آموزش کفپوش اپوکسی

خانه » اجرای کفپوش اپوکسی » آموزش کفپوش اپوکسی

آموزش کفپوش اپوکسی

اجرای کفپوش اپوکسی

رزین اپوکسی از نظر عملکرد و ویژگی های مختلف، دارای تنوع و گوناگونی بسیار بالایی می باشد. لذا با توجه به این گوناگونی طبیعتا  اجرای کفپوش اپوکسی  چه به عنوان کف پوش و چه با کاربری های دیگر همچون دیوار پوش ،آب بند و… نیز دارای گستردگی و تنوع می باشد.
به تازگی کلاس هایی تحت عنوان آموزش نحوه ی اجرای اپوکسی در شهر های مختلف از جمله تهران راه اندازی شده اند که مدعی آموزش کفپوش اپوکسی در یک یا چند جلسه می باشند و در این راستا اقدام به جذب هنرجو نیز نموده اند.

اما واقعیت این است که اجرای کفپوش اپوکسی نیز کاری مانند اجرای سنگ کاری ساختمان ، بنایی،نجاری و دیگر شغل های استاد کاری بوده که معمولا یادگیری آن به طور کامل نیازمند صرف زمان و کار در کنار استاد کار می باشد.

اپوکسی
آموزش کفپوش اپوکسی

آشنایی با نحوه ی اجرای اپوکسی

ما در این مقاله قصد داریم نحوه ی اجرای کفپوش اپوکسی را به طور خلاصه برای شما شرح دهیم. این مقاله در واقع همان مطالبی است که در دوره های آموزش کفپوش اپوکسی و کف پوش اپوکسی سه بعدی به هنرجویان ارایه می گردد که در اینجا شما به طور کاملا رایگان به آن دسترسی خواهید داشت.
در گذشته  اپوکسی در صنایع مختلف و مراکز بهداشتی مورد استفاده قرار می گرفتند . اما به دلیل تنوع بالا در رنگ و ویژگی های ظاهری در سال های اخیر به عنوان کفپوش مسکونی و اداری نیز شناخته شده اند.

آموزش کدام نوع کفپوش اپوکسی آسان تر است؟

نحوه ی اجرای اپوکسی صنعتی و بهداشتی نیاز به شناخت و تجربه بسیار بالا داشته ،اما در مورد  اپوکسی سه بعدی و  کف پوش اپوکسی مسکونی کار به مراتب آسانتر خواهد بود. کف پوش های اپوکسی سه بعدی معمولا برای متراژ های بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرند .

این پوشش معمولا در منازل به عنوان کف پوش سرویس ها استفاده می شوند. روش اجرای این کفپوش به این صورت است که ابتدا بستری که پوشش  روی آن قرار است اجرا شود را کاملا تمیز کرده و در صورتی که این بستر سطحی صیقلی دارد (مانند بستر موزاییک ، کاشی و سرامیک) روی آن خش ایجاد می کنیم.

ایجاد خراش در بستر

این کار جهت بالا بردن میزان چسبندگی صورت گرفته و معمولا توسط سنگ فرز یا سنگ الماس انجام خواهد شد.
پس از ایجاد خش و زبری روی بستر اقدام به تمیز نمودن آن توسط جارو برقی می کنیم. باید توجه داشت که رزین ها به شدت در زمان ترکیب و سخت شدن با رطوبت واکنش نشان خواهند داد . پس به هیچ عنوان برای نظافت سطح بستر از آب استفاده نکنید.

زیرسازی اپوکسی

پس از این مرحله برای اجرای کفپوش اپوکسی نهایی نیاز به زیرسازی مناسب خواهد بود.قبل از شروع زیرسازی بهتر است سطح مورد نظر با پرایمر اپوکسی پوشانده شود. این کار معمولا توسط غلطک انجام می گیرد.به پرایمر اجازه دهید تا کاملا خشک گردد. این امر معمولا حداقل هشت ساعت زمان خواهد برد.

/ آموزش کفپوش اپوکسی /

پس از خشک شدن پرایمر نوبت به زیرسازی اصلی خواهد رسید. برای این کار در مرحله ی اول نیاز به بتونه کاری خواهیم داشت.برای ساخت بتونه از ماستیک اپوکسی به همراه پودر اروزیل استفاده می گردد،با بتونه ی ساخته شده کلیه ترک ها، شکستگی ها و بند های سرامیک را پر و هم سطح می نماییم. سپس اجازه میدهیم که کار کاملا خشک و سخت گردد.

استفاده از سیلیس

بعد از آن به وسیله ی سنباده برجستگی های احتمالی را صاف نموده و این کار را تا زمان رسیدن به یک سطح کاملا صاف ادامه میدهیم. در مرحله ی بعد از ترکیب ماستیک و سیلیس استفاده کرده و این مخلوط را روی کار به وسیله ی کاردک پهن می کنیم./ آموزش کفپوش اپوکسی /

 

میزان سیلیس نباید در حدی باشد که روانی ماستیک را تحت الشعاع قرار دهد.با انجام این کار به سطحی کاملا صاف، بدون خلل و فرج و موج اما تا حدودی زبر خواهیم رسید. پس از خشک شدن کامل این لایه نوبت به لایه ی تاپ کت خواهد رسید.

تاپ کت

در این مرحله اپوکسی رویه را روی کار پخش میکنیم. پس از این مرحله ما سطحی کاملا مسطح،صیقلی و شیشه ای خواهیم داشت.پس از خشک شدن این لایه اقدام به چسباندن پوستر خواهیم نمود. در این مرحله دقت و ظرافت در برش ها و نصب پوستر در زیبایی کار نهایی بسیار موثر خواهد بود و پس از چسباندن پوستر و خشک شدن کار لایه ورنه یا همان لاک را روی آن ریخته و با کاردک به شکل یکنواخت پخش می نماییم. این لایه سطحی شیشه ای و کاملا شفاف برای ایجاد زیبایی و محافظت از پوستر برای ما ایجاد خواهد نمود. هنگام اجرای این لایه باید کاملا دقت نمود که تمام کار کاملا آب بند گردد و امکان نفوذ آب به لایه های زیرین از هیچ روزنه ای ممکن نباشد.

/ آموزش کفپوش اپوکسی /

کلام آخر

با مطالعه ی این مقاله شما با نحوه ی اجرای کف پوش اپوکسی سه بعدی آشنا خواهید شد اما لازم به ذکر است که این مقاله شامل کلیات اجرای کفپوش اپوکسی بوده و تنها برای آشنایی با مراحل کار خواهد بود ، همانطور که گفته شد اجرای کفپوش های اپوکسی نیاز به تجربه ی بالایی داشته و در چند سطر یا چند جلسه ی آموزشی امکان فراگیری کامل آن امکان پذیر نخواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 16 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =