پلی یورتان

خانه » پلی یورتان » پلی یورتان
دسته بندی : پلی یورتان, مقالات

در این مقاله به اختصار در مورد پلی یورتان  ، کاربرد ها و به طور خاص کفپوش پلی یورتان اشاره می گردد. با ما همراه باشید.

پلی یورتان چیست ؟

پلی یورتان ها به دایره ی گسترده ای از مواد پلیمری گفته می شود که از دو بخش اصلی پلی ال ها که گونه هایی از الکل می باشند و ایزوسیونات ها که گروهی از ترکیبات عالی می باشند اطلاق می گردد. این مواد اغلب به صورت دو جزئی و از اختلاط  رزین و ماده ی سخت کننده حاصل می گردند.

پلی یورتان  با علامت اختصاری pu به دلیل خواص و ویژگی های منحصر به فرد خود به شکل ها و حالات مختلف و در موارد بسیار زیادی همچون صنایع مختلف، پزشکی ، صنایع نظامی ، ساختمانی  و… مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های عمومی این ماده می توان به انعطاف پذیری ، چسبندگی بالا ، مقاومت مکانیکی بسیار بالا ، عایق رطوبتی ، مقاومت در برابر اشعه یو وی ، ویژگی انبساطی ، قابلیت ترکیب با مصالح مختلف و بسیاری از موارد دیگر را نام برد.

فرمول شیمیایی پلی یورتان

فرمول شیمیایی

کاربرد ها

صنایع قالب سازی : این ماده به واسطه ی ویژگی های خود گزینه ی مناسبی برای استفاده به عنوان قالب و یا استامپ را دارا می باشد. برای مثال اغلب قالب های مورد استفاده در ساخت آذین های گچی سقف و دیوار ها از پلی یورتان ساخته می شود. همچنین در بتن های استامپی از مهر های ساخته شده از این ماده با طرح های مختلف جهت ایجاد طرح روی بتن منقش استفاده می گردد.

مواد پر کننده : به دلیل خاصیت انبساطی ،چسبندگی بالا و انعطاف پذیری ان از ماستیک آن جهت پر کردن درز ها و ترک های بتن و کاربرد های این چنینی مورد استفاده قرار می گیرد.این موضوع در این  کفپوش  نیز صدق می نماید.

صنایع پزشکی : برای ساخت انواع اندام های کاشتنی طولانی مدت ، دندانسازی و ساخت تجهیزات پزشکی از انواع پلی یورتان استفاده می گردد.

کاربرد های  پلی یورتان
کاربرد های  پلی یورتان

همچنین بخوانید : اپوکسی

پوشش های محافظتی: یکی از مهمترین کاربرد های این ماده استفاده از آن به عنوان پوشش محافظتی برای انواع سطوح بتنی و فلزی در برابر عوامل جوی و مواد محیطی مهاجم ، به عنوان رنگ ان و یا کفپوش پلی یورتان می باشد.

مصالح ترکیبی : از ترکیب این ماده با سایر مصالح می توان محصولاتی با ویژگی های خاص و جدید ایجاد نمود. برای مثال ، ملات های پلیمری که از اختلاط سیمان و سنگ دانه با انواع خاص پلی یورتان تشکیل می شوند و یا ساخت مخازن و صفحات فایبرگلاس که اغلب از ترکیب این ماده با الیاف مخصوص به دست می آید را می توان نام برد.

از ان نیز به عنوان چسب نیز استفاده می گردد . یا در صنایع هوا فضا و خودرو سازی  برای ساخت بسیاری از قطعات کاربرد داشته ، و یا در ساخت  زیره ی کفش ها یکی از بهترین گزینه ها ها این ماده می باشد.از این رو می توان گفت کمتر صنعتی را می توان نام برد که هیچ یک از اعضای خانواده ی این ماده در آن کاربرد نداشته باشد.

کاربرد های  پلی یورتان
کاربرد های  پلی یورتان

در مورد اجرای اپوکسی چه می دانید؟

کفپوش پلی یورتان

همان طور که پیشتر اشاره شد یکی از بیشترین کاربرد های آن برای کف سازی می باشد. این  کفپوش معمولا به سه صورت رنگ و کفپوش مستقل و لاک محافظ در کف ها مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به شرح آن می پدازیم.

استفاده از این ماده به عنوان رنگ روی کف برای تمام متریال ها قابل اعمال می باشد  اما اغلب برای کف های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که بتن دارای مقاومت سایشی بالایی نبوده و بر اثر رفت و آمد ایجاد گرد و خاک می نماید از رنگ پلی یورتان برای جلوگیری از ایجاد گرد و خاک استفاده می گردد. این عملیات علاوه بر آنتی داست نمودن کف (ضد غبار) با عث ایجاد زیبایی نسبی به دلیل تنوع رنگی و همچنین افزایش عمر و مقاومت و بهبود عملکرد بتن نیز خواهد بود.این رنگ ها در کف معمولا بین یک تا سه لایه اعمال شده و ضخامت هر لایه کمتر از ۲۰۰ میکرون می باشد.

رنگ پلی یورتان کف
رنگ پلی یورتان کف

 

این کفپوش  نیز روی تمام سطوح قابل استفاده است ، در مواردی که سطح دارای ناهمواری هایی باشد و یا علاوه بر موضوع گرد و خاک موارد بیشتری از کف مورد انتظار باشد از کفپوش پلی یورتان استفاده می گردد. از نظر نوع مواد مصرفی و نحوه ی اجرا کفپوش پلی یورتان با رنگ کف تفاوت محسوسی نداشته و اختلاف آنها بیشتر در میزان مواد مصرفی و ضخامت تمام شده ی لایه محافظ می باشد.ضخامت این نوع کفپوش ها بین دو تا چهار میلیمتر می باشد. و به دو روش شانه ای و پوست پرتقالی انجام می شوند.

زمانی که پس از زیرسازی ها لای نهایی کفپوش پلی یورتان به وسیله ی غلطک و یا پاشش توسط ایرلس اعمال گردد به این روش پوست پرتقالی گفته می شود به این دلیل که سطح نهایی کار بافتی شبیه به پوست پرتقال خواهد داشت.در این روش ضخامت لایه نهایی اغلب کمتر از ۳۰۰ میکرون است.

 

اگر پس از پایان مراحل زیرسازی در  لایه تاپ کت پلی یورتان به وسیله ی کاردک های مخصوص روی کار ریخته و پخش شود به این روش ، کفپوش پلی یورتان شانه ای می گویند در این حالت سطح نهایی ، سطحی صیقلی و اصطلاحا شیشه ای خواهد بود. کفپوش پلی یورتان شانه ای دارای لایه نهایی به ضخامت یک تا دو میلیمتر بوده و ضخامت کلی این نوع کفپوش بین سه تا پنج میلیمتر می تواند باشد.

از این کفپوش ها در کف سازی به صورت لاک محافظتی نیز مورد استفاده می باشد. به دلیل خواص آنتی یو وی این ماده از لاک بیرنگ آن برای محافظت از کفپوش اپوکسی در برابر تابش نور خورشید استفاده می گردد. همچنین لاک را میتوان مستقیم روی بتن جهت جلوگیری از ایجاد گرد و خاک حاصل از عبور و مرور استفاده نمود. ضخامت لاک پلی یورتان در کف معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میکرون می باشد.

کفپوش پلی یورتان
کفپوش پلی یورتان

 

این کفپوش  دارای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به اپوکسی بوده از همین رو شکنندگی کمتر در آن رخ خواهد داد از نظر ظاهری نیز کمی از اپوکس مات تر بوده و رفلکس نور در آن کمتر است.

یکی از نکاتی که هنگام اجرای این  کفپوش  باید به آن بسیار توجه نمود موضوع رطوبت می باشد.این پوشش کاملا عایق رطوبتی است اما در زمان اجرا و قبل از سخت شدن در برابر کوچکترین رطوبت نیز آسیب پذیر بوده و از همین رو در مناطقی که رطوبت هوا بالا می باشد هنگام اجرای کفپوش پلی یورتان و به خصوص در اجرای لایه نهایی آن دقت و تدابیر لازم باید صورت گیرد.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

با افتخار پاسخگوی شما خواهیم بود.

شرکت آذین پوشش مانا ( سیویل دکور)