کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی

خانه » مقالات » کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی
دسته بندی : مقالات

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی در کارخانه جات صنایع غذایی شرکت ها ملزم به رعایت بهداشت درزمان تولید و بسته بندی می باشد . تمامی این فرایندها باید در محیطی بهداشتی صورت گیرد. بنابراین تمامی تولید کنند گاه صنایع غذایی باید ازکفپوشی استفاده کنندکه براحتی قابل نظافت و شست وشوباشد .و بدونه درز و یکپارچه و امکان ترمیم و اجرای سریع وبهداشتی باشد.

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی
کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی

تعریف اپوکسی

اپوکسی یک محصول دو قسمتی می باشد که دارای خواصی از جمله مقاومت در برابر سایش ، مواد شیمیایی و شوینده ، آب ، سرما ، گرما و… دارد. اپوکسی سطحی صاف ، زیبا و شفاف دارد.

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذای

در صنایع غذایی معمولا باید از کفپوشی استفاده شود که در به راحتی تمیز شود برای جلوگیری از از رشد میکروب ها و باکتری ها، و تجمع آلودگی داشته باشد.
همچنین مقاومت شیمیایی کفپوش در برابر مواد اسیدی و قلیایی زیاد باشد .

معمولا به صورت روزانه سطوح با مواد پاک کننده شست وشو داده می شوند. بنابراین شرکت های صنایع غذایی باید از کفپوشی استفاده کنند که در برابر مواد شوینده نیز بسیار مقاوم بوده و براحتی شست داده شوند.

کفپوش اپوکسی تمامی موارد ذکر شده در بالا را پوشش می دهد و به این جهت از بهترین کفپوش های پیشنهادی است و در تولید محصولات غذایی مانند کنسرو ، نوشیدنی های بطری شده و غذاهای خشک دارای بالاترین استانداردهای بهداشتی است.

اول: با کفپوش اپوکسی تمام سطوح داخلی یک کارخانه تولیدی دارای حفاظت کافی در برابر خاک ، گرد و غبار و ذرات میکروسکوپی می باشند.

دوم: می تواند شامل میکروب ها و سایر موادی باشد که می توانند غذای تولیدی شرکت را آلوده کنند. مواد کفپوش اپوکسی سطحی بدون درز را ایجاد می کنند که در آن خاک هرگز تجمع نمی یابد.

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی
کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی

تائیر ذرات معلق و گرد و خاک بر مواد غذایی

چون هیچ شکاف یا فضایی بین بخشهای کف وجود ندارد ، خاک و سایر ذرات معلق تجمع نمی یابد. نظافت این ذرات نیز بسیار ساده است زیرا کفپوش اپوکسی سطحی غیر قابل نفوذ ایجاد می کند. تائیر ذرات معلق و گرد و خاک بر مواد غذایی غیر قابل انکارنیست. موضوع دیگری که در تولید کفپوش اپوکسی به آن توجه می شود، مدیریت میکروارگانیسم ها است.

کفپوش اپوکسی در صنایع موادغذایی

کفپوش اپوکسی در صنایع موادغذایی در جلوگیری از آلودگی مواد غذایی و اطمینان از ایمنی مصرف کنندگان کاربرد به سزایی دارد. کفپوش اپوکسی برای شرکت های تولید کننده ایران صنایع مواد غذایی همچنین از روشهای نظافت ساینده برای ضدعفونی کردن تجهیزات تولیدی خود استفاده می کنند.

آنها از مواد شیمیایی بسیار قوی برای ایجاد یک محیط عاری از میکروب استفاده می کنند. متأسفانه مواد شیمیایی مورد استفاده می توانند به کف نیز آسیب شدیدی برسانند. از این رو ، پوشش اپوکسی روی سطح می تواند مانع محافظتی در برابر آسیب های ناشی از مواد شیمیایی به کف شود.

همچنین اسیدها و بازهای قوی وجود دارد که تولیدکنندگان در تولید اقلام غذایی خود از آنها استفاده می کنند. این مواد می توانند تأثیرات مختلفی بر روی سطوح تاسیسات تولیدی داشته باشند. پوشش های اپوکسی سطح نیز می تواند به محافظت از سطوح در برابر این مواد کمک کند.

به این ترتیب ، تولیدکنندگان مواد غذایی می توانند بیشتر بر عملکرد خود تمرکز کنند و نه بر نگهداری سطوح . با این وجود ، نگهداری کف اپوکسی به دلیل داشتن سطح صاف و بدون روزنه بسیار آسان است.

ویژگی های مهم کفپوش های اپوکسی صنایع غذایی

مواد غذایی در اثر واکنش های مختلف شیمیایی پسماند اسیدی ایجاد می کنند که برای کفپوش های کارخانه جات آسیب می رساند و بعد از مدتها باعث سایش کفپوش می شود. اما کفپوش های اپوکسی به دلیل اینکه غیرقابل سایش هستند و در برابر مواد اسیدی بسیار قوی می باشند ، یکی از بهترین گزینه ها برای شرکت های تولید مواد غذایی محسوب می شوند.

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی
کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی

معایب ومزایا کفپوش های اپوکسی صنایع غذایی

کفپوش های اپوکس معایب ومزایا ی زیادی دارند که در زیر به آن ها اشاره میگردد.

مزایا کفپوش های اپوکسی صنایع غذایی

ازمزایای کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی می توانید به مواردی زیر اشاره کرد :

۱. قیمت تمام شده نسبت به کفپوش های دیگر مناسبتر است
۲. اجرای یکپارچه و بدون درز در کف
۳.اجرا در ضخامت های متفاوت
۴.تنوع در رنگ بندی بسیار
۵.دارای مقاومت مکانیکی و فشاری بالا
۶.مقاومت شیمیایی خوب نسبت به انواع حلال ها و مواد شوینده
۷.پوشش نهایی براق
۸. امکان ایجاد کرو و ماهیچه
۹. قابلیت ترمیم
۱۰. عدم استفاده از چسب در اجرای کفپوش اشاره کرد.

معایب کفپوش های اپوکسی صنایع غذایی

ازمعایب کفپوش اپوکسی صنایع غذایی بر روی سطوح خیس قابل اجرا نیست

کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی
کاربرد کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی

کلام آخر

یکی از دلایل شیوع بیماری ها ، مواد غذایی نا سالم و غیر بهداشتی می باشد. در شرکت های تولید مواد غذایی ، بهداشت و نظافت یک امر ضروری می باشد و رعایت نکردن آن نه تنها موجب زیان رساندن به سلامت انسان می باشد ، بلکه از نظر قانونی نیز خلاف به حساب می آید و پیگرد قانونی دارد.
کفپوش های اپوکسی از نظر بهداشتی هیچ گونه ایرادی ندارند و از رشد انواع میکروب ها و باکتری ها جلوگیری می کنند.
کفپوش های اپوکسی مزایای بسیاری دارند و برای استفاده در صنایع مختلفی مناسب می باشند. علاوه بر استفاده این کفپوش در صنایع مواد غذایی از جمله مصارف اپوکسی در بیمارستان ها ، سالن های ورزشی ، مراکز دولتی ، نیروگاه ها و… می توان نام برد.
سیویل دکور به شما پیشنهاد می کنیم که از کفپوش های اپوکسی حتما استفاده کنید. برای انجام کار و مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.