کفپوش اپوکسی

خانه » اپوکسی » کفپوش اپوکسی
دسته بندی : اپوکسی, پروژه ها, مقالات

مطلب ذیل مقاله ای عمومی و مختصر در مورد کفپوش اپوکسی می باشد ، در صورت تمایل می توانید در بخش مقالات به مطالب تخصصی بیشتری دسترسی داشته باشید.

در صورت نیاز به مشاوره و یا اجرای اپوکسی در تمام ساعات پاسخگوی شما هستیم.

کفپوش اپوکسی چیست ؟

اپوکسی رزینی است که پس از ترکیب با ماده ی سخت کننده به نام هاردنرسخت شده و پس از پخش شدن روی کف لایه ای بسیار نازک با مقاومت بالا و ویژگی های منحصر به فرد ایجاد می نماید.کف پوش اپوکسی به دلیل ویژگی ها و خواص گسترده ی خود از دیرباز به عنوان یکی از مهمترین پوشش های کف در صنایع مورد استفاده قرار می گرفته و در سالهای اخیر نیز به عنوان کفپوش دکوراتیو به رقیبی تازه برای کف پوش های مسکونی و اداری بدل گردیده است.

کف پوش اپوکسی چه ویژگی هایی دارد ؟

همان طور که گفته شد اپوکسی دارای انواع بسیار گوناگونی ست. این امر باعث به وجود آمدن ویژگی های متنوع در کف پوش اپوکسی می گردد. بعضی از این ویژگی ها عمومی بوده و در تمام پوشش های اپوکسی قابل انتظار است . ولی بعضی دیگر مربوط به نوع خاصی از اپوکسی می باشد.

از بارزترین ویژگی های عمومی کف پوش اپوکسی می توان به ضخامت و وزن بسیار پایین این پوشش اشاره کرد. کفپوش اپوکسی معمولا ضخامتی در حدود سه میلیمتر دارد. و وزنی در حدود چهارکیلو گرم در متر مربع را دارا می باشد. البته وزن و ضخامت گفته شده همیشه یکسان نیست.  و در پروژه های مختلف با توجه به نیاز و شرایط پروژه متفاوت خواهد بود .

اما می توان گفت در نود درصد اوقات ضخامت این نوع کفپوش ها کمتر از ۳ میلیمتر است.  همچنین وزن آنها کمتر از چهار کیلو می باشد. این ویژگی باعث می شود در مواردی که فاکتور ضخامت و وزن در پروژه ای معیار تعین کننده باشد ، کف پوش اپوکسی به تنها انتخاب ممکن تبدیل شود.

کاربرد کفپوش اپوکسی

  • استفاده از اپوکسی برای کف فضاهای صنعتی مانند کارگاه‌‌ها و کارخانه ها…
  • استفاده در انبارها…
  • در کف فضاهای تجاری به طور مثال: مجتمع‌های تجاری ،فروشگاه‌هاو مراکز خرید. …
  • در پوشش کف منازل وخانه ها و به خصوص حمام، سرویس بهداشتی و استخر…
  • استفاده در کف بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها…
  • کف آرایشگاه‌ها و سالن‌های آرایشی…
  • کفپوش برای سالن ورزشی…
  • کفپوش برای  فرودگاه‌ها…
  • در پارکینگ برای استفاده در کف …

 

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب کفپوش اپوکسی
ویژگی های عمومی کفپوش اپوکسی

از ویژگی های عمومی  کف پوش اپوکسی می توان تنوع نامحدود در رنگ را نام برد. خواص آنتی باکتریالی ، مقاومت در برابر حرارت ، مقاومت در برابر اسید های رقیق و نفوذ ناپذیری در برابر آب. مقاومت فشاری بسیار بالا ، یکپارچگی کفپوش ، امکان اجرا روی تمام بستر ها و … نیز جز خواص عمومی هستند.

"<yoastmark

 

بیشتر بخوانید: اپوکسی بیمارستانی

علاوه بر این ویژگی ها ، مشخصات ظاهری و زیبایی کفپوش اپوکسی نیز خاص و چشم نواز است. این موضوع باعث می شود که حتی با صرف نظر از قابلیت های فنی یاد شده ،این پوشش به عنوان یک کفپوش ایده آل مورد استفاده قرار گیرد. در سال های اخیر ویژگی های ظاهری کفپوش اپوکسی باعث شد که علاوه بر استفاده از آن در صنایع و کاربری های بهداشتی به عنوان یک پوشش صنعتی ، به عنوان یک کفپوش دکوراتیو نیز مورد استفاده قرار گرفته و به برای مصارف مسکونی و اداری نیز مورد توجه قرار گیرد.

"<yoastmark

بیشتر بخوانید : اپوکسی صنعتی

 

نقاط ضعف و قوت کفپوش اپوکسی چیست؟

تنوع نامحدود در ایجاد رنگ و طرح . یکپارچگی در اجرا و نفوذ ناپذیری در برابر آب که باعث ایجاد یک عایق رطوبتی و کاملا قابل شست و شو می شود . این موارد اپوکسی را از دیگر رقبای خود مانند پارکت ، سرامیک و… متمایز می کند. البته در این زمینه لازم به ذکر است که این کفپوش در مقایسه با پوشش هایی چون سنگ و سرامیک دارای خش پذیری بیشتری هستند. لذا برای اصلاح این ضعف باید از تدابیر فنی استفاده نمود.

اما موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد قیمت و صرفه ی اقتصادی کفپوش اپوکسی می باشد. با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه در سال های اخیر و خصوصا اواسط سال جاری قیمت کفپوش اپوکسی نیز دستخوش تغییرات عمده قرار گرفت . به همین دلیل در این دوره موضوع آنالیز قیمت نیاز به نگاه کارشناسی و دقت بیشتری خواهد داشت. تا از اتلاف سرمایه و تحمیل هزینه های بی مورد جلوگیری گردد.

اما به طور کلی می توان اینطور گفت که اغلب کفپوش اپوکسی از سرامیک و لمینیت قیمت بالاتری داشته و معمولا با سنگ های متوسط رو به بالا هم قیمت می باشد. که با توجه به ویژگی های خاص این نوع کفپوش همچنان اجرای آن توجیه اقتصادی و فنی خواهد داشت.

انواع کفپوش های اپوکسی

"<yoastmark

۱. کفپوش اپوکسی  آنتی استاتیک:

این نوع از کفپوش به کفپوش های ضد جرقه معروف هستند، برای محیط‌ هایی که خطراتی ناشی از جریان الکتریسیته است، در آن‌ها مواد منفجره و اشتعال زا وجود دارد بسیار کاربرد دارد.
به طور مثال : اتاق نگهداری رنگ، صنایع الکترونیکی، انبارها،کارگاه‌های تعمیراتی ،گاراژها، صنایع نظامی کاربرد دارد.

۲. کفپوش اپوکسی دکوراتیو:

این نوع از کفپوش ها از نوع رزین اپوکسی است و نوع عایق رطوبتی است قابل شستشو با تمام مواد شوینده، قابلیت اجرای یکپارچه در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع وجود دارد. به دلیل یکپارچه بودن و درز و نداشتن شکاف امکان رشد باکتری و قارچ وجود ندارد.
به طور مثال: بیشتر در سرویس بهداشتی ،سالن‌های آرایش، لابی‌های هتل ،منازل مسکونی و غیره… استفاده می‌شود.

۳. کفپوش اپوکسی  ضد اسید:

این نوع از کفپوش ها در برابر اسید مقاومت بیشتری دارند ،از رزین اپوکس و سخت کنند ضد اسید ساخته می‌شوند. برای تمام سطوح قائل اجرا است
به طور مثال: سیمان ، بتن ، فلزات وغیره… مانند کارخانه‌های داروسازی پتروشیمی ، صنایع شیمیایی و غیره… مورد استفاده است.

۴. کفپوش اپوکسی صنعتی:

از این نوع کفپوش در مکان‌های با رفت آمد بالا استفاده می‌شود. از کفپوش اپوکسی صنعتی در کارخانه جات با ترافیک بالا وسایل سنگین و ماشین آلات سنگین در آن تردد می‌کنند استفاده می‌شود.
مانند: انبارها و پارکینگ های عمومی و غیره… استفاده می شود .

۵. کفپوش  اپوکسی آنتی داست:

این نوع کفپوش ها از چسبندگی بالا برخوردارهستند و مقاومت خوبی در برابرمواد شیمیایی، مکانیکی، سایشی دارد و قابل شستشو با تمام مواد شوینده است .
کاربردهای این نوع از کفپوش ها در صنایع داروی، پتروشیمی ،صنایع غذایی، صنایع نظامی و بیمارستان‌ها است.

۶. کفپوش گرانیت:

این نوع از کفپوش ها از رزین اپوکسی با طرح گرانیتی است. کفپوش های گرانیتی نوعی عایق رطوبتی ، صوتی و حرارتی هست. کفپوش اپوکسی گرانیتی جایگزین خوبی برای کفپوش های سرامیک ، پارکت ، سنگی و پی بی سی است.
از کفپوش گرانیتی می‌توان در استخر، سالن سینما ، پارکینگ ، بیمارستان ، رستوران و غیره…استفاده کرد.

"<yoastmark

کلام آخر

به طور خلاصه، این نوع از کفپوش اپوکسیاز انواع کفپوش ها از رزین مصنوعی است. که به عنوان محافظ و تزئین روی لایه‌های بتنی قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها می‌توانند از چندین لایه رزین ترموست تشکیل شوند که پوشش داده می‌شوند ریخته می‌شوند و به طور کلی بر روی یک بستر بتنی، سنگی، فلزی و… اعمال می‌شوند.

ودر آخر به بررسی انواع کفپوش های اپوکسی و کار بردهای این نوع کفپوش بپردازیم تا زمانی که می‌خواهیم از آن استفاده کنیم ندانیم برای کدام مکان چه نوع کفپوشی مناسب است.

 

آذین پوشش مانا (سیویل دکور) مفتخر به ارایه مشاوره های کارشناسی تخصصی دقیق در زمینه ی آنالیز قیمت و اجراست.برای استفاده رایگان از این مشاوره ها با ما تماس بگیرید.