بتن سخت(صنعتی ضد سایش)

خانه » کف بتنی » بتن سخت(صنعتی ضد سایش)
دسته بندی : کف بتنی, مقالات

بتن سخت یک نام و اصطلاح بسیار کلی بوده که شامل دایره ی وسیعی از کف پوش های پایه سیمانی می باشد. کف پوش های پایه سیمانی به کف پوش هایی اطلاق می گردد که متریال اصلی و بیشترین ماده ی تشکیل دهنده ی آن کفپوش را سیمان و سنگ دانه های طبیعی تشکیل داده باشد،به عبارت بهتر کف پوش پایه سیمانی کفپوش بتنی است که می تواند دارای مشخصات مختلفی از نظر مقاومت ،ابعاد،وزن و ظاهر باشد. اما به تمام کفپوش های بتنی نمی توان واژه بتن سخت را اطلاق نمود. بتن های معمولی حتی با عیار های سیمان بالا و مقاومت های فشاری قابل قبول و شرایط ساخت استاندارد باز هم ضعف هایی دارند که اگرچه برای استفاده در یک فنداسیون بسیار مناسب و بی نظیر باشند اما برای استفاده به عنوان کف پوش همواره دارای کاستی هایی خواهند بود. بزرگ ترین ضعف بتن هنگامی که به عنوان کف پوش مستقل مورد بررسی قرار گیرد، بی شک مقاومت سایشی نسبتا پایین و ایجاد گرد و غبار در اثر عبور و مرور خواهد بود. در بسیاری از پروژه ها و کاربری ها در صنایع مختلف اجرای بتن به صورت استاندارد از نظر مقاومت های مکانیکی همچون باربری برای پروژه جوابگو بوده اما عامل ایجاد گرد و غبار و تاب سایشی پایین بتن برای پروژه خسارت ساز خواهد بود . از همین رو وجود ماده ای که این ضعف را جبران نماید همواره در صنایع احساس می شد. به همین دلیل رفته رفته کف پوش های بتن سخت یا بتن ضد سایش جای خود را در بین کف پوش های صنعتی باز نمودند. این کف پوش ها در واقع ساخته شده از پودر هایی هستند که متشکل از سنگ دانه های بسیار مقاوم و سخت به همراه ترکیبات مواد سخت کننده ی محاسبه شده ای هستند که باعث افزایش چند برابری مقاومت سایشی بتن در برابر سایش ،فشار و عوامل جوی می گردند.

بتن سخت ضد سایش
بتن سخت ضد سایش

بتن سخت یا بتن ضد سایش که به دلیل استفاده ی بسیار در صنایع به بتن صنعتی نیز مشهور می باشد با نام ها و برند های مختلفی از قبیل آرملات ، هاردکانکریت ، کرودر و نام های اینچنینی شناخته می شود که تمام این نام ها در واقع نام شرکت های تولید کننده ی پودر های سخت کننده می باشد و به طور معمول باید دارای عملکرد و ویژگی های نسبتا یکسانی باشند. اما در سال های اخیر به دلیل افزایش بهای دلار و بالا رفتن قیمت تمام شده محصول برای تولید کننده ، بعضی از تولید کنندگان بتن سخت ، برای کاهش قیمت محصول و افزایش توان رقابتی خود از کیفیت محصولات بشدت کاسته و این موضوع باعث اختلاف کیفی بسیار زیاد بین محصولات و برند های مختلف با یکدیگر گردیده است و از طرف دیگر بعضی از برند های معتبر علاوه بر کاهش شدید کیفیت محصولات نه تنها کاهش قیمت نداشته اند بلکه با اتکا به نام و برند خود افزایش قیمت های بی رویه ای را نیز بر محصولات خود اعمال نموده اند.
پودرهای بتن سخت یا به عبارت بهتر سنگ دانه های بتن سخت و ضد سایش به طور کلی به دو روش اجرا و مورد استفاده قرار می گیرند. روش استاندارد و قدیمی تر روش ملاتی بوده که در این روش بعد از تخلیه و تسطیح بتن ،مواد بتن سخت توسط بتنیر به ملات تبدیل شده و روی سطح بتن اصلی اعمال می گردد . ضخامت لایه ی بتن سخت در این روش بنا به شرایط پروژه از پنج تا بیست میل میتواند متغیر باشد. اما در روش دوم که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است پس از تسطیح اولیه ی بتن اصلی پودر بتن سخت و سنگ دانه های سخت به طور یک نواخت روی سطح پاشیده خواهد شد. در این روش ضخامت لایه ی بتن سخت یا بتن ضد سایش بین دو تا پنج میلیمتر خواهد بود.


اما تفاوت این روش ها در چیست و کدام روش مناسب تر خواهد بود؟
اگر به طور خلاصه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم میتوان گفت که بتن سخت ملاتی در مقایسه با بتن سخت دست پاش مقاومت بالاتر ، عمر چند برابری، قابلیت ساب پذیری و گرانیتی شدن را دارا خواهد بود و در مقابل بتن سخت پاششی دارای قیمت تمام شده بسیار کمتر ،اجرای سریعتر و آسان تر خواهد بود. پس در پروژه هایی که نیاز به مقاومت های بسیار بالا نبوده و قصد سابزنی کار و رسیدن به سطحی با ظاهر بسیار شکیل گرانیتی نیست ، بتن سخت دست پاش هم از نظر مقاومت جواب گو بوده وهم به دلیل سهولت در اجرا و پایین تر بودن قیمت تمام شده معقول تر به نظر می رسد . اما در پروژه هایی که انتظار مقاومت سایشی بسیار بالا و یا انتظار یک ظاهر بسیار صیقلی همچون سنگ گرانیت ساب خورده و عمر طولانی مد نظر باشد و فاکتور های قیمت در الویت های بعدی باشد بتن سخت به روش ملاتی توصیه می گردد.
بتن سخت ، بتن ضد سایش یا همان بتن صنعتی به دلیل امکان تولید در رنگ های مختلف گاها به عنوان بتن رنگی نیز شناخته شده و در بعضی از پروژه ها از این متریال صرفا به عنوان یک کف پوش یکپارچه ی رنگی و دکوراتیو استفاده می گردد. البته لازم به ذکر است که بتن سخت میتواند به عنوان بتن رنگی مورد استفاده قرار گیرد اما تمام بتن های رنگی لزوما بتن سخت نخواهند بود و از طرفی بتن های سخت نیز همیشه رنگی نبوده و در بسیاری از موارد به رنگ طوسی اجرا می گردند که در این صورت پس از اجرا از نظر رنگ کاملا شبیه بتن معمولی خواهند بود.