عمر مفید کفپوش اپوکسی

خانه » اجرای کفپوش اپوکسی » عمر مفید کفپوش اپوکسی

عمر مفید کفپوش اپوکسی چند سال است ؟ ماندگاری و دوام کفپوش اپوکسی تا چه میزان می تواند باشد؟

این ها سوالاتی است که قبل از انتخاب کفپوش اپوکسی به عنوان پوشش کف باید از آن مطلع شویم.

شرکت آذین پوشش مانا مشاور و مجری کفپوش ها و رنگ های صنعتی

ساعات کاری جهت مشاوره های تلفنی همه روزه ۹ الی ۲۳

عمر مفید کفپوش اپوکسی

قبل از پرداختن به مساله ی دوام و ماندگاری یک محصول باید موضوع ویژگی های محصول و همچنین نحوه ی استفاده از آن را مشخص نمائیم و بر این به دوام آن بپردازیم.از همین رو در ابتدا مختصری در باره ی ویژگی های کفپوش اپوکسی را بررسی می کنیم.

ماندگاری کفپوش اپوکسی

ویژگی های کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی از ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر به همراه سایر افزودنی ها حاصل می شود. و پس از خشک شدن یک لایه نازک مقاوم را ایجاد می نماید. این پوشش کاملا ضد آب بوده و دارای مقاومت فشاری بالایی می باشد. در برابر اسید ها و مواد شیمیایی ماندگاری و دوام خوبی داشته و تغییر رنگ نمی دهد.

این کفپوش آنتی یو وی نیست. و در معرض تابش نور خورشید دچار پدیده ی گچی شدن می گردد. کفپوش اپوکسی به صورت یک پارچه اجرا شده و از مقاومت سایشی خوبی برخوردار است . از همین رو جز کفپوش های آنتی داست و آنتی باکتریال قرار می گیرد.

مقاومت حرارتی این محصول بسیار بالا بوده و در دمای بالای ۷۰ درجه یا منفی ۳۰ درجه نیز دوام و ماندگاری کفپوش اپوکسی حفظ می گردد.

از آنجایی که چسبندگی اپوکسی بسیار بالا می باشد پس از اجرای اصولی هرگز از سطح جدا نمی شود.

مقاله ی اپوکسی چیست؟

نحوه ی صحیح استفاده و موارد کاهش ماندگاری کفپوش اپوکسی

با توجه به ویژگی های کفپوش اپوکسی در نگاه اول اینطور برداشت می شود که این محصول می تواند سالهای طولانی و بدون هیچ نقصی ماندگاری خود را حفظ نماید. البته این برداشت خیلی هم اشتباه نیست . چرا که دوام و عمر مفید کفپوش اپوکسی در صورت استفاده ی صحیح و شرایط مناسب می تواند تا بیش از ۲۰ سال باشد.

اما برای رسیدن به این زمان ایدآل باید نکاتی را رعایت نمود . در صورت عدم رعایت این نکات عمر مفید کفپوش اپوکسی حتی ممکن است تا کمتر از یک سال نیز کاهش پیدا کند. اما این نکات چیست؟

نکاتی که عدم رعایت آن باعث آسیب و کاهش ماندگاری کفپوش اپوکسی می گردد:
۱- رطوبت منفی : 

از آنجا که در ابتدا گفتیم این کفپوش عایق رطوبتی است . پس شاید باورش سخت باشد اگر بگویییم بزرگترین دشمن کفپوش اپوکسی نیز رطوبت است. بله درست می شنوید. رطوبت تنها عاملیست که می تواند این کفپوش را حتی در زمان بسیار کوتاه نابود کند.! اما چگونه ؟

کفپوش اپوکسی در لایه های مختلف اجرا می شود و تمامی این لایه ها کاملا عایق رطوبتی هستند . لذا محصول نهایی یک سوپر عایق رطوبتی را حاصل می نماید. زمانی که بستری که اپوکسی روی آن اجرا می شود مرطوب باشد ،پس از اجرای کفپوش ،این رطوبت هیچگونه امکانی برای خروج و تبخیر ندارد. و شروع به تجمع و فشار روبه بالا به کفپوش می نماید.

این امر باعث نمایان شدن برآمدگی های حباب مانند در کفپوش می گرد . در صورت سوراخ شدن  این حباب ها آب از آنها خارج می شود. در صورتی که رطوبت بیش از حد باشد می تواند باعث بروز طبله و جدا شدن تکه های بزرگ کفپوش اپوکسی از کف گردد. به این پدیده طبله ی اپوکسی گفته می شود.

مقاله ی طبله ی اپوکسی

راه حل جلوگیری از آسیب های رطوبت:

برای جلوگیری از این مشکل قبل از اجرای کفپوش باید از خشک بودن کامل بستر اطمینان حاصل نماییم و از اجرای کفپوش اپوکسی روی بستر های مرطوب به طور کامل اجتناب کنیم. در بستر های بتنی بین ۳۰ الی ۴۵ روز زمان برای خشک شدن عمقی نیاز است. البته این زمان به شرایط آب و هوایی ،ضخامت بتن و نوع عمل آوری آن نیز بستگی دارد. و می تواند تا ۶۰ روز نیز افزایش پیدا کند.

در بستر های موزاییک ،سنگ یا سرامیک این مشکل کمتر دیده میشود . اغلب پس از چند روز از نصبشان می توان کفپوش را روی آنها اجرا نمود. در مواردی نیز دیده می شود که پس از اتمام کار ،در هنگام شستشو رطوبت از مرز دیوار و کف به زیر کفپوش نفوذ کرده و باعث آسیب به آن میگردد. برای جلوگیری از این مشکل باید لبه های کف تا ارتفاعی از دیوار نیز بالا آمده و در صورت عدم امکان این امر از شستشو کفپوش با آب فراوان اجتناب شود.

۲- کاهش ماندگاری کفپوش اپوکسی به واسطه ی خراشیدگی

خراش و ایجاد خط و خش اغلب نمی تواند باعث تخریب و کاهش عمر مفید کفپوش اپوکسی شود. اما به راحتی می تواند زیبایی آن را کاهش دهد. تا جایی که پس از مدت کوتاهی نیاز به روکش مجدد کف گردد. عوامل ایجاد خراش و خط و خش عموما اجسام فلزی ای یا سختی هستند که روی کف کشیده می شوند. این اجسام می تواند پایه فلزی یک صندلی باشد. یا شاخک های لیفتراک حین گذاشتن و برداشتن پالت ها. هرچقدر این موارد بیشتر و شدت بالاتری داشته باشند طبیعتا ایجاد خش روی کفپوش نیز سریعتر و عمیق تر خواهد بود . و باعث کاهش زیبایی و عمر مفید محصول می گردد.

راه حل جلوگیری از خط و خش روی کفپوش اپوکسی :

از آنجا که موارد مربوط به این مساله با توجه به کاربری ها ی بسیار متنوع این کفپوش بسیار زیاد است. ذکر آن در قالب این مقاله نمی گنجد. در این مورد مشاوران مجموعه ی ما بر اساس نوع کاربری و شرایط هر پروژه در تماس ها ی تلفنی و جلسات حضوری و اوراق مکتوب توصیه ها و راهکار های لازم و مناسب آن پروژه را ارائه می نمایند.

۳- ریختن اسید و مواد شیمیایی روی کفپوش اپوکسی

درست است گه گفته شد این نوع کفپوش ها در برابر اسید ها و مواد شیمیایی مقاوم هستند. اما در دراز مدت این مواد می توانند باعث بروز مشکلاتی برای این کفپوش شوند. مواد خورنده اسیدی یا قلیایی گاهی می توانند کفپوش را در دراز مدت سوراخ نمایند. مواد روغنی و شیمیایی می توانند باعث کدر شدن و تغییر رنگ در کف گردند. اگرچه این موارد نیز اغلب باعث تخریب جدی در کفپوش نیستند. اما به لحاظ زیبایی و ظاهری بسیار آذار دهنده می توانند باشند.

راه حل جلوگیری از آسیب مواد شیمیایی به کفپوش اپوکسی:

در گام اول قبل از اجرای کار در صورتی که احتمال ریزش مواد خورنده روی کار شما وجود دارد . باید این امر را با کارشناسان شرکت مطرح کرده تا در صورت تشخیص کارشناس از اپوکسی های ضد اسید و مخصوص استفاده گردد.

در گام دوم در حین استفاده از محصول در صورت ریزش هرگونه مواد شیمیای یا روغنی روی کف باید در اسرع وقت اقدام به تمیز نمودن کف گردد. از ماندن دراز مدت این مواد روی کفپوش جلوگیری شود. در صورتی که بخش های از کار به واسطه ی تماس طولانی مدت مواد شیمیایی دچار تغییر رنگ یا آسیب شد جهت رفع آن حتما از روش های مجاز و توصیه شده استفاده شود.

۴- تغییر رنگ در اثر تابش نور خورشید

همانطور که گفته شد کفپوش اپوکسی آنتی یو وی نیست و در اثر قرار گرفتن دراز مدت تحت تابش اشعه یو وی دچار تغییر رنگ می گردد و این مساله می تواند زیبایی و عمر مفید کفپوش اپوکسی را کاهش دهد.

راه حل رفع مشکل عدم آنتی یو وی بودن:

اپوکسی برای محیط های مسقف مناسب است. تا حد امکان از اجرای آن در محیط باز اجتناب گردد. در صورت وجود تابش مستقیم آفتاب روی سطح اپوکسی از لاک های آنتی یو وی روی آن استفاده شود.

کلام آخر

تفاوتی ندارد که شما کف پوش اپوکسی دکوراتیو برای منزل یا محل کار بخواهید یا کفپوش بیمارستانی و بهداشتی.

تفاوتی ندارد که اپوکسی را برای کف پارکینگ انتخاب کرده اید یا یک کارخانه یا انبار

یا هر نوع کاربری دیگر. کفپوش اپوکسی شما با هر نوع جنس و ظاهری که باشد برای افزایش ماندگاری و طول عمر باید به توصیه های مشاوران و مطالب گفته شده به درستی عمل نمائید. برای اطلاع از شرایط استفاده دقیق مرتبط کف پوش خود با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 16 =