اپوکسی

خانه » اپوکسی » اپوکسی
دسته بندی : اپوکسی, مقالات

همه چیز درباره رزین اپوکسی

در این مقاله به اپوکسی ، ساختار، انواع ،کاربرد ها ، قیمت ، برند های تولید کننده و پاسخ به سوالات متداول خواهیم پرداخت.

اپوکسی چیست؟

به لحاظ شیمیایی پولی پوکساید یا همان اپوکسی یک نوع بسپار ترموست و یا به عبارت دیگر نوعی گرما سخت است . این ماده از ترکیب و فعل و انفعالات دو جزء اصلی اپوکساید رزین و سخت کننده ها که به هاردنر معروف هستند، تشکیل میشود . رزین از تکپارها که مولکول های واحدی هستند تشکیل میشود.

از به هم پیوستن این مولکول ها، بسپارها یا همان پلیمر ها که مولکول های بزرگ را تشکیل میدهند و زنجیر کوتاه که در انتهایشان یک گروه اپوکساید قرار دارد تشکیل می گردد.

اپوکسی چیست؟
اپوکسی چیست؟

ویژگی های اپوکسی

به دلیل نوع ساختار اپوکسی می توان ویژگی های مختلفی را در آن ایجاد نمود . اما به طور کلی در برابر حرارت،الکتریسیته،مواد شیمیایی و خورنده دارای مقاومت بسیارخوبی می باشند . همچنین پوشش های آن  کاملا عایق رطوبتی بوده و نیز قدرت چسبندگی بسیار بالایی را به انواع سطوح دارند .

این پوشش از مقاومت مکانیکی بسیار بالایی برخوردار می باشد . با تغییر در فرمولاسیون و اضافه نمودن مواد مختلف می توان هر یک از این ویژگی ها را بر حسب نیاز تغییر داد . برای مثال نوع پر شده از نقره قدرت رسانای بالایی را داراست در صورتی که رزین های خالص عایق الکتریسیته می باشند.

هاردنر اپوکسی

سخت کننده ها که به هاردنر اپوکسی معروف هستند  را میتوان به دو گروه کلی پلی آمید و پلی آمین  تقسیم کرد و از هر کدام بر اساس مورد مصرف و کاربری مورد انتظار، استفاده نمود.

سخت کننده های آمینی معمولا برای اپوکسی بدون حلال با کاربری چسب و کفپوش استفاده می شوند. همچنین در مواردی که ضخامت بالایی از مواد مد نظر است مورد استفاده قرار میگیرند. اما پلی آمید ها را نمی توان در ضخامت های بالا مورد استفاده قرار داد.

پلی آمید ها دارای خواص ضد خورندگی و آنتی باکتریالی بالایی بوده و معمولا به عنوان رنگهای صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرند. به عبارت کلی می توان گفت پلی آمینی ها به عنوان چسب و کفپوش و یا در صنایع قالب سازی و تزئینی کاربرد دارند . و پلی آمیدی ها به عنوان رنگ های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

هاردنر اپوکسی
هاردنر اپوکسی

اپوکسی و کاربرد های آن

کاربرد رزین اپوکسی بسیار گسترده است. این مواد به وسیله ی افزودنی های مختلف ویژگی های متفاوتی پیدا میکنند و از همین رو در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد اپوکسی

 

اما به طور کلی میتوان کاربرد رزین اپوکسی را به چهار دسته تقسیم نمود:

ا- استفاده به عنوان چسب و ماده اتصال دهنده

۲- استفاده به عنوان ماده ی پر کننده یا ترمیم کننده

۳- استفاده به عنوان پوشش محافظتی

۴- استفاده های معماری و تزیینی

در ادامه به هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

کاربردهای اپوکسی
کاربردهای اپوکسی

چسب اپوکسی

این ماده به دو صورت به عنوان چسب مورد استفاده قرار میگیرد.

در حالت اول مانند سایر چسب های صنعتی برای اتصال دو جسم همجنس و یا غیر همجنس به یکدیگر استفاده می شود.

در حالت دوم این ماده جایگزین سیمان بوده و با ایجاد اتصال های بسیار قوی و منعطف بین ذرات سیلیس و یا سایر سنگ دانه ها بدون نیاز به آب ، انواع بتن ها و گروت های پلیمری را ایجاد می کند.

گروت اپوکسی

به عنوان یک ماده پرکننده بسیار قوی در صنعت ساختمان برای پر کردن زیر صفحه ستون ها و یا برای ترمیم انواع بتن مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد  ترمیم بتن به وسیله ی ملات اپوکسی و همچنین انواع گروت آن در مقالات آتی خواهیم پرداخت.

بتن های پلیمری ساخته شده از این ماده امکان اجرا در ضخامت های بسیار کم با مقاومت های مکانیکی بالا را دارا می باشند.

اپوکسی گروت

اپوکسی برای محافظت سطوح

یکی از مصارف عمده رزین اپوکسی  مربوط به پوشش ها ی محافظتی و کف پوش ها می باشد .

رنگ های محافظتی سازه ها ی ساختمانی و صنعتی اعم از فولادی و بتنی

پوشش انواع مخازن و لوله های انتقال سوخت، گاز و اسید

کفپوش انبار ها،پارکینگ ها،مراکز بهداشتی،درمانی ،آزمایشگاه ها ،سالن های مونتاژ و تولید ،منازل مسکونی و اداری ، آموزشی و… بخشی از موارد استفاده از این مواد به عنوان مواد محافظتی سطح می باشد.

 

کاربرد اپوکسی در دکوراسیون داخلی و ساخت وسایل زینتی

تنوع در رنگ ، یکپارچگی ، ظاهر زیبا و مقاوت بالای کفپوش های ساخته شده از این ماده باعث شد که علاوه بر کاربرد های صنعتی در دکوراسین داخلی و معماری نیز طرفداران زیادی را کسب کند.پیشتر به انواع کفپوش اپوکسی دکوراتیو در مقاله ای مجزا پرداختیم.

از رزین اپوکسی برای ساخت انواع تزیینات و صنایع دستی نیز استفاده می شود. ترکیب رزین با چوب که به اپوکسی چوب معروف است در ساخت زیورآلات ، میز و مبلمان به تازگی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در مقالات آتی در این باره آموزش ها و توضیحات مفصلی ارایه خواهد شد.

 

انواع اپوکسی از نظر نوع افزودنی ها

همانطور که پیشتر گفته شد رزین با اضافه شدن افزودنی ها و فیلر های مختلف ویژگی های متفاوتی پیدا می کند و اغلب نوع کاربری مورد نظر بر اساس همین ترکیبات می باشد.

در صورتی که رنگ دانه و فیلر به اپوکسی اضافه نشود محصول نهایی رزینی شفاف و شبیه به شیشه می باشد. این نوع متریال به لاک اپوکسی معروف است. از لاک اغلب برای محافظت و جلا بخشیدن به کفپوش اپوکسی و سایر سطوح استفاده می شود. کاربرد عمده ی دیگر لاک استفاده در ساخت وسایل تزیینی است. لاک اپوکسی به واسطه ی خلوص بالا بیشترین قیمت را در خانواده ی اپوکسی ها داراست.

با اضافه نمودن رنگ دانه به رزین می توان از آن برای ساخت کفپوش و یا رنگ آمیزی سایر سطوح استفاده کرد. این رنگ ها دارای مقاومت بالا و ویژگی های منحصر به فردی هستند.

افزودنی های اپوکسی
افزودنی های اپوکسی

ماستیک اپوکسی

با اضافه شدن فیلر های نرم به رزین ، ماستیک اپوکسی تولید می شود.از ماستیک اپوکسی در لایه های میانی کفپوش های رزینی استفاده می گردد. ماستیک اپوکسی در ترمیم بتن ، درز گیری و یا زیرسازی سایر رنگ ها نیز مورد استفاده است.

وزن مخصوص اپوکسی

با توجه به افزودنیهای مختلف وزن مخصوص این محصول ثابت نیست . این عدد عمدتا  بین بازه ی ۱٫۱ تا ۱٫۶ متغیر می باشد. یعنی برای رسیدن به ضخامت یک میلیمتر ، در سطحی به مساحت یک متر مربع بین ۱٫۱ الی ۱٫۶ کیلو گرم از آن نیاز است. وزن مخصوص در مواد مورد استفاده در کف پوش آن عموما بالای ۱٫۴ می باشد..

قیمت رزین اپوکسی

اگر به دنبال خرید اپوکسی باشید بی شک قیمت آن  بسیار با اهمیت خواهد بود. اما با توجه به گستردگی این ماده خرید آن نیاز به تخصص و شناخت کامل داشته چرا که قیمت این محصول بر اساس نوع هاردنر، کاربری ،درجه ی خلوص و بسیاری موارد دیگر میتواند بسیار متنوع باشد.

برای مثال اگر شما به دنبال خرید اپوکسی کف باشید قیمت لایه های میانی گاها تا یک سوم قیمت لاک آن ارزانتر بوده و یا بر اساس درصد هاردنر می تواند متفاوت باشد.

برای اطلاع از قیمت کفپوش اپوکسی اینجا کلیک کنید.

بهترین اپوکسی
بهترین اپوکسی

بهترین برند های تولید اپوکسی

شرکت هگزون و شل از بنیان گذاران و شناخته شده ترین شولید کنندگان اپوکسی هستند. هگزون شرکتی آمریکایی واقع در کلومبوس اوهایو ست . شل نیز یک شرکت نفتی گازی چند ملیتی هلندی-انگلیسی است.

شرکت های بزرگ دیگری نیز همچون کومهو کره در این صنعت نام آشنا هستند، که هر کدام با زیرمجموعه ای از برند های تحت لیسانس خود همکاری دارند.

در ایران تنها تولید کننده ی رزین های صنعتی را میتوان پتروشیمی خوزستان نام برد که عمده ی رزین های موجود در بازار مربوط به این پتروشیمی می باشد.

 

اپوکسی کف 

در اغلب صنایع مورد استفاده قرار میگیرد و بیشترین میزان مصرف در این مواد مربوط به بخش کفپوش می باشد. اپوکسی کف دارای انواع مختلفی بوده که هرکدام بر اساس نوع کاربری خواص و ویژگی های خاص خود را دارند. برای آشنایی با انواع کفپوش اپوکسی اینجا کلیک کنید.

همچنین برای مطالعه در مورد آموزش اپوکسی و اجرای کفپوش اپوکسی به مقاله ی مربوطه مراجعه نمایید.

اپوکسی کف
اپوکسی کف

اپوکسی دیوار

پولی پوکساید دیوار کمی با اپوکسی کف متفاوت میباشد. هرچند مواد مصرفی  تقریبا یکسان است . اما به لحاظ نوع اجرا سطح نهایی در اپوکسی دیوار بیشتر شبیه به رنگ های آکرولیک بوده و مانند اپوکسی کف سطحی شیشه ای را نخواهیم داشت.

به همین دلیل در اپوکسی دیوار بیشتر مشخصات فنی و مقاومت مد نظر بوده و اگر صرفا برای زیبایی قصد انجام آن را داشته باشیم احتمالا رنگ های ساختمانی مقرون به صرفه تر خواهد بود.

اپوکسی چوب

اجرای اپوکسی چوب و یا به عبارت بهتر ترکیب چوب و رزین یکی از کاربرد های نوین این ماده می باشد  که در ساخت وسایل تزیینی طرفداران بسیاری دارد و می تواند در ابعاد کوچک مانند انگشتر و زیورآلات و یا ابعاد بزرگ مانند میزهای رزینی مورد استفاده قرار گیرد . میتوان با استفاده از تکنیک در کنار خلاقیت وسایل جذابی را خلق نمود.

 

اپوکسی چوب
اپوکسی چوب
حلال  اپوکسی

در صورتی که با رزین پولی پوکساید سر و کار داشته باشیم به حلال آن نیز نیاز خواهیم داشت . پولی پوکساید را  تا زمانی که هنوز سخت نشده است با تینر ۲۰۰۰۰ می توان تمیز نمود . اما در واقع  حلال اپوکسی ، تینر اپوکسی می باشد. پس توصیه اکید بر این است که از آن به عنوان حلال و یا رقیق کننده استفاده شود.

 

سوالات متداول:

سوال:

 قیمت هر متر کفپوش اپوکسی چقدر است؟

پاسخ :

قیمت تمام شده شامل قیمت مصالح به علاوه ی قیمت اجرای اپوکسی می باشد. فاکتور اصلی در تعیین قیمت، میزان مصرف و نوع مواد مصرفی برای هر متر مربع از کار می باشد. در کار های معمول میزان مصرف مواد بین ۲ الی ۴ کیلو گرم است و هزینه ی اجرا بین ۳۰ الی ۷۰ هزار تومان. قیمت نهایی کفپوش اپوکسی بر این اساس قابل محاسبه است.

 

سوال:

فاکتور های مهم در تعیین قیمت تمام شده ی اپوکسی چیست؟

پاسخ:

بستر (کف موجود)، کاربری و توقع بهره بردار از کفپوش اپوکسی سه عامل اساسی و اولیه ، همچنین متراژو محل پروژه فاکتور های ثانویه می باشند.

سه فاکتور اول باعث تعیین میزان ونوع مواد مصرفی و متراژ و محل پروژه باعث کاهش یا افزایش هزینه های ثابت همچون هزینه ی حمل مصالح و ایاب ، ذهاب عوامل اجرایی می باشند.

 

سوال:

کدام برند اپوکسی بهتر است؟

پاسخ:

در سال های اخیر به واسطه ی قیمت بالای دلار استفاده از رزین های وارداتی در پروژه ها توجیه اقتصادی نداشته(۳ الی۴ برابر گران تر از رزین داخلی) و علاوه بر این، موضوع تحریم های اقتصادی نیز مزید بر علت گردیده تا واردات این نوع مواد به کشور صورت نگیرد.(این نکته به طور خاص مربوط به رزین ها بوده و در مورد هاردنر ها و مواد افزودنی صدق نمی کند).

رزین مصرفی در ایران به طور عمده مربوط به پتروشیمی خوزستان بوده که البته کیفیت بالا و قابل قبولی را داراست.

تمام برند های موجود در بازار کارگاه هایی هستند که این رزین را خریداری و با اضافه نمودن پیگمنت های رنگی و فیلر ها، تحت نام های تجاری مختلف به فروش می رسانند و می توان گفت کیفیت محصول نهایی در تمام برند ها اختلاف فاحشی با یکدیگر ندارند.

لازم به ذکر می باشد که با توجه به قیمت بالای رزین مرغوب، کارگاه های زیادی نیز هستند که اقدام به فروش مواد تاریخ مصرف گذشته یا با درجه ی خلوص بسیار پایین و موارد اینچنینی نموده و طبیعتا اینگونه مواد به هیچ عنوان مورد بحث نیستند.

 

سوال:

ضخامت کفپوش اپوکسی چقدر است؟

پاسخ:

میانگین ضخامت کف پوش اپوکسی اغلب در روش های استاندارد بین ۱٫۵ الی ۴ میلی متر می باشد.

(در سال های اخیر اصطلاح کفپوش اپوکسی ۳ میل در بین افراد غیر متخصص رواج پیدا کرده است که کاملا اشتباه می باشد و باید دقت گردد که افزایش ضخامت کفپوش اپوکسی همیشه عامل تعیین کننده در کیفیت این کفپوش نخواهد بود ودر اغلب موارد استفاده از این اصطلاح صرفا جهت فریب و سردرگم نمودن مشتری توسط افراد سودجو می باشد.)

 

سوال:

عمر کفپوش اپوکسی و ماندگاری آن چقدر است؟

پاسخ:

این موضوع رابطه ی مستقیم با چگونگی استفاده از کفپوش را دارد.برای مثال استفاده های خشن مانند انجام کار هایی که باعث ایجاد خش های عمیق در کفپوش می شوند ممکن است زیبایی این محصول را کاهش دهد ، عدم استحکام و صلبیت در بستر عامل ایجاد ترک در کف پوش اپوکسی میگردد و مواردی مانند نشت رطوبت در زیر کفپوش بر اثر عواملی چون ترکیدگی لوله باعث تبله در کفپوش اپوکسی می گردد.

اما به طور کلی می توان گفت که در صورت اجرای تخصصی و کاهش موارد آسیب زننده ، یک کف پوش اپوکسی استاندارد تا ۲۰ سال قادر به حفظ باربری خواهد بود اما از نظر زیبایی دچار کاهش در جلوه ی اولیه شده و در صورت اهمیت زیبایی ، نیازمند به ریکاوری های دوره ای می باشد.

 

سوال :

کف پوش اپوکسی برای چه نوع کاربری هایی مناسب است؟

پاسخ:

با توجه به ظاهر زیبا و امکان ایجاد هر نوع طرح و رنگ در کفپوش اپوکسی و همچنین مقاومت بالای فشاری ، شیمیایی، حرارتی و خواصی همچون آنتی باکتریالی ، مقاومت در برابر اسید و… این نوع کف پوش در تمام کاربری ها اعم از دکوراتیو و صنعتی قابل اجرا بوده که البته در هر مورد ، انواع و روش های اجرای خاص خود و مناسب برای همان کاربری و همچنین نوع مواد مصرفی مختص به خود را می طلبد.

 

سوال:

کفپوش اپوکسی را روی چه بستر هایی می توان اجرا نمود؟

پاسخ:

از نظر فنی بهترین بستر برای کفپوش های رزینی از جمله کفپوش اپوکسی ، بتن و سطوح سیمانی می باشند ، موزاییک ،سرامیک و سنگ نیز می توانند به عنوان بستر مورد قبول باشند . اما اجرای اپوکسی روی سطوح چوبی، پلاستیکی ،قیر و موارد مشابه به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

با افتخار پاسخگوی شما خواهیم بود.

شرکت آذین پوشش مانا ( سیویل دکور)