بتن منقش (استامپی)

خانه » پروژه ها » بتن منقش (استامپی)

بتن منقش (استامپی)

بتن منقش یا همان بتن استامپی یکی از انواع بتن های دکوراتیو بوده که به عنوان کفپوش صلب و مقاوم با ظاهری شکیل و متنوع قابل اجرا خواهد بود. بتن منقش کف پوش های بتنی هستند که در آنها بتن ، پس از تخلیه و تسطیح، توسط قالب هایی که به استامپ یا مهر معروف است طرح دار شده و ظاهری همچون سنگ فرش و یا طرح های مختلف دیگر را پیدا خواهد کرد.کاربرد بتن منقش به طور عمده در فضاسازی های خارجی بوده و به دلیل ویژگی ها و مشخصات ظاهری کمتر در فضاهای مسقف مورد استفاده قرار میگیرد. بتن منقش به طور عمده در پیاده روسازی ،محوطه سازی پارک ها و ویلا ها،پیست های دوچرخه سواری تفریحی ،لاین های پیاده روی و تمام بخش هایی که زیبایی یک کف پوش با ظاهری نزدیک به طبیعت مانند کف پوش های سنگ فرش مورد نظر بوده و در عین حال مقاومت ،یکپارچگی و عملکرد مناسب کف پوش در برابر عوامل جوی در طول زمان مد نظر باشد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

<روش اجرای بتن منقش ( بتن استامپی)
برای اجرای کفپوش بتن منقش ابتدا در صورت ناهموار بودن زمین مورد نظر،بستر توسط ماشین آلات مناسب هموار و شیب بندی های مد نظر روی زمین پیاده میگردد.درمرحله ی بعد در صورتی که زمین موجود مقاومت و تراکم کافی را نداشته باشد ، باید توسط مخلوط ریزی و کوبش خاک بستر را به تراکم لازم و قابل قبول رساند.
پس از آماده سازی بستر نوبت به عملیات قالب بندی می رسد. قالب بندی ها به دو روش لاینی (نواری) یا یکپارچه قابل اجرا خواهند بود. روش نواری بیشتر مناسب برای اجرای بتن منقش در مسیر ها و پیاده رو سازی ها بوده و قالب بندی یکپارچه در محوطه های وسیع مورد استفاده قرار میگیرد.
قالب های مورد استفاده در بتن منقش به طور معمول پروفیل های قوطی شصت در هشتاد بوده که روی زمین چیده شده و توسط میخ نگهدار در محل خود فیکس می گردند. زیر پروفیل ها با سنگ یا ملات پر شده تا سطح روی قوطی به کد ارتفاعی مورد نظر برسد.

پس از اتمام عملیات قالب بندی در صورت نیاز به شبکه ی آرماتور در بتن عملیات آرماتور بندی انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که شبکه ی آرماتور قبل از قالب بندی هم قابل انجام بوده و در محوطه ها میتوان ابتدا تمام محوطه را به صورت یکپارچه آرماتوربندی نموده سپس عملیات قالب بندی انجام گیرد. اما به طور معمول در بتن منقش کمتر از شبکه های آرماتور استفاده شده و بیشتر الیاف های فلزی و پلی پروپیلن با نسبت های محاسبه شده جایگزین آرماتور در بتن منقش می گردد. پس از این مرحله نوبت به مرحله ی اصلی یعنی تخلیه ی بتن خواهد رسید. بتن مورد استفاده در بتن منقش معمولا از بتن آماده با عیار سی صد و پنجاه به همراه افزودنی های مناسب بر اساس شرایط پروژه و عوامل محیطی مانند درجه ی رطوبت و دمای هوا می باشد. این بتن پس از تخلیه توسط کارگربه طور یکنواخت در قالب پخش شده و سپس توسط شمشه فلزی یا لوله پلی اتیلنی سنگین تسطیح می گردد و سپس توسط ماله گاوی سطح بتن کاملا مسطح و یک دست خواهد شد.پس از مسطح شدن کامل سطح بتن ،پودر های ریلیز و هاردنر با رنگ های مورد نظر روی بتن پاشیده شده سپس طرح زنی توسط قالب های مخصوص بتن منقش آغاز می شود. استامپ یا مهرها دارای طرح های مختلف و متنوعی بوده که پس از قرارگیری روی سطح بتن مسطح تازه طرح را روی بتن ایجاد می نمایند.پس از اتمام کار استامپ زنی نوبت به عملیات نگهداری و کیورینگ بتن خواهد رسید . معمولا کیورینگ توسط کشیدن نایلون روی تمام سطح بتن جهت حفظ رطوبت آن به مدت یک هفته انجام خواهد شد.در مرحله نهایی و بعد از رسیدن بتن به مقاومت و خشک شدن کامل روی سطح بتن منقش یک لایه سیلر مخصوص اعمال میگردد. این کار باعث ایجاد جلا و براقیت و همچنین افزایش مقاومت سایشی کفپوش بتن منقش گردیده و ظاهر زیبا تری را نیز به بتن منقش خواهد بخشید. بعد از اعمال این لایه و خشک شدن کامل آن کف پوش بتن منقش آماده بهره برداری خواهد بود.