کفپوش اپوکسی پارکینگ

خانه » اپوکسی » کفپوش اپوکسی پارکینگ
دسته بندی : اپوکسی, مقالات

اگربه دنبال اطلاعاتی در مورد  کفپوش پارکینگ و یا به طور خاص اپوکسی پارکینگ هستید این مقاله را حتما مطالعه بفرمایید.

قیمت روز انواع کفپوش های اپوکسی در انتهای مقاله

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

 اپوکسی پارکینگ

در گذشته پارکینگ ها برایمان المان ای چندان مهمی نبودند . اما این روز ها یکی از مهمترین عناصر در شهرسازی و همچنین طراحی ساختمان ها ی مسکونی و عمومی محسوب میشوند. در یک پارکینگ بخشی مهمتر از کفپوش پارکینک نخواهد بود . چراکه  تمام بارگذاری و استهلاک مربوط به این بخش است.

پوشش های مناسب برای کف هر نوع پارکینگ با توجه به ویژگی های هر پروژه متفاوت می باشد. برای مثال یک پارکینگ مسکونی را در دو حالت در نظر بگیرید. در حالت اول وقتی که در ابتدای احداث بنا هستیم .

خوب در این شرایط میتوان از بین بسیاری از متریال ها همچون سنگ،آسفالت، بتن سخت ، کفپوش اپوکسی پارکینگ و… یکی را انتخاب کرد.

حالت دوم زمانی است که ساختمان ما قدیمی ست و نیاز به بازسازی دارد. در این شرایط معمولا انتخاب ها بسیار محدود خواهد بود. محدودیت ارتفاع ، زمان ، مشکلات تخریب ، وزن و بسیاری از موارد که باعث محدودیت در استفاده از متریال ها می شوند.

موضوع فوق در مورد کاربری نیز صدق میکند. برای مثال کفپوش پارکینگ مسکونی نسبت به پارکینگ های طبقاتی و عمومی متفاوت است. و یا یک پارکینگ در فضای باز با زمانی که مسقف می باشد نمی توانند کفپوش های یکسانی داشته باشند. حتی زمانی که سازه ی ما فولادی ست با زمانی که یک سازه ی بتنی داریم عملکرد کف متفاوت است.

انواع کفپوش پارکینگ

به طور کلی پوشش های کف را از چند جنبه میتوان دسته بندی نمود.

۱. کفپوش های یک پارچه و غیر یک پارچه : پوشش هایی همچون بتن سخت ، اپوکسی پارکینگ و آسفالت از نوع یک پارچه هستند. اما پوشش سنگ فرش و موزاییک غیر یکپارچه محسوب میگردند. مناسب  یا نا مناسب بودن هر یک از این دسته ها با توجه به شرایط پروژه مشخص می شود. که در ادامه مختصری به آن پرداخته خواهد شد.

۲. وزن کفپوش: کفپوش پارکینگ  به لحاظ  وزنی در دو بخش طبقه بندی میشود . کفپوش های سنگین مانند بتن ، آسفالت ، موزاییک و سنگ . کفپوش های سبک مانند اپوکسی پارکینگ و یا سایر پوشش های رزینی همچون کفپوش پلی یورتان

۳. ضخامت : ضخامت یک متریال به طور مستقیم در وزن آن دخیل است و می تواند بار های اضافه به سازه تحمیل نماید . اما جدای از این موضوع در پارکینگ ها ، به دلیل محدودیت های ارتفاع اغلب امکان اجرای کفپوش های ضخیم نخواهد بود.

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

سنگ ، بتن،آسفالت و موزاییک با ضخامت هایی بین پنج تا ده سانت داشته و جز کفپوش پارکینگ ضخیم محسوب میشوند. اما کفپوش اپوکسی پارکینگ ، پلی یورتان و سرامیک های چسبی ضخامت بسیار کمی دارند. البته سرامیک های چسبی به دلیل عدم تاب باربری جز در موارد خاص کاربردی ندارد.

مقاله ی کفپوش پلی یورتان

کفپوش اپوکسی پارکینگ

همانطور که پیشتر اشاره شد ، اپوکسی یکی از انواع کفپوش پارکینگ می باشد. با توجه به ویژگی های این ماده ، در بعضی موارد می توان آن را بهترین پوشش کف برای پارکینگ دانست.

مزایا و معایب

با دانستن مزایا و معایب این نوع پوشش به راحتی میتوان فهمید که آیا برای پروژه ی ما مناسب خواهد بود یا خیر.

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

مزایا

وزن بسیار کم : وزنی کمتر از ۴ کیلوگرم در متر مربع در مقایسه با وزن سایر کفپوش ها همچون سنگ (بالای ۲۰۰ کیلوگرم در متر مربع) بسیار ناچیز است.

ضخامت بسیار کم :کفپوش اپوکسی پارکینگ ضخامتی بین ۲ الی۴ میلیمتر دارد .پس در مواردی که کفپوش پارکینگ دارای محدودیت ارتفاع باشد اپوکسی و کفپوش پلی یورتان تنها گزینه خواهند بود.

مقاومت فشاری: اپوکسی و سایر هم خانواده هایش مانند کفپوش پلی یورتان و پلی یوریا جز پوشش های صنعتی هستند. این پوشش ها توان باربری بالا را تا ۲۰ تن به راحتی خواهند داشت. این بدان معناست که حتی سنگین ترین ماشین آلات چرخ لاستیکی نیز به همراه بار می توانند روی این کفپوش ها تردد نمایند.

ضد لیزخوردگی و ضد گرد و خاک : روی کفپوش پارکینگ لیزخوردن خودرو و عابر اصلا خو شآیند نیست و میتواند موجب خسارت گردد. کفپوش اپوکسی پارکینگ به هیچ عنوان سر نبوده و چسبندگی کافی بین چرخ و کف را ایجاد میکند. همچنین این پوشش آنتی داست می باشد . به این معنا که عبور و مرور روی آن باعث ایجاد گرد و خاک نمی گردد.

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

اجرا در رمپ و شیب های تند

 در رمپ ها میتوان اپوکسی را کاملا زبر اجرا نمود . در این کفپوش  نیاز به ایجاد دست انداز ، ایجاد پله و اجرای دندانه ای کف جهت جلوگیری از لیز خوردن خودرو و نفر نیست. اپوکسی رمپ پارکینگ بهترین گزینه برای عدم آسیب رسیدن به جلوبندی خودرو و همچنین کاهش صدا در زمان عبور آن است.

تنوع در رنگ و زیبایی : کفپوش اپوکسی پارکینگ را می توان در تمام رنگ ها و با هر نوع طرحی اجرا نمود.همچنین خط کشی و ایجاد علایم هشدار دهنده روی آن بسیار آسان و ماندگار خواهد بود.

کالیته رنگ های اپوکسی به همراه کد جهت انتخاب رنگ

مقاومت شیمیایی : کفپوش پارکینگ همواره در معرض مواد ریخته شده از خودرو مانند روغن ، بنزین و … می باشد. اپوکسی در برابر این نوع مواد مقاوم بوده و در صورت نظافت به موقع آن تا سالها هیچ آسیبی از این بابت نخواهد دید.

مقاومت حرارتی : کفپوش اپوکسی پارکینگ در برابر سیکل های یخ زدگی شدید و حرارت های بالا به نسبت سنگ ، آسفالت و بتن بسیار مقاومتر می باشد.

عایق رطوبت: این نوع کفپوش ها کاملا عایق بوده و میتوانند علاوه بر کاربری خود وظیفه ی سیستم عایق کاری کف را نیزعهده دار باشند.

نظافت آسان ، ترمیم سریع ،عمر بالا ، امکان اجرا روی سایر کفپوش ها بدون نیاز به تخریب و… را نیز میتوان جز مزایای کفپوش اپوکسی پارکینگ دانست.

معایب

خش پذیری : اپوکسی بر اثر عبور خودرو های چرخ لاستیکی هیچگونه آسیبی نمی بیند. اما کشیدن قطعات فولادی و خشن روی آنها باعث ایجاد خش و کاهش زیبایی کفپوش پارکینگ میگردد. اپوکسی در برابر خش نسبت به بتن قوی تر اما از سنگ هایی مانند گرانیت ضعیفتر است.

گچی شدن: در مواردی که اپوکسی در معرض تابش مستقیم و مداوم خورشید باشد دچار رنگ پریدگی میگردد. به این پدیده گچی شدن گفته میشود. کفپوش پلی یورتان به دلیل آنتی یو وی بودن دچار این مشکل نخواهد شد.

قیمت : قیمت کفپوش اپوکسی پارکینگ نسبت به سرامیک ،آسفالت و بتن اغلب بالاتر است. که البته به دلیل بسیاری از ویژگی هایی که قبلا ذکر شد در اغلب موارد اجرای آن توجیه اقتصادی نیز دارد.

جدول قیمت انواع  کفپوش اپوکسی درانتهای مقاله ی قیمت اپوکسی

حساسیت در زمان اجرا: در زمان اجرا مواد اپوکسی بسیار حساس بوده و در صورت عدم مراقبت و یا تخصص و تجربه ی مجری کار دچار مشکل می گردد.

مقالات مرتبط اجرای کفپوش اپوکسی و اپوکسی کار

دسترسی: سنگ ، بتن یا آسفالت همه جا به وفور یافت می شود و همچنین مجری این نوع کفپوش ها نیز در تمام شهر ها فراوان است. اما کفپوش اپوکسی پارکینگ به لحاظ تامین متریال و یا اکیپ اجرایی چنین فراوانی را ندارد. البته شرکت های متخصص در این بخش با اعزام نیرو و مواد لازم به تمام شهر ها این مشکل را حل میکنند.

 

شرکت آذین پوشش مانا با نام تجاری سیویل دکور

 مشاور و مجری پوشش های سخت صنعتی و دکوراتیو  

2 دیدگاه دربارهٔ «کفپوش اپوکسی پارکینگ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.