پوشش ضد اسید بتن

خانه » مقالات » پوشش ضد اسید بتن
دسته بندی : مقالات

محافظت از بتن در برابر اسید

پوشش ضد اسید بتن چیست؟بتن یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت ساخت و ساز است. این ماده کاربری های گسترده ای داشته و در برخی موارد در معرض تماس با مواد اسیدی می باشد. از آنجا که مواد تشکیل دهنده ی بتن ( آب،سنگ دانه،سیمان،افزودنی ها ) در برابر تهاجم اسید ها تاب چندانی ندارند، از همین رو سطوح بتنی که در معرض مواد اسیدی هستند باید به روش های مختلف محافظت گردند.

شرکت آذین پوشش مانا مشاور و مجری انواع پوشش های محافظتی سطوح

 

"<yoastmark

دلیل استفاده از پوشش ضد اسید برای بتن

عملیات محافظت از بتن از همان لحظه آغاز اختلاط اجزا و بتن ریزی شروع می شود. انتخاب درست سنگ دانه ها ، رعایت اصول فنی،انتخاب مناسب مواد افزودنی و کیفیت اجزا از جمله ی موارد اولیه هستند.

در مرحله ی بعد ،نحوه ی صحیح بتن ریزی می تواند در مقاومت و عمر آن بسیار موثر باشد. پس از بتن ریزی عملیات کیورینگ نیز نقش فراوانی در دوام بتن ایفا می کند. اما حتی زمانی که تمام این موارد نیز به درستی انجام شود باز هم بتن در برابر عواملی همچون اسیدها بسیار آسیب پذیر خواهد بود.

از همین رو در این موارد جهت محافظت در برابر خوردگی ، سطوح مورد نظر را با مواد و رنگ های مقاوم در برابر اسید پوشش می دهیم.

عواملی که باعث خوردگی بتن می شود

چون بتن ویژگی قلیایی دارد در میان عوامل متفاوتی که می‌تواند علت خوردگی و آسیب بتن شود، وجود حالت اسیدی از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین در منطقه هایی که امکان خوردگی در آن‌ها بالا است، لازم است از یکی پوشش ضد اسید جهت محافظت از بتن و مانع شدن از این واکنش به کاربرد.

هیچ کدام از سیمان های پرتلند در برابر حمله اسیدها مقاومت ندارد. در مناطق مرطوب، دی اکسید گوگرد و کربن دی اکسید و نیز برخی از بخارهای دیگر موجود در هوا، اسید تشکیل می دهند.ای اسید به بتن حمله کرده و باعث آسیب به آن می‌شوند.

در مناطق صنعتی مختلف بویژه در دودکش‌ها و در برخی محیط‌های کشاورزی، شبیه کف محل‌های تولید و عرضه فرآورده‌های لبنیاتی نیز با این نوع حمله روبرو هستیم.

خوردگی و آسیب در یک سازه بتنی به این معنی نیست که در همه زمان خود بتن در مقابل مواد خورنده شبیه اسیدها آسیب می بیند بلکه امکان دارد مواد خورنده به درون بتن غیر آب بند رخنه کرده و سپس میلگرد درون بتن خورده شود.
این فرآیند سبب به وجود آمدن اکسید آهن شده و حجم را افزایش می‌دهد. که این افزایش حجم علت آسیب و تخریب لایه پوشاننده‌ ی بتن می‌شود. این رویداد نه فقط بخاطر اثر اسیدها، بلکه بدلیل نفوذ کلریدها و دی اکسید کربن به درون بتن نیز صورت می گیرد.

در مکان های دارای رطوبت ، دی اکسید گوگرد (SO2 ) و دی اکسید کربن (CO2 ) و نیز بعضی از سایر گازهای موجود در هوا، باعث تشکیل اسید می شود .که به بتن حمله کرده و ضمن حل کردن و بیرون کشیدن قسمتی از خمیر هیدراته شده ، توده ای نرم و بسیار ضعیف را برجای می گذارند.

بیشتر بخوانید :
بتن دکوراتیو
بتن سخت (صنعتی ضد سایش)
بتن منقش (استامپی)

 

"<yoastmark

انواع پوشش های بتن شامل موارد زیر می باشد:

 • رزین های پایه فوران
 • رزین های پایه وینیل استر
 • کاشی و آجرهای سرامیکی
 • پوشش های رزینی
 • پوشش های سرامیکی (سرامیک لاینینگ)
 • رزین ها پایه اپوکسی
 • پوشش های ترموپلاستیک
 • ملات های رزینی ضد خوردگی
 • پلی استر غیر اشباع
 • رابرلاینینگ (لاستیک ضد اسید)

رایج ترین پوشش برای بتن در معرض اسید

روش های متنوعی برای محافظت از سطح بتن در برابر اسید وجود دارد، انتخاب این روش ها بستگی به نوع اسید، درصد خلوص و میزان تماس آن با سطح دارد. یکی از متداول ترین پوشش ضد اسید ، استفاده از اپوکسی می باشد. پوشش ضد اسید اپوکسی مقاومت بالایی در برابر اغلب اسید ها با درجه خلوص بالا را داراست.

از این نوع پوشش ضد اسید بتن می توان در بخش هایی که تماس مستقیم با اسید و و حتی مخازن برخی اسید ها استفاده کرد. به طور کلی می توان گفت پوشش ضد اسید اپوکسی در نود درصد پروژه هایی که احتمال خورندگی بالا باشد مناسب خواهد بود. در صورتی که در مواردی این نوع پوشش جوابگو نباشد معمولا از کاشی های ضد اسید استفاده می گردد.

برای مشاهده سایر پوشش های ضد اسید بتن و سایر سطوح ، برای مثال آجر ضد اسید و دیگر پوشش ها در برابر خوردگی مانند کاشی ضد اسید و سرامیک ضد اسید با مشاوران آذین پوش مانا تماس حاصل فرمایید.

"<yoastmark

بیشتر بخوانید:کفپوش اپوکسی دکوراتیو،انواع کفپوش اپوکسی

موارد کاربرد کاور ضد اسید

در موارد زیادی نیاز به استفاده از یک پوشش ضد اسید بتن می باشد که در زیر به تعدادی از این موارد اشاره می نماییم.

 • نگهداری از مخازن و حوضچه های محافظت شده ی اسیدی و قلیایی
 • کانال های پساب و تونل های فاضلاب
 • حوضچه های خنثی سازی
 • محوطه های در معرض ریزش اسید
 • صنایع نظامی، خودروسازی و فلزی
 • کارخانه های باتری سازی، پتروشیمی و شیمیایی
 • کفپوش کارخانجات صنایع دارویی ، بهداشتی وغذایی

 

در صنعت، قسمت هایی وجود دارد که بتن در معرض اثر مستقیم:

۱٫ آب شور (کیسون ها و آبگیرهای ورودی آب در واحد های آبسازی پتروشیمی)

۲٫مواد خورنده و پسماندهای بیمارستانی و نفتی (تصفیه خانه های فاضلاب و سپتیک تانک های بیمارستان)

۳٫ اسید و باز قوی (تصفیه خانه های شیمیایی، سالن های تولید، محوطه پمپ های تزریق واحد خنثی سازی، پایپ راک های لوله های انتقال یا مخازن ذخیره اسید و باز، سالن ها و ترنچ های سالن بخار نیروگاه ها) قرار دارد.

کلام آخر

انتخاب پوشش متناسب ضد خوردگی نیاز به دانش گسترده ای در زمینه مقاومت شیمیایی مواد مختلف بر پایه شدت و ضعف میزان خوردگی و قدرت اسید ها و بازها می باشد. در این زمینه قبل از انتخاب نوع پوشش ضد اسید بتن بهتر است از یک کارشناس در این امر کمک گرفته شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =