کفپوش اپوکسی پارکینگ

خانه » اپوکسی » کفپوش اپوکسی پارکینگ
دسته بندی : اپوکسی, مقالات

اگربه دنبال اطلاعاتی در مورد  کفپوش پارکینگ و یا به طور خاص اپوکسی پارکینگ هستید این مقاله را حتما مطالعه بفرمایید.

قیمت روز انواع کفپوش های اپوکسی در انتهای مقاله

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

 اپوکسی پارکینگ

در گذشته پارکینگ ها برایمان المان ای چندان مهمی نبودند . اما این روز ها یکی از مهمترین عناصر در شهرسازی و همچنین طراحی ساختمان ها ی مسکونی و عمومی محسوب میشوند. در یک پارکینگ بخشی مهمتر از کفپوش پارکینک نخواهد بود . چراکه  تمام بارگذاری و استهلاک مربوط به این بخش است.

پوشش های مناسب برای کف هر نوع پارکینگ با توجه به ویژگی های هر پروژه متفاوت می باشد. برای مثال یک پارکینگ مسکونی را در دو حالت در نظر بگیرید. در حالت اول وقتی که در ابتدای احداث بنا هستیم .

خوب در این شرایط میتوان از بین بسیاری از متریال ها همچون سنگ،آسفالت، بتن سخت ، کفپوش اپوکسی پارکینگ و… یکی را انتخاب کرد.

حالت دوم زمانی است که ساختمان ما قدیمی ست و نیاز به بازسازی دارد. در این شرایط معمولا انتخاب ها بسیار محدود خواهد بود. محدودیت ارتفاع ، زمان ، مشکلات تخریب ، وزن و بسیاری از موارد که باعث محدودیت در استفاده از متریال ها می شوند.

موضوع فوق در مورد کاربری نیز صدق میکند. برای مثال کفپوش پارکینگ مسکونی نسبت به پارکینگ های طبقاتی و عمومی متفاوت است. و یا یک پارکینگ در فضای باز با زمانی که مسقف می باشد نمی توانند کفپوش های یکسانی داشته باشند. حتی زمانی که سازه ی ما فولادی ست با زمانی که یک سازه ی بتنی داریم عملکرد کف متفاوت است.

انواع کفپوش پارکینگ

به طور کلی پوشش های کف را از چند جنبه میتوان دسته بندی نمود.

۱. کفپوش های یک پارچه و غیر یک پارچه : پوشش هایی همچون بتن سخت ، اپوکسی پارکینگ و آسفالت از نوع یک پارچه هستند. اما پوشش سنگ فرش و موزاییک غیر یکپارچه محسوب میگردند. مناسب  یا نا مناسب بودن هر یک از این دسته ها با توجه به شرایط پروژه مشخص می شود. که در ادامه مختصری به آن پرداخته خواهد شد.

۲. وزن کفپوش: کفپوش پارکینگ  به لحاظ  وزنی در دو بخش طبقه بندی میشود . کفپوش های سنگین مانند بتن ، آسفالت ، موزاییک و سنگ . کفپوش های سبک مانند اپوکسی پارکینگ و یا سایر پوشش های رزینی همچون کفپوش پلی یورتان

۳. ضخامت : ضخامت یک متریال به طور مستقیم در وزن آن دخیل است و می تواند بار های اضافه به سازه تحمیل نماید . اما جدای از این موضوع در پارکینگ ها ، به دلیل محدودیت های ارتفاع اغلب امکان اجرای کفپوش های ضخیم نخواهد بود.

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

سنگ ، بتن،آسفالت و موزاییک با ضخامت هایی بین پنج تا ده سانت داشته و جز کفپوش پارکینگ ضخیم محسوب میشوند. اما کفپوش اپوکسی پارکینگ ، پلی یورتان و سرامیک های چسبی ضخامت بسیار کمی دارند. البته سرامیک های چسبی به دلیل عدم تاب باربری جز در موارد خاص کاربردی ندارد.

مقاله ی کفپوش پلی یورتان

کفپوش اپوکسی پارکینگ

همانطور که پیشتر اشاره شد ، اپوکسی یکی از انواع کفپوش پارکینگ می باشد. با توجه به ویژگی های این ماده ، در بعضی موارد می توان آن را بهترین پوشش کف برای پارکینگ دانست.

مزایا و معایب

با دانستن مزایا و معایب این نوع پوشش به راحتی میتوان فهمید که آیا برای پروژه ی ما مناسب خواهد بود یا خیر.

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

مزایا

وزن بسیار کم : وزنی کمتر از ۴ کیلوگرم در متر مربع در مقایسه با وزن سایر کفپوش ها همچون سنگ (بالای ۲۰۰ کیلوگرم در متر مربع) بسیار ناچیز است.

ضخامت بسیار کم :کفپوش اپوکسی پارکینگ ضخامتی بین ۲ الی۴ میلیمتر دارد .پس در مواردی که کفپوش پارکینگ دارای محدودیت ارتفاع باشد اپوکسی و کفپوش پلی یورتان تنها گزینه خواهند بود.

مقاومت فشاری: اپوکسی و سایر هم خانواده هایش مانند کفپوش پلی یورتان و پلی یوریا جز پوشش های صنعتی هستند. این پوشش ها توان باربری بالا را تا ۲۰ تن به راحتی خواهند داشت. این بدان معناست که حتی سنگین ترین ماشین آلات چرخ لاستیکی نیز به همراه بار می توانند روی این کفپوش ها تردد نمایند.

ضد لیزخوردگی و ضد گرد و خاک : روی کفپوش پارکینگ لیزخوردن خودرو و عابر اصلا خو شآیند نیست و میتواند موجب خسارت گردد. کفپوش اپوکسی پارکینگ به هیچ عنوان سر نبوده و چسبندگی کافی بین چرخ و کف را ایجاد میکند. همچنین این پوشش آنتی داست می باشد . به این معنا که عبور و مرور روی آن باعث ایجاد گرد و خاک نمی گردد.

کفپوش اپوکسی پارکینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

اجرا در رمپ و شیب های تند

 در رمپ ها میتوان اپوکسی را کاملا زبر اجرا نمود . در این کفپوش  نیاز به ایجاد دست انداز ، ایجاد پله و اجرای دندانه ای کف جهت جلوگیری از لیز خوردن خودرو و نفر نیست. اپوکسی رمپ پارکینگ بهترین گزینه برای عدم آسیب رسیدن به جلوبندی خودرو و همچنین کاهش صدا در زمان عبور آن است.

تنوع در رنگ و زیبایی : کفپوش اپوکسی پارکینگ را می توان در تمام رنگ ها و با هر نوع طرحی اجرا نمود.همچنین خط کشی و ایجاد علایم هشدار دهنده روی آن بسیار آسان و ماندگار خواهد بود.

کالیته رنگ های اپوکسی به همراه کد جهت انتخاب رنگ

مقاومت شیمیایی : کفپوش پارکینگ همواره در معرض مواد ریخته شده از خودرو مانند روغن ، بنزین و … می باشد. اپوکسی در برابر این نوع مواد مقاوم بوده و در صورت نظافت به موقع آن تا سالها هیچ آسیبی از این بابت نخواهد دید.

مقاومت حرارتی : کفپوش اپوکسی پارکینگ در برابر سیکل های یخ زدگی شدید و حرارت های بالا به نسبت سنگ ، آسفالت و بتن بسیار مقاومتر می باشد.

عایق رطوبت: این نوع کفپوش ها کاملا عایق بوده و میتوانند علاوه بر کاربری خود وظیفه ی سیستم عایق کاری کف را نیزعهده دار باشند.

نظافت آسان ، ترمیم سریع ،عمر بالا ، امکان اجرا روی سایر کفپوش ها بدون نیاز به تخریب و… را نیز میتوان جز مزایای کفپوش اپوکسی پارکینگ دانست.

معایب

خش پذیری : اپوکسی بر اثر عبور خودرو های چرخ لاستیکی هیچگونه آسیبی نمی بیند. اما کشیدن قطعات فولادی و خشن روی آنها باعث ایجاد خش و کاهش زیبایی کفپوش پارکینگ میگردد. اپوکسی در برابر خش نسبت به بتن قوی تر اما از سنگ هایی مانند گرانیت ضعیفتر است.

گچی شدن: در مواردی که اپوکسی در معرض تابش مستقیم و مداوم خورشید باشد دچار رنگ پریدگی میگردد. به این پدیده گچی شدن گفته میشود. کفپوش پلی یورتان به دلیل آنتی یو وی بودن دچار این مشکل نخواهد شد.

قیمت : قیمت کفپوش اپوکسی پارکینگ نسبت به سرامیک ،آسفالت و بتن اغلب بالاتر است. که البته به دلیل بسیاری از ویژگی هایی که قبلا ذکر شد در اغلب موارد اجرای آن توجیه اقتصادی نیز دارد.

جدول قیمت انواع  کفپوش اپوکسی درانتهای مقاله ی قیمت اپوکسی

حساسیت در زمان اجرا: در زمان اجرا مواد اپوکسی بسیار حساس بوده و در صورت عدم مراقبت و یا تخصص و تجربه ی مجری کار دچار مشکل می گردد.

مقالات مرتبط اجرای کفپوش اپوکسی و اپوکسی کار

دسترسی: سنگ ، بتن یا آسفالت همه جا به وفور یافت می شود و همچنین مجری این نوع کفپوش ها نیز در تمام شهر ها فراوان است. اما کفپوش اپوکسی پارکینگ به لحاظ تامین متریال و یا اکیپ اجرایی چنین فراوانی را ندارد. البته شرکت های متخصص در این بخش با اعزام نیرو و مواد لازم به تمام شهر ها این مشکل را حل میکنند.

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی پار کینگ
کفپوش اپوکسی پارکینگ

نحوه اجرا  کفپوش اپوکسی در پارکینگ

کفپوش اپوکسی پارکینگ یک سطح سخت وزیبا در کف پارکینگ می‌باشد، اپوکسی با ترکیبات شیمیای متفاوت و پوشش سخت نسبت به بتن است اما اعمال آن کمی دشوار هست. آماده سازی آن با یک رویکرد دقیق و سازمان یافته کلید موفقیت است.

مرحله اول آماده سازی

آماده سازی بستر برای اطمینان از چسبندگی محصول اپوکسی و زیرلایه ضروری است. در واقع، آماده سازی سطح احتمالا مهم ترین مرحله است. بدون آماده سازی مناسب، کف ممکن است آسیب بیند و تعمیر آن در نهایت هزینه بسیار بیشتری خواهد داشت.
بنابراین هرگز اهمیت آماده سازی سطح مناسب را دست کم نگیرید. سطح باید نمایه کمی خشن داشته باشد. این امکان اتصال مکانیکی بین پرایمر اپوکسی و سطح بتن را فراهم می کند.
علاوه بر این، سطح باید از هرگونه مواد شیمیایی یا روغنی که ممکن است مانع از چسبیدن اپوکسی به سطح زیرین شود، تمیز شود.

مهمترین روش های معمول برای آماده سازی سطح به شرح زیر است:

• سنگ زنی با سنگ زنی الماس
• سنباده زدن
• شات بلاست
• آسیاب کردن (یا خراش دادن)

استفاده از سنگ زنی کف به شما این امکان را می دهد که بسته به نیاز خود از انواع مختلف ابزار سنگ زنی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر نیاز به آسیاب بتن خشن دارید، باید از ابزار الماسی تهاجمی و درشت استفاده کنید. اگر نیاز دارید سطح موجود را سنباده ای سبک بدهید، می توانید به جای آن از یک ابزار سنباده شنی بالا استفاده کنید.

مرحله دوم جارو کردن و تمیز کردن کف

اکنون باید کف را جاروبرقی بکشید. قبل از استفاده از هر نوع اپوکسی یا پرایمر نمی توانید گرد و غبار یا باقیمانده ای داشته باشید. در غیر این صورت ذرات مختلفی داخل آن باقی می ماند وچسبندگی به طور قابل توجهی ضعیف خواهد شد.
هرچه میکرو گرد و غبار روی سطح کمتر باشد، به پرایمر کمتری نیاز خواهید داشت. از جاروبرقی صنعتی استفاده کنید که حتی ذرات ریز گرد و غبار را می گیرد و دارای فیلترهای مناسب است.

مرحله سوم نحوه اعمال اپوکسی

کف را با یک پرایمر اپوکسی مناسب بپوشانید، اکنون باید سطحی ایجاد کنید که به اپوکسی اجازه دهد تا به خوبی با بستر شما بچسبد. به همین دلیل از پرایمر اپوکسی استفاده می کنیم.

همیشه کف را آماده کنید، ادعاهایی مبنی بر اینکه بتونه کاری ضروری نیست را باور نکنید. بتونه کاری به کف شما عمر طولانی تری می بخشد و چسبندگی بهتری به زیرلایه می دهد. علاوه بر این، بستر را آب بندی می کند و خطر ایجاد حباب و گاز در پوشش نهایی اپوکسی شما را کاهش می دهد.

پرایمینگ همچنین به کاهش مقدار محصول مورد نیاز در مراحل بعدی کمک می کند. از تهویه مناسب مناطق اطمینان حاصل کنید.

در برخی موارد، پرایمر را اعمال می‌کنید و متوجه می‌شوید که محصول خیلی سریع جذب بستر می‌شود. این امر در کفپوش های گرد و غباری و نرم بر پایه سیمان بسیار رایج است. به راحتی می توانید لایه دوم پرایمر را روی لایه اول اعمال کنید.

نکته : از همزن برقی مناسب برای مخلوط کردن جزء A و B پرایمر استفاده کنید.

مرحله چهارم زیر سازی

قبل از شروع پوشش، باید تمام سوراخ ها، فرورفتگی ها و ترک های کف را از بین ببرید. اگر سوراخ‌های بزرگ و عمیقی دارید با ملات سیمان سریع خشک شونده پر کنید. این مرحله را باید در ابتدا قبل از آسیاب کردن و استفاده از پرایمر انجام دهید.
برای ترک‌ها و سوراخ‌های کوچک‌تر، می‌توانید آن‌ها را قبل یا بعد از اعمال پرایمر وصله کنید. با این حال، ما اغلب مشاهده می کنیم که بسیاری از ترک ها پس از اعمال پرایمر قابل مشاهده هستند.
انواع مختلفی از پرکننده های اپوکسی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. یکی از گزینه ها استفاده از رزین اپوکسی ۱۰۰% شفاف و مخلوط کردن آن با پرکننده (مانند ماسه کوارتز یا کربنات کلسیم) است. برای دستیابی به بافت و ضخامت محصول مورد نظر خود می توانید به میزان لازم فیلر اضافه کنید.
گر مخلوط کردن رزین شفاف و افزودن پرکننده بسیار پیچیده و نامرتب به نظر می رسد، فقط دوغاب چسب اپوکسی را از بازار خریداری کنید. باید بتونه اپوکسی را چندین ساعت بگذارید تا خشک شود. به احتمال زیاد قبل از رفتن به مرحله بعدی به کمی سنباده نیز نیاز خواهد داشت.

کفپوش اپوکسی
کفپوش اپوکسی

مرحله پنجم اعمال اپوکسی

a) اپوکسی را مخلوط کنید

یک اپوکسی دو بخشی از یک کاتالیزور (یا سخت کننده) و یک رزین (رنگ) تشکیل شده است که باید درست قبل از اعمال مخلوط شوند. رنگ را کمی هم بزنید، سپس شروع به ریختن کاتالیزور در حالی که به هم زدن ادامه می دهید. پس از خالی شدن ظرف کاتالیزور، چند دقیقه دیگر هم بزنید تا دو قسمت کاملا مخلوط شوند.

درب مخلوط را دوباره بگذارید و اجازه دهید تا مدت زمانی که سازنده مشخص کرده استراحت کند که بسته به دما متفاوت است. اگر از چیپس های رنگی تزئینی استفاده می کنید، آنها را به مخلوط اضافه نکنید.

b) اپوکسی را اعمال کنید

به محض آماده شدن مخلوط اپوکسی، پوشش را شروع کنید. شما بیش از دو ساعت برای اعمال اپوکسی و حتی زمان کمتری در هوای گرم خواهید داشت. پارکینگ را در طول کاربرد و پخت اولیه به خوبی تهویه کنید.

از یک برس رنگ ۳ اینچی برای برش لبه ها استفاده کنید، سپس از یک غلتک ۹ اینچی با روکش غلتکی ۱/۲ اینچی (با یک دسته بلند) برای پخش اپوکسی روی زمین استفاده کنید. در بخش های ۱۰×۱۰ فوتی کار کنید.

اگر یک کمکی داشته باشید که کار برش را انجام می دهد، این کار سریعتر انجام می شود. با غلتاندن روی لبه های اپوکسی که قبلا اعمال شده است، یک لبه مرطوب را حفظ کنید و مطمئن شوید که یک پوشش یکنواخت را رول کنید.

اگر از تراشه های رنگی تزئینی استفاده می کنید، پس از اینکه اپوکسی را پخش کردید، آنها را با دست روی هر قسمت بمالید. تعداد کمی چیپس را در دست بگیرید و آنها را روی زمین پرتاب کنید. باز هم یک کمک می تواند این روند را سرعت بخشد.

نکته: اگر لایه دوم را اعمال می کنید، حداقل ۱۲ ساعت قبل از اعمال صبر کنید.

c) بگذارید کف پارکینگ خشک شود

حداقل ۲۴ ساعت روی سطح اپوکسی جدید راه نروید و برنامه ریزی کنید که حداقل چند روز دیگر و ترجیحاً یک هفته قبل ازآوردن ماشین به پارکینگ صبر کنید.

 

کفپوش اپوکسی
کفپوش اپوکسی

سوالات متداول

 

۱. آیا می توانید ماشین خود را روی یک کفپوش اپوکسی پارک کنید؟

کفپوش اپوکسی دارای ویژگی های ضد لغزش بوده و ذاتاً در برابر رطوبت و آب مقاوم است. این دو ویژگی آن را به یکی از بهترین گزینه ها برای پارکینگ و سایر فضاهایی که در معرض آب باران و رطوبت بالا هستند تبدیل می کند.

۲. چه زمانی می توانم بعد از اپوکسی از پارکینگ استفاده کنم؟

به طور متوسط، کفپوش های اپوکسی حدود هفت روز طول می کشد تا کاملا خشک شوند. با این حال، پارکینگ یا کف اپوکسی مرکب شما فقط پس از ۱۲ تا ۱۴ ساعت قابل راه رفتن است؛ و می تواند در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت به طور کامل قابل استفاده شود، گاهی اوقات ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

۳. آیا اپوکسی در هوای سرد گیر می کند؟

اگر دما خیلی پایین باشد، اپوکسی ممکن است در نهایت سخت شود، اما ممکن است به درمان کامل نرسد یا به خواص فیزیکی طراحی شده خود نرسد.

۴. آیا کفپوش اپوکسی در هوای گرم خوب می شود؟

اگرچه رزین دماهای گرم را به سرد ترجیح می دهد، اما آب و هوای گرم و مرطوب می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در خشک شدن رزین اپوکسی شود و قرار گرفتن در معرض حرارت طولانی مدت حتی می تواند بر روی رزین پخت تأثیر بگذارد. برای دستیابی به نتایج مطلوب، بهتر است در طول فرآیند پخت با رزین اپوکسی ۲ قسمتی در یک محیط گرم و خشک کار کنید.

۵. چه چیزی بهتر از اپوکسی برای کف پارکینگ است؟

پلی یورتان آلیفاتیک نسبت به اپوکسی انعطاف پذیری بیشتری دارد که باعث می شود سطح آن در برابر خراش بسیار مقاوم باشد. همچنین به جذب بهتر ضربه ها کمک می کند و مقاومت سایشی بسیار بالاتری را ایجاد می کند. در واقع، ادعای برخی از سازندگان مبنی بر اینکه مقاومت سایشی پلی اورتان نسبت به اپوکسی تقریباً ۳ به ۱ است.

۶. کفپوش اپوکسی چقدر دوام دارد؟

۲ تا ۳ سال به طور معمول، کفپوش اپوکسی در ترافیک سنگین ۲ تا ۳ سال دوام می آورد. املاک تجاری – مانند پارکینگ ها، رستوران‌ها یا فضاهای کارخانه – با ترافیک روزانه زیاد می‌توانند انتظار این تجربه را داشته باشند. با این حال، با مراقبت و نگهداری مناسب، کفپوش اپوکسی شما ممکن است دوام بیشتری داشته باشد.

 

شرکت آذین پوشش مانا با نام تجاری سیویل دکور

 مشاور و مجری پوشش های سخت صنعتی و دکوراتیو  

2 دیدگاه دربارهٔ «کفپوش اپوکسی پارکینگ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.