گروت اپوکسی چیست؟

خانه » مقالات » گروت اپوکسی چیست؟
دسته بندی : مقالات

گروت اپوکسی از زیر مجموعه های محصولات ساخته شده با اپوکسی می باشد.

شرکت آذین پوششش مانا ارائه دهنده ی خدمات تخصصی محصولات رزینی صنعتی

مشاوره رایگان همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۳

گروت اپوکسی چیست؟

گروت اپوکسی ترکیبی از رزین ، هاردنر و به همراه سنگ دانه یا بدون سنگ دانه است. هاردنر و رزین نقش ماده ی چسباننده و سنگ دانه ها به عنوان پرکننده عمل می کنند. با افزایش مقدار سنگدانه روانی و کارایی مخلوط کاهش یافته و هرچقدر این مقدار کمتر باشد مخلوط روانتر و دارای انعطاف پذیری بیشتری خواهد بود.

البته باید به این مساله دقت داشت که با افزایش نسبت رزین و هاردنر در مخلوط ، قیمت تمام شده ی آن بسیار بالاتر خواهد رفت . و از طرفی مقاومت فشاری آن ممکن است کاهش یابد. از همین رو انتخاب نسبت مناسب سنگ دانه ها که غالبا از سیلیس یا ذرات ریزدانه هستند بسیار حائز اهمیت می باشد.

گروت اپوکسی چیست
گروت اپوکسی چیست

بیشتر بخوانیم:

اپوکسی در ویکی پدیا

اپوکسی چیست؟

مزایای پرکننده های پایه رزین

۱.گروت اپوکسی به نسبت گروت های پایه سیمانی سرعت سخت شدن و به مقاومت رسیدن بسیار بالاتری را دارد.
۲. این ماده چسبندگی بسیار قوی به سطوح سیمانی و حتی فلزی را داراست.
۳. دارای مقاومت خوبی در برابر ارتعاشات شدید است، از همین رو در بخش هایی که تنش های دینامیکی و لرزشی وجود دارد از این ماده استفاده می گردد..
۴. پس از سخت شدن دچار جمع شدگی و کاهش حجم نخواهد شد.
۵. در برابر بسیاری از اسید ها ، مواد شیمیایی و خورنده مقاوم می باشد.
۶. دارای مقاومت مکانیکی بسیار بالایی است.

۶. به واسطه ی قیمت کمتر نسبت به رزین اپوکسی ، این گروت برای زیرسازی کفپوش های اپوکسی در شرایط خاص قابل استفاده است.

برای اطلاع از قیمت کفپوش اپوکسی کلیک نمایید.

گروت اپوکسی
گروت اپوکسی

گروت دو جزئی

همانطور که گفته شد گروت اپوکسی دو جزئی از ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر ساخته می شود. این نوع پر کننده بیشتر برای پر نمودن درز های ظریف و کم عرض ، ترمیم شکستگی ها ی کم عمق و یا پر نمودن فضاهای بسیار کوچک استفاده می شود.

به عبارت دیگر ، در جاهایی که به دلیل عرض ، عمق یا فاصله ی ناچیز استفاده از گروت های پایه سیمانی و یا اپوکسی سه جزئی امکان پذیر نباشد ، از این پر کننده استفاده می شود.این ماده عنوان یک پر کننده یا چسب بسیار قوی برای نصب و اتصال دو مقطع سازه‌ای و ایجاد مقاومت دینامیکی و استاتیکی زیاد، کاربرد دارد.

گروت اپوکسی ۳ جزئی

جز سوم این نوع گروت ها اغلب سنگ دانه های سیلیس ی ریزدانه است . سایز سنگ دانه و مقدار مورد استفاده ی آن در مخلوط بستگی به نوع کار دارد. ولی به طور معمول نسبت سنگ دانه به مجموع رزین و هاردنر کمتر از چهار به یک نیست ، یعنی در چهار کیلو اپوکسی سه جزئی حداقل سه کیلو گرم سنگ دانه استفاده می گردد.

قیمت این محصول نسبت به اپوکسی دو جزئی پایین تر و نسبت به پایه سیمانی ها بسیار بالاتر می باشد. از همین رو در مواردی که پرکننده های پایه سیمانی جوابگوی پروژه نباشند از این نوع پرکننده ها استفاده می گردد.

برای استفاده از مشاوره های رایگان با ما تماس بگیرید.

 

گروت اپوکسی
گروت اپوکسی

بیشتر بخوانیم:

کفپوش اپوکسی صنعتی

پلی یورتان

ماستیک اپوکسی

روش اجرا

در مرحله ی اول سطح  مورد نظر کاملا از هرگونه زنگ زدگی ،چربی ، گرد و خاک تمیز می گردد . سطح مورد نظر کاملا خشک و فاقد رطوبت باشد. سپس هاردنر  با نسبت اعلام شده توسط سازنده  به طور دقیق به رزین اضافه می گردد. میزان حجم مخلوط در حدی باشد که تمام آن نهایتا در ۲۰ دقیقه مصرف گردد.

پس از اضافه نمودن هاردنر توسط همزن مناسب حداقل ۳ دقیقه هر دو جزء با یکدیگر مخلوط می گردند. در صورتی که گروت سه جزئی مورد نظر باشد در این مرحله سنگ دانه به آن اضافه می گردد. نسبت سنگ دانه بستگی به نوع کار دارد و می تواند سه تا ده برابر وزن رزین باشد.

پس از اختلاط کامل اجزای مورد نظر ،ماده ی حاصله در محل مورد نظر ریخته شده و توسط کاردک در تمام بخش های مورد نیاز به صورت یکنواخت پخش می گردد.

گروت اپوکسی
گروت اپوکسی

گروت های اپوکسی یا گروت های سیمانی؟

به طور خلاصه این طور می توان گفت که در مواردی که پرکننده های پایه سیمانی جوابگوی پروژه باشند بهتر است از آنها استفاده گردد. برای مثال گروت ریزی زیر بیس پلیت های ساختمان های معمولی را با گروت های سیمانی انجام می دهیم. چراکه این مواد با توجه به قیمت بسیار پایین سیمان نسبت به رزین بسیار ب صرفه تر خواهند بود.

اما در صورتی که به واسطه ی وجود بار های دینامیکی ، وجود عوامل خورنده ،لرزش سازه و سایر مواردی که باعث شود استفاده از گروت سیمانی به لحاظ فنی مردود باشد ، در این موارد از پرکننده های  پایه رزینی استفاده می شود.

گروت اپوکسی
گروت اپوکسی

شرکت آذین پوشش مانا مشاور و مجری تخصصی در زمینه ی پوشش های رزینی و سیمانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 66 میانگین: 5]

یک دیدگاه دربارهٔ «گروت اپوکسی چیست؟»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.