چسب اپوکسی چیست

خانه » مقالات » چسب اپوکسی چیست
دسته بندی : مقالات

چسب اپوکسی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

عناوینی که در این مقاله به آن پرداخته ایم :

چسب اپوکسی برای چه کارهایی مناسب است ؟
چسب اپوکسی برای فلزات
چسب اپوکسی برای پلاستیک و چوب
کاربرد چسب اپوکسی در کامپوزیت و فایبرگلاس
چسب اپوکسی برای سنگ و بتن
آب بندی با چسب اپوکسی
نحوه ی آماده سازی و استفاده چسب اپوکسی
حلال چسب اپوکسی

چسب اپوکسی یکی از پرمصرف ترین انواع چسب ها در صنایع مختلف محسوب میشود. خانواده ی چسب های اپوکسی بسیار گسترده است. از صنایع سنگین مانند کشتی سازی ، صنایع هوا فضا و سازه های عمرانی گرفته تا کار های تعمیراتی کوچک در خانه .
در تمام این موارد میتوان از این ماده استفاده نمود . تنها کافیست بدانیم برای کاری که مد نظر ماست کدام نوع چسب اپوکسی باید انتخاب گردد.

مشخصات فیزیکی و ظاهری چسب اپوکسی

رزین اپوکسی به طور طبیعی به صورت بی رنگ بوده و ظاهری شبیه به عسل بدون رنگ یا کمی متمایل به زرد با غلظت کمتر می باشد. بیس و ماهیت اصلی چسب اپوکسی از همین رزین ساخته می شود. این مواد عموما به صورت دو جزئی می باشند. منظور از ماده ی دو جزئی ، این است که ماده ی اصلی برای سخت شدن و کامل شدن عملیات پخت به ماده ای ثانویه به نام هاردنر نیازمند است.
هاردنر ها نیز انواع و مشخصات مختلفی دارند و معمولا در رنگ های زرد ،قرمز و نزدیک به سیاه می باشند.
به محض مخلوط شدن دو جز با یکدیگر عمر مصرف چسب شروع می‌شود. این زمان بسته به نوع چسبی که انتخاب می‌کنید متغیر است. زمان مصرف چسب پس از اختلاط می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت بوده و بر اساس نوع چسب مصرفی متفاوت می باشد. پس از اتمام زمان عمر مصرف ، چسب اپوکسی مجددا چند ساعت نیاز دارد تا به مقاومت نهایی خود نزدیک شود.

کاربرد چسب اپوکسی

چسب اپوکسی برای چه کارهایی مناسب است ؟

چسب‌ اپوکسی بسیار پرکاربرد است، پر کردن درز ها ، چسباندن قطعات با جنس های متفاوت ، تعمیرات تجهیزات صنعتی یا استفاده در مصارف خانگی مانند تعمیر لوازم خانگی و چسباندن اشیا شکسته از این دسته می باشد. چسب اپوکسی قابلیت سنباده زنی و سوراخ کاری را نیز دارد و همچنین میتوان در انواع رنگ ها از آن استفاده کرد و یا پس از اتمام کار سطح را به راحتی رنگ آمیزی نمود.

چسب اپوکسی برای فلزات

چسب اپوکسی قادر به چسباندن انواع فلزات بوده و میتوان در موارد مورد نیاز از آن به عنوان یک جایگزین برای جوشکاری و یا اتصالات پیچ و مهره ای استفاده نمود.

توصیه میگردد از این نوع چسب بیشتر در قطعات ثابت استفاده گردد و برای اتصال قطعات متحرک با بار های دینامیکی کمتر مورد استفاده باشند. . چسب اپوکسی فلز قادر به چسباندن فولاد با آلیاژهای مختلف ، مس ، آلومینیوم ، طلا و سایر فلزات است.

چسب اپوکسی برای پلاستیک و چوب

بسیاری از وسایل و لوازم و اشیا مورد استفاده در زندگی امروز از پلاستیک و زیرمجموعه های آن هستند. اشیا ساخته شده از این نوع مواد وقتی به علت شکستن یا آسیب دیگر کاربرد ندارند دور ریخته می شوند و باعث آسیب های جدی به طبیعت خواهند بود. از چسب اپوکسی میتوان برای چسباندن و تعمیر این قطعات استفاده نمود تا علاوه بر کاهش هزینه های خود در کاهش زباله های پلاستیکی سهیم باشیم.

چسب اپوکسی پلاستیک یک ماده ی دو جزئی ست که میتوان از آن برای اتصال و آب بندی انواع مخازن ، لوله های پلی اتیلن ، پلی استایرن و غیره استفاده نمود.

از این چسب میتوان برای اتصال قطعات خودرو ، لوازم خانکی ، وسایل الکتریکی و زینتی استفاده کرد. پس از اتمام کار میتوان روی آن را سمباده و رنگ زد تا کاملا آثار ترمیم از بین برود و ظاهر ایده آلی را شاهد باشیم.

این چسب به دو صورت رسانا و غیر رسانا قابل ساخت می باشد و از این رو برای استفاده های الکترونیکی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. زمان سخت شدن چسب اپوکسی پلاستیک معمولا کوتاه و در حدود ده دقیقه می باشد.

از چسب اپوکسی چوب برای تعمیر لوازم چوبی منزل میتوان استفاده نمود. پایه مبل های شکسته، لبه های چوبی کنده شده ، یک تابلو چوبی یا یک صفحه ی کابینت که آسیب دیده اند. تمام این موارد را میتوان با چسب چوب اپوکسی اصلاح نمود.

به دلیل مقاومت بالا در برابر آب و حرارت از این چسب در بسیاری از لوازم آشپزخانه نیز میتوان استفاده نمود. پس از اتمام عملیات ترمیم با استفاده از یک سمباده ی نرم سطح را صیقلی نموده و با رنگ مناسب آن را پوشش دهید. خواهید دید که شکستگی کاملا محو شده است.

چسب اپوکسی برای پلاستیک و چوب
چسب اپوکسی برای پلاستیک و چوب

چسب اپوکسی برای سنگ و بتن

حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که یک مجسمه ی سنگی ، پله یا بخشی از نمای سنگی دچار آسیب شده و در این مواقع تعویض یا چشم پوشی از آن سخت می باشد. اما جای نگرانی نیست. ما میتوانیم به وسیله ی چسب اپوکسی سنگ این قطعات را حتی بهتر از روز اول تعمیر نماییم. سوراخ ، ترک ، زبر شدن بر اثر فرسایش ، شکستگی ، تمام این مشکلات در سنگ با استفاده از یک چسب مناسب قابل حل می باشد.
برای ترمیم بتن نیز از اپوکسی بسیار استفاده میشود. بتن های کف معمولا برای پوشش پارکینگ ها ،کارخانه ها و موارد این چنینی بسیار متداول هستند. بر اثر رفت و آمد و به مرور زمان این بتن ها دچار آسیب های مختلفی مانند ترک ، شکستگی و ناهمواری خواهند شد.
به وسیله ی چسب اپوکسی میتوان تمام این موارد را ترمیم کرد. از این چسب میتوان مانند یک پرکننده و بتونه ی بسیار مقاوم استفاده کرد. پس از اتمام ترمیم درز ها و یا چسباندن قطعات بتنی حتما روی آنها را با سنباده مسطح نمایید.
برای مواردی که عرض شیار زیاد و یا عمیق میباشد از مخلوط اپوکسی با فیلر هایی چون سیلیس ، اروزیل و یا بنتونیت استفاده کنید.
چسب بتن علاوه بر کف ها برای ترمیم بتن های سازه ای و سایر قطعات بتنی نیز مناسب می باشد. چسب اپوکسی کاملا عایق بوده و پس از سخت شدن در برابر هرگونه رطوبت مقاوم است.

کاربرد چسب اپوکسی در کامپوزیت و فایبرگلاس

اسم فایبر گلاس برای همه ی ما آشناست ، اما میدانید چگونه ساخته می شود؟

به طور خلاصه می توان گفت فایبرگلاس از ترکیب مواد پلیمیری مانند اپوکسی یا پلی یورتان و.. با انواع الیاف مانند الیاف پشم شیشه ساخته می شود . که پس از قالبگیری محصولات متنوعی را با آن تولید می کنند. انواع مخازن ، ورق های کامپوزیتی ، قایق های تفریحی ، لوله ها ، قطعات تزعینی خودرو و … از این خانواده هستند.

به دلیل ساخته شدن اجسام فایبرگلاس و کامپوزیت ها از مواد پلیمیری اتصال آنها با استفاده از چسب اپوکسی که خود نیز یک پلیمر می باشد بهترین گذینه خواهد بود. چسب اپوکسی به واسطه ی ایجای پیوند های شیمیایی بین دو قطعه کاملا آن ها را جوش داده و پس از اتمام کار به وسیله ی عملیات پرداخت کاملا محل درز از بین خواهد رفت.

کاربرد چسب اپوکسی
کاربرد چسب اپوکسی

آب بندی با چسب اپوکسی

اگر سطح شما دچار نشت آب شده و یا  مخزن ، استخر یا ظرفی به واسطه ی نشت آب نیاز به آب بندی دارد ، چسب اپوکسی می تواند گزینه ی مناسبی باشد. از چسب اپوکسی می توان برای انواع آب بندی در برابر آب و همچنین درز گیری در برابر هوا و گرد و خاک استفاده نمود. همچنین اگر برای عایق صدا و حرارت نیاز به یک اتصال دهنده مناسب هستید میتوانید از این چسب ها استفاده کنید .

نحوه ی آماده سازی و استفاده چسب اپوکسی

برای یک اتصال خوب نیاز است مراحل زیر را انجام دهید:
مرحله ی اول: ایجاد زبری روی سطح مورد نظر می باشد.در محل اتصال با استفاده از ابزار مناسب خراش هایی ایجاد کنید که باعث درگیری بیشتر سطح و چسب شود. هرگز روی سطوح صیقلی بدون ایجاد خراش از چسب استفاده نکنید چون در این صورت به زودی از هم جدا خواهند شد.
مرحله ی دوم : پاک نمودن سطح از هرگونه آلودگی ، چربی و ذرات گرد و خاک. این کار را میتوان با یک دستمال مرطوب ، سنباده یا فرچه سیمی انجام دهید. انتخاب نوع وسیله برای پاکسازی بستگی به نوع و میزان آلودگی دارد.
مرحله ی سوم : حال نوبت به اختلاط دو جز گردیده. این کار با ابزار های مختلف و روش های گوناگون قابل انجام است. انتخاب ابزار و روش بستگی به حجم چسب مورد نیاز دارد. تفاوتی ندارد از چه وسیله ای استفاده کنید تنها نکته ی مهم این است که حتما نسبت اختلاط درج شده روی محصول رعایت گردد و همچنین هر دو جز به خوبی با هم مخلوط گردد. و یک نکته ی مهم تر این است که حجم مخلوط را در حدی انتخاب کنید که قبل از شروع سخت شدن بتوانید آن را کامل استفاده کنید. چسب های آماده نیز گزینه های خوبی می باشند . در چسب اپوکسی آماده هر دو جز در یک مخزن اما به طور تفکیک شده می باشد. با باز کردن درب آن و فشردن سورنگ هر دو جز با نسبت مناسب خارج شده و به راحتی مخلوط میگردد.
پس از اتمام کار اضافه ی چسب را پاک کنید ،مراقب باشید مواد به دست و سایر سطوح نچسبد و در صورت رخ دادن این مساله قبل از خشک شدن آن را پاک نمایید. برای سنباده کاری اجازه دهید تا چسب کاملا سخت گردد.

حلال چسب اپوکسی و روش پاک کردن آن

حلال اصلی این چسب تینر مخصوص اپوکسی است و میتوان از تینر، الکل دناتور استون نیز استفاده نمود. در صورت ریختن این چسب روی سطوح یا بدن به سرعت با یک دستمال می توان آن را پاک کرد. اما در صورت خشک شدن باید از روش های سخت تری مانند سنباده زنی، سیم یا تیغ کاردک استفاده نمود. از آنجا که روی پوست نمیتوان از روش های خشن برای پاکسازی استفاده کرد معمولا کندن چسب اپوکسی بسیار زمانبر و سخت می باشد. لذا توصیه میگردد هنگام کار از دستکش استفاده نمایید و همچنین به وسیله ی یک کاور پلاستیکی از ریختن اپوکسی روی سایر سطوح پیشگیری کنید.