پوشش ضد اسید بتن

خانه » مقالات » پوشش ضد اسید بتن
دسته بندی : مقالات

پوشش ضد اسید بتن :بتن به عنوان یک ماده‌ی مورد استفاده در موارد متفاوت ساخت و ساز از ترکیب موادی مانند آب، سنگ دانه‌هایی از قبیل شن و ماسه و سیمان درست شده است. جهت افزایش عمر مفید بتن لازم است در برابر عوامل مخرب از آن نگهداری و محافظت کرد.

پوشش ضد اسید بتن
پوشش ضد اسید بتن

پوشش ضد اسید بتن

یکی از مرحله های نگهداری از بتن بعد از عملیات بتن ریزی، نگهداری در مقابل عوامل شیمیایی می باشد. چون اگر نگهداری در برابر عوامل شیمیایی انجام نشود، عمر بتن خیلی کوتاهی خواهد شد و باید برای تعویض و ترمیم آن هزینه‌ی بالایی را باید پرداخت.

عواملی که باعث خوردگی بتن می شود

چون بتن ویژگی قلیایی دارد در میان عوامل متفاوتی که می‌تواند علت خوردگی و آسیب بتن شود، وجود حالت اسیدی از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین در منطقه هایی که امکان خوردگی در آن‌ها بالا است، لازم است از پوشش‌های محافظتی برای مانع شدن از این واکنش به کاربرد.

هیچ کدام از سیمان های پرتلندی در برابر حمله اسیدها مقاومت ندارد. در مناطق مرطوب، دی اکسید گوگرد و کربن دی اکسید و نیز برخی از بخارهای دیگر موجود در هوا، اسید تشکیل می دهند که به بتن حمله کرده و باعث آسیب به آن می‌شوند. در مناطق صنعتی مختلف بویژه در دودکش‌ها و در برخی محیط‌های کشاورزی، شبیه کف محل‌های تولید و عرضه فرآورده‌های لبنیاتی نیز با این نوع حمله روبرو هستیم.

 

بیشتر بخوانید :بتن دکوراتیو،بتن سخت (صنعتی ضد سایش)،
بتن منقش (استامپی)

 

خوردگی و آسیب در یک سازه بتنی به این معنی نیست که درهمه زمان خود بتن در مقابل مواد خورنده شبیه اسیدها آسیب می بیند بلکه امکان دارد مواد خورنده به درون بتن غیر آب بند رخنه کرده و سپس میلگرد درون بتن خورده شود.
این فرآیند سبب به وجود آمدن اکسید آهن شده و حجم را افزایش می‌دهد. که این افزایش حجم علت آسیب و تخریب لایه پوشاننده‌ی بتن می‌شود. این رویداد نه فقط بخاطر اثر اسیدها، بلکه بدلیل نفوذ کلریدها و دی اکسید کربن به درون بتن نیز صورت می گیرد.

آسیب و خسارت دراثر خوردگی اسیدی به دو علت اتفاق می افتد:

۱٫ اقدامات حفاظتی به طور کلی رعایت نشده است
۲٫از نظر فنی کافی و متناسب نمی‌باشد.

پوشش ضد اسید بتن
پوشش ضد اسید بتن

روشی که بتن ها آسیب کمتری بیند

با توجه به اینکه سالانه هزینه‌های بالایی صرف تعمیر وترمیم بتن‌های آسیب تخریب شده متاثر از خوردگی می شود .لازم است از روش‌هایی را به کار برد که هزینه‌ها را به کم کرده و به حداقل برساند.
یکی از این شیوه ها، کاربرد پوشش‌های ضد اسید می باشد. سیستم‌ها و پوشش‌های ضد خوردگی و پوشش ضد اسیدی بتن بمانند دیگر قسمت های بتن از گوناگونی برخوردار است و شیوه های اجرای انواع مختلف آن متفاوت می باشد.

ویژگی ها و شرایط بتن ضد اسید

در مکان های دارای رطوبت ، دی اکسید گوگرد (SO2 ) و دی اکسید کربن (CO2 ) و نیز بعضی از سایر گازهای موجود در هوا، باعث تشکیل اسید می شود .که به بتن حمله کرده و ضمن حل کردن و بیرون کشیدن قسمتی از خمیر هیدراته شده ، توده ای نرم و بسیار ضعیف را برجای می گذارند.

مشکلات اصلی خوردگی بتن 

یکی از مشکلات اصلی و نا امید کننده، درک ناکافی عموم از مفهوم خسارت ناشی از خوردگی است. برای نمونه بعد از کارگزاری کفپوش اپوکسی و پس از سپری شدن زمان کوتاه از استفاده از واحد متوجه می‌شویم که سطح های سازه بتونی تخریب شده و آسیب دیده است، رویدادی که هیچ‌کس در مرحله طراحی اولیه به آن توجه نکرده است. زیان ها به علت های متفاوتی ایجاد می شود. به طور مثال یا اقدامات حفاظتی به طور کلی نادیده گرفته شده است و یا کافی نبوده است.

برای مشاهده سیستم های متفاوت ضد اسید برای مثال آجر ضد اسید و دیگر پوشش ها در برابر خوردگی مانند کاشی ضد اسید و سرامیک ضد اسید با مشاوران آذین پوش مانا تماس حاصل فرمایید.

پوشش ضد اسید بتن
پوشش ضد اسید بتن

پوشش های ضد اسید بتن شامل موارد زیر می باشد:

 • رزین های پایه فوران
 • رزین های پایه وینیل استر
 • کاشی و آجرهای سرامیکی
 • پوشش های رزینی
 • پوشش های سرامیکی (سرامیک لاینینگ)
 • رزین ها پایه اپوکسی
 • پوشش های ترموپلاستیک
 • ملات های رزینی ضد خوردگی
 • پلی استر غیر اشباع
 • رابرلاینینگ (لاستیک ضد اسید)
بیشتر بخوانید:کفپوش اپوکسی دکوراتیو،انواع کفپوش اپوکسی

موارد کاربرد پوشش های ضد اسید بتن

 • نگهداری از مخازن و حوضچه های محافظت شده ی اسیدی و قلیایی
 • کانال های پساب و تونل های فاضلاب
 • حوضچه های خنثی سازی
 • محوطه های در معرض ریزش اسید
 • صنایع نظامی، خودروسازی و فلزی
 • کارخانه های باتری سازی، پتروشیمی و شیمیایی
 • کفپوش کارخانجات صنایع دارویی ، بهداشتی وغذایی

روش اجرای پوشش های ضد اسید و عایق مواد شیمیایی و انواع آن

در صنعت، قسمت هایی وجود دارد که بتن در معرض اثر مستقیم:

۱٫ آب شور (کیسون ها و آبگیرهای ورودی آب در واحد های آبسازی پتروشیمی)

۲٫مواد خورنده و پسماندهای بیمارستانی و نفتی (تصفیه خانه های فاضلاب و سپتیک تانک های بیمارستان)

۳٫ اسید و باز قوی (تصفیه خانه های شیمیایی، سالن های تولید، محوطه پمپ های تزریق واحد خنثی سازی، پایپ راک های لوله های انتقال یا مخازن ذخیره اسید و باز، سالن ها و ترنچ های سالن بخار نیروگاه ها) قرار دارد.

کلام آخر

انتخاب پوشش متناسب ضد خوردگی نیاز به دانش گسترده ای در زمینه مقاومت شیمیایی مواد مختلف بر پایه شدت و ضعف میزان خوردگی و قدرت اسید ها و بازها می باشد.

در حالت کلی رویارویی با شرایط فوق با دو راه حل انجام می شود:
استفاده از کاشی ضد اسید ،استفاده از پوشش های پلیمری کامپوزیت یا مرکب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.