رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی چیست؟

رنگ اپوکسی از ترکیب رزین اپوکسی ، هارد نر و رنگ دانه بدست می آید. این رنگ یکی از رنگ های پر کاربرد در صنایع مختلف است. رزین اپوکسی به واسطه ی ویژگی های مقاومتی خاص خود اغلب در مواردی که رنگ های معمول ساختمانی جوابگو نباشند مورد استفاده قرار می گیرد.

آذین پوشش مانا مشاور و مجری پوشش های صنعتی و دکوراتیو

مشاوره رایگان همه روزه ۹ الی ۲۲

مقالات مفید مرتبط:

 این مواد  قابلیت محافظتی بسیار بالایی دارند. و به دلیل چسبندگی بسیار زیاد قابلیت استفاده و رنگ آمیزی انواع سطوح مانند فولاد،بتن ،کچ،آسفالت،موزاییک ،سرامیک،چوب و….را دارا می باشد.

 رنگ اپوکسی به طور کلی به دو گروه پلی آمیدی و پلی آمینی تقسیم می شود . معمولا برای رنگ آمیزی از خانواده اپوکسی های پلی آمیدی استفاده می شود. پلی آمید ها در فیلم های با ضخامت کم نیز عملکرد مناسبی را دارند. و به طور معمول برای ضخامت های زیر ۱۰۰۰ میکرون گزینه های مناسبی هستند.

کاربرد ها

مقاومت بسیار بالای رنگ اپوکسی  در برابر سایش باعث شده است که در بسیاری از موارد از این ماده به تنهایی به عنوان کاور برای کف های بتنی جهت جلو گیری از سایش بتن و ایجاد گرد و غبار استفاده گردد. همچنین می توان آن  را به عنوان یک رنگ ترافیکی نیز اجرا کرد. و جهت خط کشی و ایجاد علائم راهنما و خطوط هشدار دهنده در کف پارکینگ ها، خیابان ها ، مترو، کارخانه ها و… مورد استفاده قرار داد.

مقاومت سایشی به چه معناست؟

رنگ اپوکسی
رنگ اپوکسی

به واسطه ی خواص آنتی باکتریالی و عدم آزاد سازی مواد فرار از این نوع رنگ ها برای پوشش مخازن آب شرب و کاربرد های بهداشتی استفاده می گیرد.

همچنین به دلیل مقاومت آن در برابر مواد خورنده از این ماده برای پوشش داخل مخازن سوخت و موارد اینچنینی نیز می توان بهره جست.

کاربرد رنگ اپوکسی
کاربرد رنگ اپوکسی

 

محافظت از سازه های فولادی یکی دیگر از کاربرد های رنگ های اپوکسی ست. در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ( طرح و اجرای ساختمان های فولادی) توصیه اکید آیین نامه بر این است که در شرایط محیطی سخت و بسیار سخت و ساحلی برای محافظت از قطعات فولادی از پوشش اپوکسی استفاده شود.

تصویر آیین نامه را در زیر ملاحظه می فرمایید.

آیین نامه
آیین نامه

 

نکات مهم قبل از اجرا

نکته ی که باید در زمان سفارش و خرید رنگ اپوکسی به آن توجه نمود . محل اجرا و شرایط جوی محل پروژه می باشد. برای مثال مواد مورد استفاده در تهران ممکن است در شهر های شمالی کشور به دلیل رطوبت هوا مناسب نباشد. و برای مجری مشکل آفرین گردد.

همچنین با توجه به نوع کاربری و سطح مورد رنگ آمیزی ، نوع مواد لازم متفاوت است. پس حتمی در زمان خرید و یا سفارش محصول محلی که مواد در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت را باید به سازنده اعلام نموده تا از بروز مشکلات ثانویه جلوگیری به عمل آید. و همچنین با گرفتن مشاوره از متخصصان این امر در انتخاب نوع رنگ  گزینه ی مناسب را خریداری نمایید.

نکات اجرایی رنگ اپوکسی

 اجرای آن با سایر رنگ ها اختلاف خاصی نداشته و اغلب بنا بر اقتضای پروژه از ابزار های معمول مانند قلمو ، غلطک ، پیستوله و یا ایرلس استفاده می شود. در صورتی که متراژ مورد نظر بالا باشد استفاده از ایرلس توصیه می گردد.

مقاله ی اجرای کفپوش اپوکسی

نکات اجرایی رنگ اپوکسی
نکات اجرایی رنگ اپوکسی

در اجرای رنگ اپوکسی باید به درصد ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر بسیار دقت نموده و دستور عمل کارخانه ی سازنده که معمولا به صورت برچسب روی قوطی های رزین درج می گردد را اجرا نمود.برای ساخت اپوکسی رزین ها هرگز برای سرعت بخشیدن به فرایند خشک شدن و یا برای افزایش زمان سخت شدن اپوکسی ، نباید درصد هارد نر مورد استفاده را نسبت به میزان مصرف اعلام شده از طرف سازنده ، افزایش یا کاهش داد ،چرا که این کار باعث تاثیرات بسیار مخرب در ماده ی تشکیل شده ی نهایی خواهد شد.

در زمان اجرا باید توجه داشت که این نوع رنگ ها پس از اضافه نمودن هاردنر ( عامل سخت کننده) به سرعت شروع به سخت شدن میکنند و سریع  باید مورد مصرف قرار گیرند. پس از اتمام کار نیز کلیه ابزار باید به وسیله ی تینر اپوکسی کاملا نظافت گردد. حساسیت این موضوع در مواردی که ابزار رنگ آمیزی دستگاه ایرلس باشد بسیار بیشتر است. چرا که خشک شدن بقایای آن ممکن است موجب خسارت و یا تخریب دستگاه گردد.

به طور کلی می توان گفت که افراد متخصص در زمینه ی اجرای سایر رنگ های ساختمانی قادر به اجرای رنگ آمیزی با اپوکسی نیز هستند و فقط دقت و حساسیت های لازم را باید در نظر گیرند.

شرکت آذین پوشش مانا ( سیویل دکور) مشاور و مجری پوشش های سخت صنعتی و دکوراتیو

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 38 میانگین: 5]