اپوکسی

خانه » اپوکسی » اپوکسی
دسته بندی : اپوکسی, مقالات

در این مقاله به اپوکسی ، ساختار، انواع ،کاربرد ها ، قیمت و برند های تولید کننده خواهیم پرداخت

اپوکسی چیست؟

پولی پوکساید یا همان اپوکسی یک نوع بسپار ترموست و یا به عبارت دیگر نوعی گرما سخت است . که از ترکیب و فعل و انفعالات دو جزء اصلی اپوکساید رزین و سخت کننده ها که به هاردنر معروف هستند، تشکیل میشود . رزین از تکپارها که مولکول های واحدی هستند و از به هم پیوستن آنها بسپارها یا همان پلیمر ها که مولکول های بزرگ را تشکیل میدهند ،با زنجیر کوتاه که در انتهایشان یک گروه اپوکساید قرار دارد تشکیل می گردد.

اپوکسی چیست؟
اپوکسی چیست؟

انواع سخت کننده ها

 سخت کننده ها که به هاردنر معروف هستند  را  به دو گروه کلی پلی آمید و پلی آمین میتوان تقسیم نمود . هر کدام بر اساس مورد مصرف و کاربری مورد انتظار از آن بدست آمده مورد استفاده قرار می گیرند.

سخت کننده های آمینی معمولا برای اپوکسی بدون حلال با کاربری چسب و کفپوش استفاده می شود. همچنین برای مواردی که ضخامت بالایی از مواد مد نظر است مورد استفاده قرار میگیرند. اما پلی آمید ها را نمی توان در ضخامت های بالا مورد استفاده قرار داد .

پلی آمید ها دارای خواص ضد خورندگی و آنتی باکتریالی بالایی هستند. معمولا به عنوان رنگهای صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرند. به عبارت کلی می توان گفت پلی آمینی ها به عنوان چسب و کفپوش و یا در صنایع قالب سازی و تزئینی کاربرد دارند. و پلی آمیدی به عنوان رنگ های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

.

هاردنر اپوکسی
هاردنر اپوکسی

کاربرد ها:

این مواد به دلیل ویژگی های خاصشان در صنایع مختلف به عنوان :

رنگ های صنعتی ضد خورندگی،کف پوش ها ،چسب ، کامپوزیت ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.

اما به طور کلی می توان گفت عموما در سه دسته ی کلی مورد استفاده قرار می گیرد.

۱-در ضخامت های بالا به عنوان پنل و قالب

۲- در ضخامت های بین دو تا پنج میلیمتر به عنوان کف پوش های صنعتی و دکوراتیو

(برای مشاهده ی انواع کف پوش های اپوکسی اینجا کلیک کنید)

۳- ضخامت های کمتر به عنوان رنگ ها و پوشش های محافظتی سطوح

کاربردهای اپوکسی
کاربردهای اپوکسی

به دلیل نوع ساختار آن می توان ویژگی های مختلفی را در آن ایجاد نمود . اما به طور کلی در برابر حرارت،الکتریسیته،مواد شیمیایی و خورنده دارای مقاومت بسیارخوبی می باشند . همچنین پوشش های آن  کاملا عایق رطوبتی بوده و نیز قدرت چسبندگی بسیار بالایی را به انواع سطوح دارند . این پوشش از مقاومت مکانیکی بسیار بالایی برخوردار می باشد . با تغییر در فرمولاسیون و اضافه نمودن مواد مختلف می توان هر یک از این ویژگی ها را بنا بر مورد نیاز تغییر داد . برای مثال نوع پر شده از نقره قدرت رسانای بالایی را دارا هستند . در صورتی که رزین های خالص عایق الکتریسیته می باشد.

مصرف عمده این ها مربوط به پوشش ها ی محافظتی و کف پوش ها می باشد مانند :

پوشش های محافظتی سازه ها ی ساختمانی و صنعتی اعم از فولادی و بتنی

پوشش های انواع مخازن و لوله های انتقال سوخت، گاز و اسید

کفپوش انبار ها،پارکینگ ها،مراکز بهداشتی،درمانی ،آزمایشگاه ها ،سالن های منتاژ و تولید ،منازل مسکونی و اداری ، آموزشی و…

اپوکسی بهداشتی
اپوکسی بهداشتی
افزودنی ها

پولی پوکساید معمولا به صورت خالص مورد استفاده قرار نمی گیرد . ترکیب اصلی شامل رزین ،هارد نر ، رنگ دانه ، فیلر یا همان پر کننده و یا افزودنی هاست . که مجموع این ترکیبات خواص و مشخصات مورد نظر را تامین می نماید.

رزین اپوکسی بدون افزودن رنگ دانه و فیلر را معمولا به عنوان :

لاک برای محافظت و جلا بخشی به کفپوش ها و یا تزیینات مختلف بکار می برند.

با توجه به افزودنیهای مختلف به آن وزن مخصوص این محصول ثابت نیست . این عدد عمدتا  بین عدد ۱٫۱ تا ۱٫۶ متغیر می باشد. یعنی برای رسیدن به ضخامت یک میلیمتر ، در سطحی به مساحت یک متر مربع بین ۱٫۱ الی ۱٫۶ کیلو گرم آن نیاز میباشد. وزن مخصوص در مواد مورد استفاده در کف پوش آن عموما بالای ۱٫۴ می باشد.

قیمت:

اگر به دنبال خرید پولی پوکساید باشید بی شک قیمت اپوکسی بسیار با اهمیت خواهد بود اما با توجه به گستردگی این ماده خرید آن نیاز به تخصص و شناخت کامل داشته پرا که قیمت پولی پوکساید  بر اساس نوع هاردنر، کاربری ،درجه ی خلوص و بسیاری موارد دیگر میتواند بسیار متنوع باشد. برای مثال اگر شما به دنبال خرید اپوکسی کف باشید قیمت  لایه های میانی گاها تا یک سوم قیمت لاک آن ارزانتر بوده و یا بر اساس درصد هاردنر می تواند متفاوت باشد.

برای اطلاع از قیمت کفپوش اپوکسی کلیک نمایید.

اپوکسی
اپوکسی

بهترین برند های تولید اپوکسی:

برند های بسیاری را می توان به عنوان پیشگام و مرجع در تولید این محصول نام برد،کمپانی شل  را می توان به عنوان بنیانگذار این صنعت نام برد، شل یک شرکت نفتی گازی چند ملیتی هلند و انگلیسی است. از شرکت Hexion نیز می توان به عنوان قول بی رقیب در صنعتی رزین نام برد. هگزون شرکتی آمریکایی واقع در کلومبوس اوهایو ست.

شرکت های بزرگ دیگری نیز همچون کومهو کره در این صنعت نام آشنا هستند، که هر کدام با زیرمجمه ای از برند های تحت لیسانس خود همکاری دارند. در ایران تنها تولید کننده ی رزین های صنعتی را میتوان پتروشیمی خوزستان نام برد که عمده ی رزین های موجود در بازار مربوط به این پتروشیمی میباشد. 

اپوکسی کف :

پولی پوکساید کف یکی از مهمترین کاربری این ماده بوده و کفپوش آن در اغلب صنایع مورد استفاده قرار میگیرد.

برای مطالعه کامل در مورد اپوکسی کف و اجرای اپوکسی و همچنین آموزش اپوکسی می توانید به مقاله های مربوطه در همین بخش مراجعه فرمایید.

اپوکسی دیوار:

پولی پوکساید دیوار کمی با اپوکسی کف متفاوت میباشد. هرچند مواد مصرفی  تقریبا یکسان است . اما به لحاظ نوع اجرا سطح نهایی در اپوکسی دیوار بیشتر شبیه به رنگ های روغنی بوده و مانند اپوکسی کف سطحی شیشه ای را نخواهیم داشد. به همین دلیل در اپوکسی دیوار بیشتر مشخصات فنی و مقاومت مد نظر بوده و اگر صرفا برای زیبایی قصد انجام آن را داشته باشیم احتمالا رنگهای ساختمانی مرقون به صرفه تر خواهد بود.

اپوکسی چوب :

اجرای اپوکسی چوب و یا به عبارت بهتر ترکیب چوب و رزین یکی از کاربرد های نوین این ماده می باشد . که در ساخت وسایل تزیینی طرفداران بسیاری دارد. و می تواند در ابعاد کوچک مانند انگشتر و زیورآلات و یا ابعاد بزرگ مانند میزهای رزینی مورد استفاده قرار گیرد . میتوان با استفاده از تکنیک در کنار خلاقیت وسایل جذابی را خلق نمود.

اپوکسی چوب
اپوکسی چوب

حلال  اپوکسی :

در صورتی که با رزین پولی پوکساید سر و کار داشته باشیم به حلال آن نیز نیاز خواهیم داشد . پولی پوکساید را  تا زمانی که هنوز سخت نشده است با تینر ۲۰۰۰۰ می توان تمیز نمود . اما در واقع  حلال اپوکسی ، تینر اپوکسی می باشد. پس توصیه اکید بر این است که از آن به عنوان حلال و یا برای رقیق کردن آن استفاده شود.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

با افتخار پاسخگوی شما خواهیم بود.

شرکت آذین پوشش مانا ( سیویل دکور)