکتیو گفته می شود. اما آنتی استاتیک ها علاوه بر رسانا بودن جریان الکتریسیته را توسط یک شبکه جریان به چاه ارت انتقال داده و آن را به طور کامل تخلیه می نمایند.

اپوکسی آنتی استاتیک

موارد استفاده کفپوش آنتی استاتیک

شاید ایجاد جرقه های کوچک در کف موضوع مهمی به نظر نرسد. همونطور که ما روزانه بارها در سطوح مختلف و هنگام کار های روزمره شاهد این جرقه ها هستیم . و به آنها عادت کرده ایم. اما در مواردی این موضوع بسیار حائض اهمیت است که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

برای مثال دراتاق های جراحی. در اتاق های جراحی گازهایی هچون نایتروس اکساید  و اکسیژن خالص وجود دارد.همچنین تجهیزات الکترونیکی حساس نیز هستند. به همین دلیل برای جلوگیری از انفجار و یا آسیب به تجهیزات ، بسیار مهم است که احتمال جرقه زنی به واسطه ی الکتریسیته ی ساکن نزدیک به صفر باشد.

کفپوش آنتی استاتیک اتاق عمل

لذا درمواردی که احتمال انفجار یا آسیب به تجهیزات به واسطه ی جرقه باشد ازاین کفپوش ها استفاده می شود.انبار های مهمات و صنایع نظامی ،اتاق های سرور ، دیتا سنتر ، صنایع مخابراتی و … دیگر مواردی هستند که در آنها از کفپوش های ضد جرقه استفاده می گردد.

انواع کفپوش آنتی استاتیک

کفپوش آنتی استاتیک به سه شکل تایلی ، رولی و یکپارچه می باشد. از آنجا که انواع رولی و تایلی این کفپوش در حیطه ی تخصصی ما نیست در ادامه صرفا به کفپوش اپوکسی الکترو استاتیک خواهیم پرداخت.

 

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

اپوکسی آنتی استاتیک از نوع پوشش های یکپارچه و بدون درز بوده که از خانواده ی کفپوش های رزینی و صنعتی می باشد. همانطور که پیشتر نیز گفته شد این پوشش به کفپوش اپوکسی الکترواستاتیک و اپوکسی ضد جرقه نیز معروف است.

به لحاظ شکل ظاهری شبیه به دیگر انواع اپوکسی بوده اما از نظر اجزای تشکیل دهنده و اجرا کمی متفاوت می باشد. در ادامه به آن می پردازیم.

اپوکسی آنتی استاتیک دیتا سنتر

اجزای اپوکسی آنتی استاتیک

بستر : بستر کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک همانند سایر اپوکسی ها ست. و از همان مشخصات و ویژگی ها تبعیت میکند. با این تفاوت که در آن چاه ارت نیز تعبیه میگردد.

پرایمر: پرایمر مورد استفاده از نوع رسانا بوده و برای افزایش چسبندگی بین کفپوش اپوکسی الکترو استاتیک و بستر اعمال میشود. علاوه بر ایجاد چسبندگی ، پرایمر باعث تمیزی و حذف گرد و غبار نیزمیگردد.

لایه میانی : لایه میانی در اپوکسی انتی استاتیک همانند سایر اپوکسی ها برای ایجاد ضخامت و همچنین اصلاح سطح می باشد. مواد مورد استفاده در این لایه نیز از نوع اپوکسی رسانا است.

شبکه ی هادی : این شبکه عموما از جنس مس بوده و وظیفه ی انتقال جریان الکتریسیته را به چاه ارت دارد. این شبکه در بین لایه میانی قرار می گیرد.

اپوکسی رویه : تاپ کت یا همان اپوکسی رویه در کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک به صورت شانه ای و در ضخامت یک الی یک و نیم میل اجرا میگردد. جنس مواد روی از نوع رسانا بوده و در تمام رنگ ها قابل اجرا می باشد.

اجزای تشکیل دهنده ی اپوکسی آنتی استاتیک

روش اجرا

روش اجرای کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک شباهت زیادی به سایر کفپوش های اپوکسی دارد. تنها تفاوت در وجود شبکه ی مسی می باشد. در صورتی که نصب این شبکه به درستی صورت نپذیرد باعث عدم عملکرد صحیح کفپوش آنتی استاتیک می گردد.

برای مطالعه بیشتر در باره ی اجرای کفپوش اپوکسی اینجا کلیک نمایید.

مزایا و معایب

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک علاوه بر خواص ضد جرقه بودن ویژگی های دیگری را نیزدارا می باشد. از این ویژگی ها می توان آنتی داست شدن کف (ضد گرد و خاک ) ، مقاومت فشاری بالا ، مقاومت در برابر حرارت ، مقاومت در برابر اسید ها و مواد قلیایی ، تنوع نامحدود در رنگ و… را نام برد.

معایب کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک همچون سایر اپوکسی ها مربوط به حساسیت در زمان اجرا و همچنین خراش پذیری در برابر استفاده های خشن می باشد.

مقاله ی مزایا و معایب اپوکسی

قیمت 

قیمت کفپوش آنتی استاتیک به صورت متر مربع محاسبه می گردد. و با توجه به متراژ ،شرایط  و پیچدگی های هر پروژه متفاوت خواهد بود. برای استعلام قیمت دقیق اپوکسی آنتی استاتیک می توانید با ما تماس حاصل نمایید و یا از جدول انتهای مقاله ی قیمت کفپوش اپوکسی حدود قیمت این نوع کفپوش را ملاحظه بفرمایید.

اسامی اپوکسی آنتی استاتیک : اپوکسی الکترو استاتیک – کفپوش اپوکسی کانداکتیو –  کفپوش اپوکسی ضد جرقه

 

سیویل دکور مشاور و مجری پوشش های سخت صنعتی و دکوراتیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =