خط کشی پارکینگ

خانه » اجرای کفپوش اپوکسی » خط کشی پارکینگ

خط کشی پارکینک به چه دلیل ، با چه موادی و طبق چه اصولی انجام می شود؟

خط کشی کف پارکینگ و خط کشی پارکینگ در سایر بخش ها موضوعی است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شده است. در صورتی که به خدمات تخصصی در این زمینه نیاز دارید حتما با ما تماس بگیرید.

تماس جهت استفاده از مشاوره های رایگان همه روزه ۹ الی ۲۳

خط کشی کف پارکینگ


خط کشی پارکینگ با چه هدفی انجام می شود؟

اجرای خطوط کف پارکینگ یا روی ستون و دیوار ها به دلایل زیر می باشد:

۱- افزایش زیبایی پارکینگ

ما داخل منزل یا محیط کار را با دیوار ها و انواع تزئینات و همچنین چیدمان وسایل زیبا و چشنواز می کنیم. یک خانه یا اداره فاقد هرگونه اساس ، دیوار یا چیدمانی را تصور کنید. قطعا اینچنین فضایی حتی اگر از گرانقیمت ترین مصالح نیز ساخته شده باشد . باز زیبایی چندانی نخواهد داشت.

اما در یک پارکینگ وجود هرگونه مانع و چیدمان نوعی ضعف فنی محسوب می شود. در یک پارکینگ تنها عامل و ابزار برای ایجاد زیبایی استفاده از رنگ ها و خطوط است. یکی از مهمترین المان ها برای تزئین و افزایش زیبایی این نوع فضا ها ، استفاده از خط کشی کف پارکینگ می باشد. البته این خط کشی ها تنها به کف خلاصه نمی شود. دروار ها و ستون ها نیز می توانند توسط این خطوط آراسته تر شوند.

۲- پارتیشن بندی کف پارکینگ

همانطور که قبلا گفته شد پارکینگ باید فلت و بدون هیچ گونه مانع عبوری باشد. پس نمی توان برای مشخص نمودن محدوده یا حریم ها از دیوار استفاده کید. از همین رو به وسیله ی خطوط اقدام به مرز بندی در کف می نماییم. خط کشی کف پارکینگ علاوه بر زیبایی فضای مختص به هر خودرو و همچنین فضاهای مشاع جهت عبور را مشخص می نماید.

پارتیشن بندی کف پارکینگ مزایای بسیاری دارد از جمله موارد زیر:

ظرفیت پارکینگ

وقتی با خطوط استاندارد کف یک پارکینگ را خط کشی می کنیم محدوده ی پارک هر خودرو معلوم می شود. این کار باعث می شود که بدانیم این پارکینگ گنجایش پارک چند خودرو را داراست. علاوه بر این در هر زمان به راحتی ظرفیت خالی نیز مشخص می شود.

جلو گیری از تنش و اختلاف برای پارک خودرو

در پارکینگ های بدون خط کشی اغلب رانندگان بر اساس سلیقه و آن طور که راحت تر هستند اقدام به پارک وسیله ی نقلیه خود می نمایند. این مساله ممکن است برای سایرین ایجاد ناراحتی و مزاحمت نماید. اما وقتی خط کشی کف پارکینگ به صورت اصولی انجام می شود ، حریم و محل پارک هر خودرو مشخص خواهد بود. این مساله میزان اختلاف و تنش را برای پارک خودرو به حداقل می رساند.

پیدا کردن خودرو در پارکینگ های بزرگ

اگر کف پارکینگ های عمومی فاقد خط کشی و شماره گذاری باشد و یا روی دیوار و ستون ها از خطوط و علائم استاندارد استفاده نشود ، برای رانندگان بسیار مشکل است تا خودروی خود را که در آن پارک کرده اند پیدا کنند.

ما با خط کشی کف پارکینگ و یا روش های مشابه در واقع یک پارکینگ وسیع را آدرس بندی و دارای مختصاد می نماییم. این کار باعث می گردد که از هرگونه سردرگمی در یافتن خودرو های پارک شده جلو گیری گردد.

۳- ایجاد علائم و خطوط راهنمایی

محل ورود و خروج ، سرعت مجاز ، جهت عبوری و مسائل این چنینی را نیز در پارکینگ از طریق خط کشی انجام می دهیم. این نوع خطوط در دو شکل اجرا می شوند:

۱- فلش های کف پارکینگ

فلش ها با شکل و اندازه های گوناگونی اجرا می گرددند . ممکن است به صورت مستقیم ،قوسی و زاویه دار طراحی شود. این فلش ها اغلب باید روی کف پارکینگ ایجاد شده و روی دیوار یا ستون ها از آنها استفاده نمی شود.

این فلش ها بر اساس نوع عملکردشان طولی بین ۰٫۵ متر تا ۴٫۵ متر داشته و عرضشان نیز معمولا بین ۱۰ الی ۳۰ سانتی متر خواهد بود. رنگ فلش های کف پارکینگ اغلب از رنگ های  زرد ، سفید ، نارنجی یا قرمز انتخاب می گردد.

۲-علائم هشدار دهنده کف پارکینگ

علاوه بر فلش ها روی کف پارکینگ از علائم هشدار دهنده یا راهنما نیز استفاده می شود. علائمی مانند سرعت مجاز . مسیر ورود /خروج خودرو ،محل خروج اضطراری نفرات و خطوط عابر پیاده . اجرای این علائم  و اندازه و رنگ آنها باید تابع استاندارد ها و به صورت تخصصی صورت گیرد.

 

مطالعه مقاله ی کفپوش پارکینگ نیز توصیه می شود.


مواد مناسب برای خط کشی پارکینگ

به طور کلی ما دو نوع خط کشی داریم. خط کشی کف و خط کشی سایر سطوح

 مواد مناسب برای خط کشی روی دیوار یا ستون

روی سطوح قائم از تمام رنگ ها می توان استفاده نمود. رنگ های آکرولیک قابل شستشو ، رنگ های روغنی یا رنگ اپوکسی گذینه های معمول هستند. از آنجا که روی دیوار یا ستون موضوع سایش و عبور و مرور مطرح نیست اصلی ترین پارامتر زیبایی و اقتصادی بودن رنگ مورد استفاده می باشد. از این رو در بیشتر موارد از رنگ های آکرولیک پایه آب که قیمت ارزان و اجرای راحتی دارند استفاده می شود.

مواد مناسب برای خط کشی کف پارکینگ

مساله ی خط کشی در کف بسیار با دیوار فرق دارد. کف در معرض عبور وسایل نقلیه و نفرات است. پس وقتی صحبت از خط کشی کف  باشد ، مساله ی تعیین کننده مقاومت رنگ مورد استفاده می باشد.

خط کشی کف پارکینگ با رنگ های ترافیکی

اگر کف پارکینگ ما از جنس آسفالت باشد و یا در محوطه ی سر باز باشد بهترین گذینه استفاده از رنگ های ترافیکی است.

رنگ های ترافیکی در برابرتابش آفتاب مقاومت خوبی دارند. چسبندگی مناسبی به آسفالت داشته و از همه مهمتر اجرای آسان و قیمت ارزانی خواهند داشت. اما مقاومت سایشی رنگ های ترافیکی نسبتا کم است. از این رو بیشتر روی سطوح متخلخل مانند آسفالت توسیه می گردد. رنگ ترافیکی روی آسفالت در حفره ها نفوذ کرده و حتی پس از پاک شدن از روی سطح نیز نمای خط باقی خواهد ماند.

خط کشی کف پارکینگ با رنگ اپوکسی

اگر کف پارکینگ ما از جنس سنگ ، بتن و یا اپوکسی می باشد . و همچنین اگر پارکینگ سر پوشیده و به دور از تابش نور خورشید است. در این صورت خط کشی کف با اپوکسی بهترین انتخاب خواهد بود. اپوکسی نسبت به سایر رنگ های گفته شده گران تر می باشد. همچنین اجرای آن کاملا تخصصی و نیاز به مهارت دارد.

از همین رو قیمت تمام شده ی خط کشی استاندارد با اپوکسی نسبت به سایر رنگ ها ممکن است دو برابر یا بیشتر باشد. اما به همان اندازه نیز ماندگاری و مقاومت بیشتری خواهد داشت . از این رو خط کشی کف  با رنگ اپوکسی در دراز مدت توجیه اقتصادی بالایی را داراست.


قیمت و هزینه ی خط کشی کف پارکینگ

از آنجا که عملیات خط کشی با مواد و روش های مختلفی صورت می گیرد و همچنین خطوط و علائم دارای ابعاد و سختی اجرای متفاوت هستن. نمی توان قیمت مشخصی را برای این آیتم درج نمود. اما به طور کلی می توان گفت قیمت خط کشی کف بر اساس متر طول محاسبه می شود.

موارد تاثیر گذار در قیمت :

متراژ کار، نوع مواد مصرفی ، کیفیت اجرا، ابعاد خطوط و علائم و بستری که قرار است خطوط روی آن ایجاد شود هستند.

قیمت یک متر طول از خط کشی کف در پارکینگ می تواند بین ۳۰ الی ۱۵۰ هزار تومان باشد. و براورد دقیق این هزینه بر اساس شرایط هر پروژه با توجه به موارد یاد شده مشخص می گردد.

شرکت آذین پوشش مانا مشاور و مجری انواع خطوط ، علائم و لوگو روی کف و دیوار ها می باشد . شما می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما در تماس باشید.

مقالعه مرتبط:

خط کشی ترافیکی

قیمت کفپوش اپوکسی

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =