کفپوش ورزشی پلی یورتان

خانه » مقالات » کفپوش ورزشی پلی یورتان
دسته بندی : مقالات

کفپوش ورزشی پلی یورتان

در این مقاله به اختصار در مورد کفپوش های ورزشی و الخصوص کفپوش ورزشی پلی یورتان می پردازیم. با ما همراه باشید.

شرکت آذین پوشش مانا (سیویل دکور) مشاور و مجری کفپوش های صنعتی و دکوراتیو

فضای یک سالن ورزشی علاوه بر زیبایی ظاهری استاندارد های دیگری را نیز باید تامین نماید. یکی از بخش های مهم یک سالن ورزشی کف و نوع کفپوش آن می باشد. کفپوش سالن ورزشی بسته به نوع کاربری ،وسعت و کلاس کاری مورد نظر ،تابع استاندارد های مختلفی است.

در اینجا منظور از کاربری نوع ورزشی است که در سالن مورد نظر انجام می گردد. مثلا سالن ورزشی بدنسازی با یک سالن فوتسال بسیار متفاوت خواهد بود

کلاس کاری نیز در واقع سطح ورزش مورد نظر می باشد، مثلا استاندارد یک سالن ورزشی جهت تمرینات محلی با یک سالن ورزشی جهت برگذاری مسابقات بین المللی یکسان نخواهد بود.

کفپوش اپوکسی ورزشی
کفپوش اپوکسی ورزشی
استاندارد های لازم جهت کفپوش سالن ورزشی

استاندارد ها را می توان در دو بخش عمومی و خاص دسته بندی نمود. استاندارد های عمومی آن دسته از مواردی هستند که در تمام سالن ها در حد لازم باید رعایت گردند و اما استاندارد های خاص مربوط به یک نوع کاربری یا یک کلاس کاری خاص می باشند.

از استاندارد های عمومی می توان مسایل مربوط به دوام ، زیبایی، نظافت آسان، ایمنی ،ترمیم پذیری آسان و آنتی باکتریال بودن را عنوان نمود

دارا بودن دوام بالا در برابر ضربه، مقاومت در برابر حرارت از دیگر مواردی است که در هنگام خرید کفپوش سالن ورزشی باید توجه داشته باشید.

از کفپوش ها مختلفی برای این منظور می توان استفاده کرد ، سنگ و موزاییک ،بستر های خاکی و آسفالت زمانی کفپوش هایی متداوری بودند ،اما امروزه تقریبا برای هیچ یک از سالن های ورزشی توصیه نمی گردند و مورد تایید نیستند. امروزه استفاده از انواع  پوشش های پلی یورتان، پوشش های لاستیک گرانولی ، پوشش های پلی یورتان گرانولی و انواع اپوکسی متداول می باشد.

انواع کفپوش ورزشی پلی یورتان

انتخاب کفپوش مناسب برای اماکن ورزشی دارای اهمیت بالایی می باشد. یک کفپوش ورزشی باید مقاومت و استحکام بالایی دارا باشد و از سوی دیگر استانداردهای لازم برای ورزش کردن را دارا باشد. کفپوش ورزش پلی یورتان یکی از بهترین کفپوشهایی است که می توان در کف سالن های ورزشی مورد استفاده باشد.

عوامل متعددی وجود دارد که باعث می شود این نوع از کفپوشها طرفداران زیادی را به خود جذب نمایند. دوام بسیار بالا در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی متفاوت مانند قارچ ها و باکتری ها، مواد شیمیایی، حرارت و غیره از جمله مزیت های این نوع کف پوش ها به حساب می آید.

به همین دلیل است که از انواع کفپوش پلی یورتان با طرح ها و ضخامت های و اندازه مختلف برای سالن های ورزشی به استفاده می شود. این نوع از کفپوشها مدت طولانی است که امتحان خود را پس داده و رضایت مشتریان خود را جلب کرده است.

 کفپوش ورزشی پلی یورتان
کفپوش ورزشی پلی یورتان

کاربردهای کفپوش رزینی در سالن های ورزشی

کفپوش‌های ورزشی رزینی را می‌توان برای موارد متفاوتی در سالن‌های ورزشی مختلف استفاده نمود. به طور مثال می‌توان از کفپوش‌های اپوکسی ورزشی و پلی یورتان یا پلی اورتان ورزشی در کف سالن‌های چند منظوره ورزشی (فوتسال، والیبال و بسکتبال) مورد استفاده قرار داد.

همچین کفپوش پلی یورتان سالن ورزشی یا پلی اورتان تارتان در پیست‌های دوومیدانی می تواند کاربرد بسزایی داشته باشد . این نوع از کفپوش‌ها می‌توانند در مقابل انواع فشارهای وارده از طرف ورزشکاران و شرایط جوی متفاوت که امکان دارد در طول دوره استفاده برای سطح کف به وجود آید، مقاومت  و دوام خود را حفظ کند. این مسئله برای پوشش‌های پلی یورتان بسیار قابل ملاحظه‌ تر است.

مزایای کفپوش سالن ورزشی رزینی

کفپوش سالن ورزشی اپوکسی و کفپوش ورزشی پلی یورتان یا پلی اورتان دارای مقاومت بالایی در مقابل تنش‌ها و نیروهای وارده هستند. دوام کفپوش‌های ورزشی نیز نسبت به کفپوش‌های سنتی بالاتر است. این مسائل در کنار خواص زیر باعث استفاده روز افزون و هر چه بیشتر از این نوع کفپوش‌ها می‌گردد.در این بین پلی یورتان به دلیل خاصیت ارتجایی بیشتر کاربرد گسترده تری را در سالن های ورزشی دارد.

ویژگی های منحصر به فرد کفپوش ورزشی یکپارچه پلی یورتان

ضد خش

قابلیت انجام خط کشی بر روی آن

قابلیت خود تراز شوندگی

مزایای اپتیکی کفپوش سالن ورزشی

انعطاف پذیری مناسب

خواص آنتی یو وی و قابلیت استفاده در مکان های رو باز

فرمولاسیون خاص کفپوش سالن ورزشی پلی یورتان مانع از بازتابش کامل نور تابیده شده به کف می‌‌ شود. این امر در هنگام استفاده و انجام عملیات ورزشی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. زیرا ممکن است  بازتابش نور کاربری سالن ورزشی را دچار مشکل نماید.

کاربردهای کفپوش ورزشی پلی یورتان
کاربردهای کفپوش ورزشی پلی یورتان

مزایای کاربرد کفپوش های پلی یورتان ورزشی

کفپوش پلی یورتان ورزشی به صورت یکپارچه و بدون درز قابلیت اجرا را دارا می باشد. و همچنین چسبندگی بسیار بالایی روی سطوح بتونی، سرامیکی، سنگی، موزاییکی و … داشته و در برابر مواد شیمایی و شوینده، اشتعال، اشعه UV خورشید مقاوم می باشد. ساختار منعطف خاص این کفپوش سبب ایجاد سطحی ایمن جهت کاربرد از این کفپوش در محیط های ورزشی می شود. کفپوش پلی یورتان ورزشی به سادگی قابلیت تمیزی را دارا می باشد و همچنین نگهداری از آن بسیار ارزان و ساده می باشد.

شایان ذکر است که طراحی و خط کشی بر روی کفپوش پلی یورتان در ۲۴۵ رنگ متفاوت امکان پذیر است.

و همچنین از دیگر ویژگی های این کفپوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت بسیار بالا در برابر نیروهای دینامیکی و استاتیکی

جلوگیری از لغزش ورزشکاران بدلیل اصطکاک وگیرایی سطح کفپوش

بالاترین میزان نیروی جذب ضربه مطابق استاندارد DIN

برگشت پذیری سریع توپ

مانع شدن از آسیب دیدن ورزشکاران

قابلیت یکپارچگی سطح

مراحل اجرای کفپوش ورزشی پلی یورتان که شامل دو مرحله می باشد.                

– آماده سازی سطح

– اعمال روکش ورزشی

۱- آماده سازی سطح :

الف: تخریب سازه یا بتن سست شده سطوح مورد نظر
ب: تمیزکاری اولیه سطوح جهت اجرای کفپوش
ج: اعمال اسکراچ روی سطوح برای ایجاد زبری لازم و درگیری مکانیکی بیشتر

۲- اعمال روکش ورزشی :

الف: اجرای لایه پرایمر نفوذگر با مقاوت نفوذ حداقل ۹۰۰ میکرون

ب: اعمال لایه این لایه تا ضخامت ۸ میلیمتر از ترکیب خرده لاستیک باسایز بندی بین ۱تا ۳ میلیمتر و چسب مخصوص به میزان ۲/۱ کیلوگرم در هر متر مربع تشکیل شده است و دارای مشخصات فنی زیر است :

– مقاومت کششی حداقل به میزان ۳/۰ نیوتون بر هر میلیمتر مربع .

– تغییر طول نسبی به میزان ۳۸% .

– چسب مخصوص چسب تک پایه فاقد حلال بوده که دارای ( ۱+۱۰) درصد و کمتر از ۷/۰ درصد میباشد ویسکوزیته با غلظت این چسب cm.p as 100+5000 و مقاومت پارگی آن ۶۷/۰ نیوتون بر هر میلیمتر مربع و تغییر طول تقریبی نسبی آن حداقل ۵۳/۰ می باشد . چسب گرانول می بایست با هم همخوانی و سازگاری داشته و چسب مورد نظر باید برای شرایط آب و هوایی گرم مناسب باشد .

اجرای کفپوش ورزشی پلی یورتان
اجرای کفپوش ورزشی پلی یورتان

ج: اعمال لایه توری پلیمری ویژه برای افزایش مقاومت مکانیکی

د: اعمال ماستیک پلی یورتان KPM10000 بر روی سطح ها واشباع توری پلیمری

در مواردی که از سالن تنها جهت بازی های تمرینی استفاده می شود و هزینه مالی آن دارای اهمیت است ، می توان مورد ((ب)) یعنی اجرای خرده لاستیک به ضخامت تقریبا ۸  م را حذف نمود و لایه تاب کوت پلی یورتان را به ضخامت ۱ تا۴ میلیمتر اجرا نمود.

این لایه منفذ های لایه انعطاف پذیر را می پوشاند واز نفوذ لایه پوشش اصلی که دارای غلظت کمتری است اجرا می شود ماستیک مزبور فاقد حلال بوده و دو پایه ای است . این ماده دارای مقاومت نفوذی ۷۵ و دوام کششی ۳/۴ نیوتون بر میلیمتر مربع و دوام پارگی ۶/۸ نیوتون بر هر میلیمتر می باشد . مقدار مورد استفاده  آن  ۳/۱ کیلو در هر متر مربع می باشد.

اعمال لایه دوم پرایمر

 اعمال لایه پلی یورتان مخصوص ورزشی KPC32000 با ضخامت  ۲ میلی متر

این ماده دارای دوام نفوذی ۷۵ درصد و دوام کششی ۲/۳ نیوتون بر هر میلیمتر مربع و دوام پارگی ۷/۳ نیوتون بر هر میلیمتر و تغییر طول نسبی ۲+۶۰ درصد است.

نکات ایمنی در خصوص کفپوش ورزشی پلی یورتان

این ماده قابل اشتعال است و باید از گرمای زیاد و شعله مستقیم دور نگه داشته شود.

از تماس مستقیم و دائمی این ماده با پوست جلوگیری شود.

در هنگام کار با هرگونه ماده شیمیایی از ماسک، دستکش و  عینک ایمنی استفاده کنید.

محیط اجرا باید دارای سیستم تهویه استاندارد باشد.

هرگونه جرقه، جوشکاری، کشیدن سیگار و روشن کردن شعله در محیط اجرا ممنوع می باشد.

نکات ایمنی در خصوص کفپوش ورزشی پلی یورتان
نکات ایمنی در خصوص کفپوش ورزشی پلی یورتان

شرایط نگهداری از کفپوش ورزشی پلی یورتان

در محیط سرپوشیده و دور از تابش مستقیم آفتاب، دمای بالا و یخ زدگی نگهداری شود.

امکان نگهداری تا ۱۲ ماه.

مقاله های مرتبط : اپوکسی ، کفپوش اپوکسی ،پلی یورتان ، اجرای اپوکسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.