بتن دکوراتیو

خانه » پروژه ها » بتن دکوراتیو
بتن دکوراتیو
بتن دکوراتیو

بتن دکوراتیو چیست؟

بتن دکوراتیو یا منقش یا بتن استامپی نامیده می شود .این نوع از بتن می تواند با متریال های دیگر بسیار نقش زیبای بسازد
وقتی درمورد بتن دکراتیو صحبت می شود ، احتمالاً به ذهن شما سطوح مات و خاکستری می‌رسد ، طرحی که بادوام هستند، اما نقش زیباسازی را نمی توانند ایفا کنند.

در حالی که این ممکن است در مورد برخی از سازه های بتنی صادق نباشد، این ماده همچنین پتانسیل زیادی برای هنر، طراحی و بتن تزئینی را دارد.

با پرداخت‌ها و الگوهای مناسب، بتن می‌تواند جذابیت و زیبای به فضاهای ببخشد.

بتن دکوراتیو

بتن دکوراتیو شامل طیف گسترده ای از کف پوش ها می باشد که در آنها از مواد پایه سیمانی برای ایجاد سطحی دکوراتیو استفاده می گردد. در این نوع کف پوش ها معمولا الویت بر اساس زیبایی کف پوش بوده و انتظارات معمول از بتن ، همچون مقاومت فشاری و… از اهمیت کمتری برخوردار می باشند.

بتن دکوراتیو را معمولا بر اساس نوع اجرا یا ظاهر نهایی آن نامگذاری می کنند. از انواع کفپوش بتن دکوراتیو که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند می توان واش بتن ،بتن گرانیتی ، بتن موزاییکی، بتن طرح دار و بتن منقش را نام برد. واش بتن و بتن منقش معمولا در محوطه سازی و فضا های خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما بتن دکوراتیو گرانیتی و طرح دار به دلیل صیقلی بودن برای فضاسازی های خارجی و غیر مسقف مناسب نبوده و معمولا برای سالن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 اشکل بتن دکوراتیو

بتن های دکوراتیو را به دو شکل در جا و پیش ساخته می توان تولید نمود. بتن دکوراتیو پیش ساخته معمولا برای دیوارپوش ها مناسب بوده و کمتر به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار می گیرد. البته نوع واش بتن در بسیاری از موارد به صورت پیش ساخته تولید و به عنوان موزاییک در ابعاد مختلف به عنوان کفپوش مورد استفاده می باشد.

بتن گرانیتی:

بتن طرح دار و بتن منقش به صورت درجا اجرا شده و به صورت یک پارچه می باشند. البته برای جلوگیری از ایجاد ترک های انبساطی این سطوح یک پارچه توسط دستگاه کاتر برش خورده و به ابعاد کوچکتر تقسیم خواهند شد. ضخامت این نوع کف پوش ها بسته به نوع اجرا می تواند بین پنج الی دوازده سانت متغیر باشد.

ضخامت 

ضخامت های کمتر از پنج سانتی متر در کف پوش های بتنی به هیچ عنوان توصیه نمی گردد اما در صورت لزوم چنانچه ضخامت کفپوش بتنی از دوازده سانت بیشتر گردد برای کف پوش مشکلی ایجاد نخواهد کرد و تنها باعث افزایش وزن بار مرده ی سازه و افزایش هزینه ها خواهد بود.

 وزن 

وزن کف پوش های بتن دکوراتیو بستگی به ضخامت آنها داشته و معمولا نزدیک به وزن بتن های سازه ای می باشد.

به طور میانگین وزن این کف پوش ها را در حدود ۲۳۰۰ کیلوگرم در متر مکعب در نظر می گیرند. برای مثال کفپوش بتنی با ضخامت میانگین ده سانتی متر دارای وزن اسمی ۲۳۰ کیلو گرم در هر متر مربع خواهد بود.

کاربرد بتن دکوراتیو

استفاده از بتن نه تنها به عنوان یک وسیله کاربردی برای ساخت و ساز، بلکه به عنوان یک ارتقاء زیبایی شناختی برای یک سازه است ، در حالی که همچنان عملکرد خود را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از خود ساختمان مانند کف، دیوارها، راهروها و پاسیو ها انجام می دهد.

 

انواع بتن منقش

بتن دکوراتیو بتن خاکستری سنتی را با استفاده از رنگ، بافت یا هر دو آن را تقویت می کند. این را می توان از راه های زیادی به دست آورد، اما در اینجا برخی از اصول اولیه وجود دارد:

کفپوش بتنی دکوراتیو :

در طراحی دکوراسیون ساختمان های مختلف می توان از بتن دکوراتیو به عنوان کفپوش برای اتاق نشیمن و لابی استفاده نمود. کفپوش بتنی در اثر تردد و استفاده دچار آسیب نمی شود و زیبایی خود را تا سال ها حفظ می نمایند.

بتنی دکوراتیو
بتنی دکوراتیو

دیوارپوش بتنی دکوراتیو:

نوعی ازبتن دکوراتیو در دیوارو نما بتنی از جدیدترین متریال به‌کار رفته در دکوراسیون داخلی هستند. به دلیل هماهنگی بتن منقش نما با سبک‌های مینیمال و مدرن، از انواع بتن دکوراتیو نما و دیوارپوش در طراحی داخلی مراکز تجاری، رستوران‌ها و … استفاده می‌شود.

کانتر آشپزخانه بتنی دکوراتیو:

شمامی توانید در کانتر آشپزخانه از بتن استامپی و بتن منقش هم استفاده کنید.این نوع ازکانتر ها ی بتنی نظافتی آسان دارند و در برابرسایش ، خراش، حرارت،مواد شوینده و ضربه مقاومت بالای دارند.

سینک‌ها یبتنی دکوراتیو:

سینک های بتن دکراتیو سینکی ضد آبو بسیار محکم هستند. امروزه این نوع از سنک ها در میان مردم از محبوبیت خواصی برخوردارشه
اجرای سینک آشپزخانه را با پودر بتن دکوراتیو است ، فقط باید مراقب باشد تا ظروف‌تان روی سینک نبندازید به دلیل سخت بودن آن به انمال زیاد ظرفتان می شکند.

میزو صندلی بتنی دکوراتیو:

از بتن دکوراتیو وترکیب آن با فلز برای ساخت میز و صندلی فضاهای باز نیز استفاده می شود . میز و صندلی‌های بتنی جدا از مقاومت بی‌نظیرشان، بسیار مدرن هستند و حس حضور در طبیعت را به افراد منتقل می‌کند.

حمام بتنی دکوراتیو:

بتن منقش (دکوراتیو) برخلاف سنگ های دیگر که زیبایی خواصی به فضا حمام می بخشند، ولی به راحتی نمی شود در هرجای از حمام از آن استفاده نمود، بتن ماده ای است می توان به راحتی به شکل های منتاوتی قالبگیری کرد و قبل از این که خشک شود.

ازبتن در حمام می توان به دیوارپوش بتنی، کفپوش بتنی، روشویی بتنیو وان بتنی مورد استفاده قرار گیرد.

المان‌های دکوراتیو:

به جز بتن دکوراتیو کف، بتن دکوراتیو نما و موارد دیگر، در مقیاس‌های کوچکتر نیز می‌توان از پودر بتن دکوراتیو استفاده کرد. برای مثال در ساخت ساعت، گلدان، لامپ و بسیاری المان‌های خلاقانه دیگر.

برغیر از اینکه از بتن دکراتیو در نما و کف و سینک وغیره …استفاده می شود در وسایل کوچکترهم قابل استفاده است .
مانند:ساخت گلدان ،ساعت بتنی ،چراغ خواب و بسیاری

بتنی دکوراتیو
بتنی دکوراتیو

مزایا بتن دکوراتیو

۱. گزینه های طراحی:

به معنای واقعی کلمه گزینه های طراحی بی پایانی وجود دارد. پیشرفت های مدرن در اختلاط و گیرش بتن به طراحان این امکان را داده است که به تنوع بی پایانی از رنگ ها و بافت ها دست یابند.

رنگ را می توان قبل از قرار دادن دال با بتن مخلوط کرد یا برای کف های از قبل نصب شده می توان از یک لکه اسیدی روی سطح استفاده کرد.

رنگ ها و مواد لکه دهنده را نیز می توان روی بتن اعمال کرد و روی آن را با رنگ لاتکس ضد آب رنگ آمیزی کرد. بافت بتن را می توان در حین نصب صاف کرد و یا الگوهای بافت تزئینی را می توان در حین تنظیم روی سطح حک کرد.

کف بتنی را می توان تا یک درخشش صاف جلا داد یا برای ایجاد جلوه کاشی مصنوعی حکاکی کرد. با لکه و الگوی مناسب، بتن تزئینی حتی می تواند شبیه سنگ طبیعی باشد.

 

۲. بادوام:

بتنی با مقاومت بالا ، استحکام بالا و ارتجاعی است. آسیب دیدن بتن دشوار است و کفش های پاشنه بلند، پاهای مبلمان و حیوانات خانگی مانند سایر گزینه های کفپوش نگران کننده نیستند.

اقلام ریخته شده به آن آسیب نمی رسانند و در حالی که امکان بریدگی یا خراشیدن کف بتنی وجود دارد، انجام آن بسیار دشوار است.

۳. تعمیر و نگهداری آسان:

برای حفظ ظاهر بتن به حداقل میزان نگهداری نیاز دارد. بسته به سطح ترافیک، ممکن است هر ۳ تا ۹ ماه یکبار نیاز به آب بندی برای حفظ لایه محافظ داشته باشد.

تنها نگهداری دیگری که به آن نیاز دارد، تمیز کردن دوره‌ای با استفاده از یک ماده تمیزکننده طبیعی و پاک‌کننده و برای هر لکه‌ای سرسخت، یک پد آبی است.

۴. دوستدار محیط زیست:

طبقات فرعی بتنی معمولاً در زیر سطح کف موجود در مکان های درجه پایین تر قرار دارند. بنابراین واقعاً فقط نصب یک کف بتنی باعث از بین بردن کفپوش موجود و شاید اعمال یک لکه، رنگ یا پرداخت است.

از آنجا که هیچ ماده جدیدی تولید نمی شود، ردپای کربن یا کاهش منابع وجود ندارد. علاوه بر این، هیچ درختی برای تولید بتن نیازی به قطع شدن ندارد و مانند بسیاری از فرش های مصنوعی حاوی هیچ گونه ترکیبات آلی فرار مضر (VOC) نیست.

۵. همه کاره:

بتن دکوراتیو صاف، بدون سوراخ، برجستگی و نقص این فرصت را برای نصب هر سطح کف در بالای آن در تاریخ بعدی باقی می گذارد. این به شما آزادی طراحی زیادی در آینده می دهد.

۶. ماندگاری طولانی:

زمانی که یک کف بتنی منقش به درستی آب بندی و نگهداری شود می تواند برای مدت نامحدودی دوام بیاورد که باعث صرفه جویی در هزینه و ناراحتی ناشی از نصب کفپوش جدید به صورت دوره ای می شود.

۷. خنک‌سازی:

بتن دکوراتیو رسانای عالی گرما است، بنابراین وقتی در معرض سطوح مختلف انرژی حرارتی قرار می‌گیرد، هم گرم و هم سرد می‌شود. به همین دلیل، بتن معمولاً در لمس سرد است زیرا گرما به سرعت آن را ترک می کند.

این می تواند خانه شما را به طور طبیعی در تابستان خنک تر کند و در هزینه های تهویه مطبوع صرفه جویی کند.

۸. قابل بازیافت:

زمانی که کفپوش بتنی تخریب می شود، نیازی به ارسال به محل دفن زباله نیست. فرآیندی وجود دارد که مستلزم سنگ زنی و شکستن آن مواد است تا امکان استفاده از آنها در تاسیسات زمینی درجه تجاری را فراهم کند.

علاوه بر این، قطعات کوچکتر را می توان برای محصولات ساختمانی مسکونی یا به عنوان زیربنای جاده های شن استفاده کرد. می توان از قطعات بزرگتر برای مبارزه با فرسایش سواحل استفاده کرد.

۹. کیفیت هوا:

بتن استامپی برخلاف فرش و سایر انواع کفپوش، گرد و غبار، زباله یا ذرات کثیفی را در خود نگه نمی دارد. با این حال، آنها می توانند روی سطح جمع شوند، اما از آنجایی که سطح سخت و غیر متخلخل است، روی سطحی می مانند که بتوان به راحتی آن را جارو کرد.

این امر نگرانی در مورد ورود گرد و غبار مضر به هوا هنگام راه رفتن روی سطح را کاهش می دهد. کف بتنی می تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که آلرژی دارند.

۱۰. مقرون به صرفه بودن :

کفپوش بتنی استامپی باعث صرفه جویی در هزینه می شود زیرا نیازی به پوشش اضافی برای کف ندارد. دال کف، پوشش کف است.

و اگرچه میانگین هزینه بتن دوکوراتیومی تواند بیشتر از سایر انواع کفپوش های مسکونی باشد، بازده آن بیشتر است زیرا هرگز نیاز به تعویض نخواهد داشت.

در حالی که برای نصب هزینه بیشتری می پردازید، زیرا هرگز جایگزین نمی شود، پس انداز به شکل یک سرمایه گذاری طولانی مدت است.

علاوه بر این، اگر از یک طبقه فرعی بتنی موجود استفاده می کنید، بتندکوراتیو می تواند یک انتخاب بسیار مقرون به صرفه باشد.

معایب بتن دکوراتیو

• سختی:

اگرچه سختی بتن آن را محکم و بادوام می کند، اما جنبه منفی نیز دارد. سطح بسیار سخت است، بنابراین اگر کسی روی آن زمین بخورد و بر روی آن بیفتد، احتمال آسیب دیدن او وجود دارد.

اقلام ریخته شده روی بتن احتمالا خرد می شوند. کف بتنی برای مناطقی که تعداد زیادی از کودکان خردسال یا افراد مسن در آن زیاد است توصیه نمی شود.

• ناخوشایند:

باز هم به دلیل سختی بتن، هنگامی که برای مدت طولانی روی آن می ایستید، پاها، باسن و کمر شما را خسته می کند. بتن تسلیم نمی شود، بنابراین ایستادن ساعت ها روی آن می تواند ناراحت کننده باشد.

• سرما:

بتن گرما را به خوبی حفظ نمی کند، بنابراین در آب و هوای سرد و زمستانی سطح روی پاهای برهنه سرد خواهد بود. برای رفع این مشکل می‌توانید از فرش و قالیچه استفاده کنید.

• رطوبت:

اگر بتن در هر دو سطح بالا و پایین آب بندی نشود، مستعد نفوذ رطوبت است. هنگامی که مایع راه خود را به داخل منافذ کف بتنی می‌یابد، در آنجا باقی می‌ماند و می‌تواند باعث رشد کپک یا کپک شود.

برای آب و هوای سرد که رطوبت ممکن است یخ بزند، هر گونه رطوبت در منافذ بتن در هنگام یخ زدگی منبسط می شود که می تواند دال کف را بشکند.

• ناسازگار با محیط زیست:

در حالی که استفاده از کف بتنی موجود مانند یک طبقه فرعی سازگار با محیط زیست است زیرا از مواد جدیدی استفاده نمی کند، ساخت یک کف بتنی جدید می تواند تأثیرات اکولوژیکی منفی داشته باشد.

سیمان بخشی از بتن را تشکیل می دهد که برای تولید به مقدار قابل توجهی انرژی و دی اکسید کربن نیاز دارد.

• بلند:

کف‌های بتنی می‌توانند بلند باشند و برخی از صاحبان خانه‌ها شکایت دارند که صدای زیادی را منتقل می‌کنند و پژواک ایجاد می‌کنند.

• مسائل سازه ای:

یک پیمانکار بتن با تجربه می تواند به شما بگوید که آیا خانه شما برای کف بتنی مناسب است یا خیر. برخی از خانه ها نیاز به آماده سازی بیشتر برای زیرسطح و افزودن تکیه گاه سازه ای دارند.

• هزینه:

بتن دکوراتیو با طراحی سفارشی می تواند بسیار گران باشد. اگر از چندین طرح و رنگ استفاده می کنید، قیمت می تواند بالای داشته باشد.

کلام آخر

بتن دکراتیو سازه بسیار مقاوم است که در مقایسه با سایر مصالح طول عمرو دوام بالاتری دارد. این متریال پوسته پوسته نمی شود و از همبستگی بالایی برخوردار می باشد.

قابلیت ترکیب با ذرات ویا رنگ آمیزی از جمله خصوصیت ویزه این بتن است ،که آن را به متریالی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز، معماری و دکوراسیون داخلی تبدیل نموده است.

 

  

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 36 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 13 =