ماستیک اپوکسی چیست ؟

خانه » مقالات » ماستیک اپوکسی چیست ؟
دسته بندی : مقالات

ماستیک اپوکسی

ماستیک اپوکسی چیست ؟ ماده ای است که از سه جز اصلی رزین ،هاردنر و فیلر تشکیل شده است . فیلر به معنای پرکننده می باشد. به موادی مانند اروزیل، بنتون ، سیلیس و … فیلر گفته می شود. نوع فیلر و میزان افزایش و کاهش آن باعث تغییر نوع کاربرد ماستیک ها می گردد.

این مواد دارای خاصیت انعطاف پذیری بالاتری نسبت به بتن هستند. در برابر حرارت مقاومت زیادی دارند و همچنین کاملا عایق رطوبت می باشند .

از این مواد اغلب برای زیرسازی و لایه های میانی کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان استفاده می شود. همچنین می توانند به عنوان بتونه در رنگ اپوکسی دیوار و یا به عنوان ماهیچه ی گوشه های کار از آنها بهره جست.

ماستیک اپوکسی چیست؟
ماستیک اپوکسی چیست؟

ویژگی های اصلی ماستیک اپوکسی 

• مقاوم در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی و املاح
• دارای انعطاف‌پذیری و خاصیت الاستیسیته
• دارای چسبندگی مناسب به سطوح بتنی و فلزی
• قابلیت اجرای در دما و آب و هوای متفاوت
• تنوع در رنگ
• سهولت ماستیک اپوکسی در اجرا

بیشتر بخوانیم :

گروت اپوکسی

معایب و مزایای کفپوش اپوکسی

 

ماستیک اپوکسی چیست؟-۱
ماستیک اپوکسی چیست؟

روش مصرف

۱. زیر سازی

سطح زیر کار باید کاملا عاری از آلودگی و مواد روغنی باشد. تا حد امکان گرد و خاک سطح زیر کار باید تمیز گردد. برای اتصال بهتر توصیه می گردد سطوح مورد نظر یک روز قبل با پرایمر مخصوص اندود شده باشند.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که سطح زیر کار قبل از پرایمر زنی کاملا خشک و عاری از هرگونه رطوبت باشد. در سطوح بتنی باید حداقل ۲۸ روز از عمر بتن گذشته باشد.

۲.اختلاط مواد

روش اختلاط و درصد اجزای ماستیک اپوکسی چیست؟ درصد اختلاط زین و هاردنر روی بسته بندی های آن ها توسط تولید کننده درج می شود و بسیار مهم است که این درصد به درستی رعایت شود. اما درصد فیلر ها و همینطور نوع آن برای هر نوع کاربری متفاوت بوده و به تجربه و توانایی تشخیص مجری بستگی دارد.

اما قاعده ی عمومی این است که تمامی اجزا به خوبی با هم مخطوط شده و یک ماده ی یکنواخت را تشکیل دهند. مقدار ساخت در هر مرحله باید به صورتی باشد که در کمتر از ۲۰ دقیقه بتوان به طور کامل آن را مصرف نمود.

۳.اجرا

۱.اطراف شکاف ها و درزها را با نوار چسب کاغذی بپوشانید.
۲.با وسیله ای بنام کاردک درزها را که قبلا پرایمر خورده اند با ماستیک اپوکسی پر نمایید.
۲.از تماس با هر جسم خارجی، به ویژه آب با محل اجرا شده به مدت یک روز جلوگیری شود.

بهترین ماستیک

بهترین ماستیک اپوکسی چیست؟ همانطور که گفته شد ماستیک ها بر اساس نوع و درصد مواد با یکدیگر متفاوت می باشند. هر کدام از این نوع ماستیک ها برای یک نوع کار مناسب هستند. در صورتی که رزین و هاردنر مرغوب باشد ماستیک های تولید شده با آن نیز عملکرد خیلی خوبی خواهند داشت.

اما تشخیص اینکه بهترین ماستیک برای یک کاربری کدام نوع است مربوط به تجربه و تشخیص مجری می باشد.

ماستیک اپوکسی چیست؟
ماستیک اپوکسی چیست؟

کاربرد ماستیک

همانطور که پیشتر گفته شد این محصولات با توجه به نوع و مواد تشکیل دهنده در موارد مختلفی کاربرد دارند. از این مواد برای آب بندی ، لایه میانی کف پوش ها، ترمیم ترک ها ، پر کردن درز ها و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد.

در بعضی موارد استفاده از آنها بسیار آسان بوده و به هیچ تخصص و دانش خاصی نیاز ندارد. اما در بعضی موارد مجری باید در این زمینه متخصص بوده و یا با استفاده از راهنمایی یک متخصص اقدام به استفاده از ماستیک اپوکسی نماید.

شرکت آذین پوشش مانا

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 34 میانگین: 4.9]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 1 =