اپوکسی برای کف کارخانه

خانه » پروژه ها » اپوکسی برای کف کارخانه
دسته بندی : پروژه ها, مقالات

چه کفپوشی برای کارخانه یا کارگاه مناسب است؟

کفپوش اپوکسی کف کارخانه هرچند از سال ها پیش مورد استفاده قرار می گرفته است اما به واسطه ی رقبای سنتی خود همچون سنگ ، سرامیک ، موزاییک و بتن تا حدودی کمتر شناخته شده است.

در این مقاله به معرفی این محصول و مقایسه آن با سایر رقبای خود می پردازیم.

اپوکسی کف کارخانه شرکت آذین پوشش مانا
آذین پوشش مانا

شرکت آذین پوشش مانا مشاور و مجری تخصصی انواع کفپوش های صنعتی، جهت مشاوره ی رایگان تماس بگیرید.

بهترین کفپوش برای کارخانه یا کارگاه چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا مشخصات کارخانه یا کارگاه مورد نظر را تعین نماییم. مشخصاتی از قبیل کاربری ، میزان ترافیک عبوری در آن ، متراژ و پارامتر های اینچنینی.

یک کارگاه کوچک خیاطی با مساحت ۱۰۰ متر را فرض کنید. در این فضا صرفا رفت و آمد های سبک بوده و هیچ توقع خاصی از نظر مقاومت از کف وجود ندارد. حال اگر بودجه مورد نظر برای کفپوش نیز محدود باشد ، در این شرایط می توانیم موزاییک را بهترین گزینه بدانیم. البته این به شرطی است که این کارگاه در حال ساخت باشد . اما اگر قصد ما بازسازی باشد موزاییک کاری هم به واسطه ی عملیات تخریب و بنایی هزینه ها و مشکلات زیادی دارد.

سنگ و سرامیک

کفپوش های سنگی و سرامیک از موزاییک ها گرانتر و مقاومت تر هستند. اما این نوع کفپوش ها نیز در صورت رفت و آمد های مکرر و سنگین ، دچار لق شدگی و آسیب می شوند.این کفپوش ها تقریبا هم قیمت اپوکسی برای کف کارخانه هستند.

کفپوش های موزاییک ، سنگ و سرامیک به واسطه ی عدم یکپارچگی  در کار کارخانه و کارگاه های مواد غذایی ، دارویی و بهداشتی مناسب نیستند. اما در سایر صنایع کوچک با بارگذاری های سبک می توانند مورد استفاده باشند. اما این نکته را باید توجه داشت که در صورتی که قصد باز سازی کف را داریم. ممکن است سنگ و سرامیک و حتی موزاییک کاری حتی در یک کارگاه کوچک بر اساس شرایط دیگر منطقی نباشد.

کفپوش بتنی

کفپوش های بتنی برای کارخانه های بزرگ و با وسعت بیشتر از ۵۰۰ متر یکی از بهترین گزینه ها هستند. در صورتی که یک کارخانه ی تازه تاسیس داشته باشیم توصیه می شود کف آن را با یک بتن مسطح و صنعتی پوشش دهیم. این نوع کفپوش برای کف کارخانه بسیار مقاوم و مرقوم به صرفه می باشد.

بتن سخت
بتن سخت

اما اگر یک کارخانه ی قدیمی را بخواهیم باز سازی کنیم ممکن است بتن بهترین گزینه نباشد. بتن ماله پروانه ای دارای قیمت مناسب ، مقاومت بالا و سطحی یکپارچه است که عبور و مرور را روی آن سهل و عمر آن را افزایش می دهد.

 اما از ضعف های بتن می توان به آنتی داست نبودن آن اشاره کرد. یعنی به واسطه ی عبور و مرور روی آن گرد و غبار ایجاد می شود. و همچنین بتن را نمیتوان در رنگ های مختلف اجرا نمود. از همین رو در بسیاری از موارد بهتر است بتن به عنوان بستری برای اپوکسی کف کارخانه باشد نه یک کفپوش نهایی.

استفاده از بستر بتن ماله پروانه ای و کاور کردن آن با اپوکسی بهترین نوع کفپوش برای تمام صنایع و کارخانه های با مساحت های بالای ۲۰۰ متر می باشد.

 

اپوکسی کف کارخانه

این نوع پوشش کاملا یک پارچه می باشد و می توان آن را به صورت آنتی باکتریال اجرا کرد. به همین دلیل کفپوش اول برای صنایع دارویی ، غذایی و بهداشتی می باشد. مقاومت بالای این کفپوش آن را به گزینه ای مناسب برای صنایع سنگین با بار گذاری های تناژ بالا تبدیل می کند. تنوع رنگ و ظاهر زیبای اپوکسی کف کارخانه و کارگاه را جلوه ای دو چندان می دهد. از همین رو حتی در بسیاری موارد صرفا برای زیبایی خاص آن در کارخانه ها و کارگاه ها مورد استفاده است. این کفپوش کاملا عایق بوده و در صورت اجرا نیازی به عملیات آب بندی در زیر آن وجود ندارد. سرعت اجرای بالا ، وزن بسیار کم و ضخامت ناچیز این کفپوش از سایر ویژگی های آن محسوب می شود.

اپوکسی کف کارخانه و تعمیرگاه
اپوکسی صنعتی
قیمت تمام شده ی کفپوش

اگر مهم ترین فاکتور برای ما قیمت تمام شده باشد. باز هم اپوکسی در پروژه های بالای ۵۰۰ متر می تواند جز گزینه هاست. چون در این پروژه ها اغلب موزاییک جوابگو نبوده و بهای تمام شده ی سنگ یا سرامیک نیز از اپوکسی برای کف کارخانه ارزانتر نیست. اگر از سنگ ها و سرامیک های ارزان قیمت  استفاده شود . هزینه های ثانویه به واسطه ی ترمیم و تخریب ،هزینه نهایی را گران تر از اپوکسی تمام می کند.

اپوکسی کف اتاق تمیز کارخانه ی دارویی
اپوکسی آنتی باکتریال

البته با تمام توضیحاتی که ارایه شد باز هم نمی توان گفت اپوکسی می تواند همیشه بهترین گزینه باشد. در بعضی از موارد با در نظر گرفتن بسیاری از شرایط  ممکن است اپوکسی برای کف کارخانه ی شما مناسب نباشد. لذا توصیه اکید بر این است که قبل از تصمیم گیری حنما از نظر کارشناسان متخصص در این زمینه استفاده نموده و با آگاهی کامل تصمیمات لازم را اخذ نمایید.

 

شرکت آذین پوشش مانا مشاور و مجری تخصصی انواع کفپوش های صنعتی و دکوراتیو آماده ی ارایه مشاوره های رایگان به صنایع بزرگ و کارگاه ها کوچک می باشد.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 23 میانگین: 5]