کفپوش اپوکسی

خانه » اپوکسی » کفپوش اپوکسی
دسته بندی : اپوکسی, پروژه ها, مقالات

مطلب ذیل مقاله ای عمومی و مختصر در مورد کفپوش اپوکسی می باشد ، در صورت تمایل می توانید در بخش مقالات به مطالب تخصصی بیشتری دسترسی داشته باشید.

و یا از طریق شماره ی مشاوره با ما در ارتباط باشید.

کفپوش اپوکسی چیست ؟

اپوکسی رزینی است که پس از ترکیب با ماده ی سخت کننده به نام هاردنرسخت شده و پس از پخش شدن روی کف لایه ای بسیار نازک با مقاومت بالا و ویژگی های منحصر به فرد ایجاد می نماید.کف پوش اپوکسی به دلیل ویژگی ها و خواص گسترده ی خود از دیرباز به عنوان یکی از مهمترین پوشش های کف در صنایع مورد استفاده قرار می گرفته و در سالهای اخیر نیز به عنوان کفپوش دکوراتیو به رقیبی تازه برای کف پوش های مسکونی و اداری بدل گردیده است.

کف پوش اپوکسی چه ویژگی هایی دارد ؟

همان طور که گفته شد اپوکسی دارای انواع بسیار گوناگونی ست. این امر باعث به وجود آمدن ویژگی های متنوع در کفپوش اپوکسی می گردد. بعضی از این ویژگی ها عمومی بوده و در تمام پوشش های اپوکسی قابل انتظار است . ولی بعضی دیگر مربوط به نوع خاصی از اپوکسی می باشد.

از بارزترین ویژگی های عمومی کف پوش اپوکسی می توان به ضخامت و وزن بسیار پایین این پوشش اشاره کرد. کفپوش اپوکسی معمولا ضخامتی در حدود سه میلیمتر دارد. و وزنی در حدود چهارکیلو گرم در متر مربع را دارا می باشد. البته وزن و ضخامت گفته شده همیشه یکسان نیست.  و در پروژه های مختلف با توجه به نیاز و شرایط پروژه متفاوت خواهد بود .

اما می توان گفت در نود درصد اوقات ضخامت این نوع کفپوش ها کمتر از ۳ میلیمتر است.  همچنین وزن آنها کمتر از چهار کیلو می باشد. این ویژگی باعث می شود در مواردی که فاکتور ضخامت و وزن در پروژه ای معیار تعین کننده باشد ، کفپوش اپوکسی به تنها انتخاب ممکن تبدیل شود.

سایر ویژگی های عمومی

از ویژگی های عمومی دیگر کف پوش اپوکسی می توان تنوع نامحدود در رنگ را نام برد. خواص آنتی باکتریالی ، مقاومت در برابر حرارت ، مقاومت در برابر اسید های رقیق و نفوذ ناپذیری در برابر آب. مقاومت فشاری بسیار بالا ، یکپارچگی کفپوش ، امکان اجرا روی تمام بستر ها و … نیز جز خواص عمومی هستند.

کفپوش اپوکسی چه ویژه گی هایی دارد
کفپوش اپوکسی چه ویژه گی هایی دارد

 

بیشتر بخوانید: اپوکسی بیمارستانی

علاوه بر این ویژگی ها ، مشخصات ظاهری و زیبایی کفپوش اپوکسی نیز خاص و چشم نواز است. این موضوع باعث می شود که حتی با صرف نظر از قابلیت های فنی یاد شده ،این پوشش به عنوان یک کفپوش ایده آل مورد استفاده قرار گیرد. در سال های اخیر ویژگی های ظاهری کفپوش اپوکسی باعث شد که علاوه بر استفاده از آن در صنایع و کاربری های بهداشتی به عنوان یک پوشش صنعتی ، به عنوان یک کفپوش دکوراتیو نیز مورد استفاده قرار گرفته و به برای مصارف مسکونی و اداری نیز مورد توجه قرار گیرد.

کفپوش اپوکسی
کفپوش اپوکسی

بیشتر بخوانید : اپوکسی صنعتی

نقاط ضعف و قوت کفپوش اپوکسی چیست؟

تنوع نامحدود در ایجاد رنگ و طرح . یکپارچگی در اجرا و نفوذ ناپذیری در برابر آب که باعث ایجاد یک عایق رطوبتی و کاملا قابل شست و شو می شود . این موارد اپوکسی را از دیگر رقبای خود مانند پارکت ، سرامیک و… متمایز می کند. البته در این زمینه لازم به ذکر است که این کفپوش در مقایسه با پوشش هایی چون سنگ و سرامیک دارای خش پذیری بیشتری هستند. لذا برای اصلاح این ضعف باید از تدابیر فنی استفاده نمود.

اما موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد قیمت و صرفه ی اقتصادی کفپوش اپوکسی می باشد. با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه در سال های اخیر و خصوصا اواسط سال جاری قیمت کفپوش اپوکسی نیز دستخوش تغییرات عمده قرار گرفت . به همین دلیل در این دوره موضوع آنالیز قیمت نیاز به نگاه کارشناسی و دقت بیشتری خواهد داشت. تا از اتلاف سرمایه و تحمیل هزینه های بی مورد جلوگیری گردد.

اما به طور کلی می توان اینطور گفت که اغلب کفپوش اپوکسی از سرامیک و لمینیت قیمت بالاتری داشته و معمولا با سنگ های متوسط رو به بالا هم قیمت می باشد. که با توجه به ویژگی های خاص این نوع کفپوش همچنان اجرای آن توجیه اقتصادی و فنی خواهد داشت.( برای مطالعه مقاله ی قیمت اپوکسی سال ۹۹ اینجا کلیک نمایید.)

آذین پوشش مانا (سیویل دکور) مفتخر به ارایه مشاوره های کارشناسی تخصصی دقیق در زمینه ی آنالیز قیمت و اجراست.برای استفاده رایگان از این مشاوره ها با ما تماس بگیرید.