بتن لیسه ای (ماله پروانه ای)

خانه » کف بتنی » بتن لیسه ای (ماله پروانه ای)
دسته بندی : کف بتنی, مقالات

بتن های صیقلی چیستند و چگونه اجرا می شوند؟

بتن لیسه ای از خانواده ی کفپوش های بتنی می باشد. بتن ماله پروانه ای نام دیگر این نوع کفپوش است. دلیل این نامگذاری این است که پس از بتن ریزی کف با ماله پروانه تسطیح و صیقلی می گردد. اجرای بتن ماله پروانه ای با اهداف مختلفی صورت می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

بروز رسانی مقاله شهریور۱۴۰۱

مواد تشکیل دهنده ی بتن لیسه ای (اجرا شده با ماله پروانه)

بتن های لیسه ای را می توان در انواع مختلفی تولید نمود . اما ماده اصلی بتن عیار ۳۵۰ می باشد که برای رسیدن به اسلامپ های بالا  در آن از فوق روان کننده ها استفاده می کنند. بتن ماله پروانه ای نیاز به عامل مسلح ساز دارد. اجرای بتن ماله پروانه ای بدون استفاده از مواد مسلح ساز در اغلب موارد توصیه نمی گردد. برای مسلح نمودن بتن از سه روش کالی استفاده می شود.

۱-اجرای بتن ماله پروانه ای به همراه آرماتور :
آرماتور گذاری بتن لیسه ای
چیدمان آرماتور در دو سفره

آرماتور بندی در بتن در کف به صورت شبکه های مربعی با چشمه های ۱۰ ، ۱۵ و ۲۰ سانت و با میلگرد های آجدار قطر ۱۰ یا ۱۲ سانتی متر صورت می گیرد. این شبکه ها می توانند در یک سفره و یا در دو سفره و دوبل اجرا شوند.

اجرای شبکه آرماتور در دو سفره برای بتن های با ضخامت بالای ۲۰سانتی متر و در کاربرد های فوق سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت استفاده از میلگرد گذاری در یک سفره اغلب این شبکه جهت جلوگیری از ترک های حرارتی استفاده می شود. از همین رو باید بالای تار خنثی و با رعایت کاور بتن به اندازه ی حداقل ۵ سانتی متر قرار گیرد.

 

 

 

۲- استفاده از مش آماده :

در بتن ریزی کف های ماله پروانه ای برای پروژه های نسبتا سبک از مش آماده به عنوان جایگزین برای آرماتور استفاده می شود. مش ها اغلب مفتول های قطر ۶ یا ۸ میل هستند. این نوع شبکه نیز به صورت حرارتی عمل کرده و باید بالای تار خنثی اجرا گردد. بتن های لیسه ای با مش آماده به لحاظ هزینه ی مسلح سازی با بتن های ماله پروانه ای که توسط یک سفره ی آرماتور مسلح شده اند یکسان می باشند اما به لحاظ اجرا سرعت بالاتری را دارند.

۳- اجرای بتن لیسه ای (ماله پروانه ای ) با مسلح کننده های سه بعدی

در سال های اخیر بر اساس محاسبات علمی و برایند تجربیات اجرایی مشخص گردید که مسلح سازی سه بعدی نتیجه ی بهتری را در بتن کف حاصل می کند. در این روش مواد مسلح ساز صرفا در یک سفره اجرا نمی شوند. این مواد تمام حجم بتن را پوشش می دهند.

این مواد که به الیاف معروف هستند در سه نوع فلزی ، فورتا و پ پ استفاده می گردند. بتن لیسه ای و بتن ریزی که با ماله پروانه در صورتی که به وسیله ی این نوع الیاف مسلح شده باشد. عملکرد بسیار بالاتری نسبت به آرماتور بندی یا مش گزاری در برابر ترک ها را داراست. این الیاف اغلب در کارگاه به میکسر بتن اضافه می شوند .

الیاف بتن برای اجرای بتن ماله پروانه ای
الیاف مسلح کننده در بتن ریزی ماله پروانه ای

استفاده از الیاف حین اجرای بتن ماله پروانه ای سرعت کار را بالا می برد.  علاوه بر افزایش مقاومت هزینه ی کمتری را نیز  نسبت به آرماتور و مش دارا هستند.

صخامت بتن:

بتن های کف نباید ضخامت کمتر از ۶ سانتی متر داشته باشند. کاهش ضخامت باعث افزایش احتمال طبله و تخریب بتن می گردد. معمول ترین ضخامت برای اجرای بتن ماله پروانه ای بین ۸ الی ۱۲ سانت است. اما در مواردی ممکن است این ضخامت تا ۳۰ سانتی متر نیز افزایش یابد ( در موارد بسیار خاص) .

بتن ماله پروانه ای (بتن لیسه ای )
بتن ماله پروانه ای به همراه لاک براق

مشخص نمودن ضخامت در دوام ،عملکرد و بهای تمام شده ی کار بیشترین سهم را داراست از این رو باید حتما توسط کارشناس محاسب و مشرف به بتن های کف صورت گیرد.

نحوه ی اجرای بتن لیسه ای

بتن ماله پروانه ای اغلب به دو روش لیزری و قالبی یا ترکیبی از هر دو انجام می شود. در روش لیزری پس از تخلیه بتن سطح آن همتراز با خط لیزر شده و سپس عملیات ماله زنی انجام می شود. اما در روش قالب بندی ، قالب ها به صورت نواری روی زمین نصب و توسط دوربین در تراز مورد نظر تنظیم می شوند.

در صورتی که بتن لیسه ای بدون شیب در نظر باشد روش لیزری سریع تر و کم هزینه تر است. اما در صورت وجود شیب بندی های مختلف در کف باید از قالب بندی استفاده شود. قالب ها معمولا پروفیل های ۴۰*۸۰ هستند. در صورت استفاده از قالب بندی باید نصب قالب ها بسیار با دقت انجام شود و پس از نصب روغن کاری شوند. اجرای قالب ها باید به صورت کاملا ریسمانی باشد. در صورت پس و پیش بودن قالب گذاری ،بتن لیسه ای دچار ترک های نا منظم خواهد شد.

 

هدف از بتن ریزی کف با ماله پروانه چیست؟

هدف اصلی رسیدن به سطحی صیقلی و افزایش مقاومت سایشی کفپوش می باشد. بتن ماله پروانه ای ظاهر شکیلی داشته و برای اهداف معماری و دکوراتیو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین یکی دیگر از علت های اجرای بتن ماله پروانه ای برای بستر سازی جهت اجرای کف پوش اپوکسی می باشد. کفپوش های اپوکسی برای رسیدن به یک نتیجه ی ایده آل نیاز به بستری مسطح و مناسب دارند. بتن های ماله پروانه ای یکی از بهترین بستر ها برای اپوکسی می باشد.از این بتن بیشتر برای کفسازی کارخانه ها ، محوطه ها و پارکینگ های عمومی استفاده می شود.

مقاله ی اجرای کفپوش اپوکسی

مقاله ی قیمت اپوکسی

مقاله ی بستر اپوکسی

بتن ماله پروانه ای ، بتن لیسه ای
اجرای بتن ریزی با باله پروانه

نکته : بتن های کف با اهداف زیبایی به صورت منقش نیز اجرا می گردند و یا برای بالا رفتن مقاومت سایشی به صورت بتن سخت اجرا می شوند. که کاملا با بتن لیسه ای متفاوت هستند.

مقاله ی بتن منقش

مقاله ی بتن دکوراتیو

مقاله ی بتن سخت

قیمت کف پوش بتن ماله پروانه ای

هزینه ی تمام شده ی این نوع کف پوش شامل موارد زیر می باشد:

۱- هزینه ی خرید بتن آماده و هزینه ی پمپ ( در صورت نیاز)

۲- هزینه ی خرید قالب ( در صورت نیاز)

۳- هزینه های مربوط به مواد مصلح کننده و افزودنی ها

۴- هزینه ی اجرای بتن ماله پروانه ای

با توجه به نوسانات قیمت سیمان و سایر مواد بهای تمام شده نیز دچار کاهش یا افزایش قیمت می شود. اما به طور کلی در بتن لیسه ای روش اجرا و ضخامت بتن بیشترین تاثیر را در بهای تمام شده ی بتن ماله پروانه ای دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 35 میانگین: 5]